• Start
  • Wiadomości
  • W domu jak w przychodni? Chorzy na COVID-19 z pulsoksymetrem i pod zdalną opieką medyczną   

W domu jak w przychodni? Chorzy na COVID-19 z pulsoksymetrem i pod zdalną opieką medyczną

Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), wdrażany właśnie przez ministerstwo zdrowia, to zdalny system monitorowania stanu zdrowia pacjentów z Covid-19 przebywających w izolacji domowej. Na Pomorzu do programu przez specjalną aplikację PulsoCare dołączyło już 304 lekarzy POZ.
01.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
145183
 
Z powodu coraz większej liczby pacjentów z COVID-19 przechodzących chorobę w domu, ministerstwo zdrowia stworzyło program Domowej Opieki Medycznej, dzięki któremu można zdalnie monitorować stan zdrowia pacjentów
 
                                                                                                                                                                                   Fot. Anna Bobrowska/KFP

 

- Program Domowej Opieki Medycznej ma zapewnić jak najszybszą pomoc pacjentom chorym na Covid-19, przebywajacym w izolacji domowej, w przypadku pogorszenia się ich stanu zdrowia - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - A zarazem ma stanowić wsparcie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w nadzorze pacjentów z Covid-19.

 

Wtorek: w kraju 9 105 zachorowań, na Pomorzu - 443, w Gdańsku - 105

 

Z powodu coraz większej liczby pacjentów z COVID-19 przechodzących chorobę w domu, ministerstwo zdrowia stworzyło program Domowej Opieki Medycznej, dzięki któremu można zdalnie monitorować stan zdrowia pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych pacjentów.

Do programu DOM automatycznie włączani są pacjenci po ukończeniu 55 roku życia, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na Covid-19.

Pacjent objęty programem otrzymuje bezpłatnie (dostarczony do domu przez Pocztę Polską) pulsoksymetr, za pomocą którego będzie samodzielnie dokonywać pomiarów nasycenia krwi tętniczej tlenem i tętna. Zdalna kontrola parametrów mierzonych przez chorego będzie możliwa po zainstalowaniu przez niego na telefonie darmowej instalacji PulsoCare. Za pośrednictwem tej aplikacji jego wyniki trafią do Centrum Kontaktu powołanego przez resort zdrowia. Konsultanci i lekarze z Centrum przez całą dobę będą monitorować wyniki pacjentów. W sytuacjach wzbudzających niepokój do chorego zadzwoni lekarz i ustali dalsze postępowanie, także jeśli zajdzie taka konieczność, może zdecydować że do pacjenta trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

System PulsoCare testuje w prowadzonej przez siebie przychodni Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, prezes Przychodni BaltiMed w Gdańsku.

- Ta aplikacja jest dedykowana pacjentom z grup ryzyka cięższego przebiegu COVID-19, którzy po kwalifikacji do programu otrzymują pulsoksymetr i możliwość regularnego zapisywania w aplikacji pomiarów, m.in temperatury ciała, częstości oddechu, akcji serca oraz saturacji krwi mierzonej za pomocą pulsoksymetru - mówi Andrzej Zapaśnik. - Dzięki temu wiemy, kiedy dzieje się coś niepokojącego, czy na przykład nie trzeba wezwać pogotowia. W mojej przychodni mamy pod opieką dziesięć tysięcy pacjentów, mamy dziesięć pulsoksymetrów i wydaje się, że to wystarczy. Teleporady, wynik testu, system PulsoCare pozwala na względnie dobrą opiekę w tych warunkach. 

 

Anna Czarnecka, przewodnicząca OIPiP w Gdańsku: - Dziś wszystkie pracujemy z COVID-19

 

Jak działa pulsoksymetr? To specjalne urządzenie, które zakłada się na palec i które za pomocą Bluetooth łączy się z telefonem. Andrzej Niedzielski, minister zdrowia zapewnia, że działanie programu jest bardzo proste i intuicyjne, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, każdy pacjent i tak może otrzymać poradę w całodobowej infolinii.

 

729x308

Według stanu na 30 listopada 2020 roku w Polsce programem zostało objętych 7 tysięcy osób. Na Pomorzu dostęp do aplikacji PulsoCare uzyskało 304 lekarzy

                                                                                                                                                                                 Fot. Materiały prasowe MZ

 

- Pulsoksymetry, które będziemy przekazywali obywatelom, łączą się za pomocą Bluetooth z telefonem komórkowym, na którym jest już wcześniej zainstalowana aplikacja PulsoCare. Wyniki pomiaru są przesyłane automatycznie do centrum monitoringu - tłumaczył minister zdrowia. - Zachęcamy do stosowania pulsoksymetru, bo od tego może zależeć fakt, czy uchwycimy moment, w którym będziemy mogli pomóc pacjentowi. 

Po przebyciu choroby przez pacjenta po pulsoksymetr zgłosi się kurier Poczty Polski, odbierze aparat, który po odpowiednich procedurach sanitarnych może trafić do innego pacjenta. 

 

Gdzie zrobić testy w Gdańsku i na Pomorzu - wykaz punktów pobrań COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem

 

Pacjenci w wieku poniżej 55 lat z pozytywnym wynikiem testu też mogą zostać objęci programem po wypełnieniu specjalnego formularza PulsoCare, który można znaleźć na stronie resortu zdrowia lub po zakwalifikowaniu pacjenta do programu Domowej Opieki Medycznej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zarejestrowanego w systemie DOM.

Również każdy, kto posiada własny pulsoksymetr, może włączyć się do programu DOM. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta – 800 190 590.

Według stanu na 30 listopada 2020 roku w Polsce programem zostało objętych 7 tysięcy osób. Na Pomorzu dostęp do aplikacji PulsoCare uzyskało 304 lekarzy.



TV

Mniej bruku - więcej drzew!