• Start
  • Wiadomości
  • Promocja książki o Tadeuszu Mazowieckim jako premierze (1989-1990)

Tadeusz Mazowiecki, premier pierwszego rządu w wolnej Polsce. Promocja książki jutro w ECS

W czwartek, 7 grudnia, o godz. 18, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, w ramach promocji książki „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990", odbędzie się spotkanie z m.in. Wojciechem Mazowieckim, najstarszym synem Tadeusza Mazowieckiego, który w 1989 roku uczestniczył w pracach nad przygotowaniem expose swojego ojca, gdy ten obejmował urząd premiera. Zaplanowano też debatę o Polsce z udziałem m.in. Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Aleksandra Halla, byłego działacza opozycji antykomunistycznej. Wstęp na spotkanie jest wolny.
06.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna, siedzący w fotelu, podpierający głowę ręką, wokół siedzą inni ludzie
Zamyślony Tadeusz Mazowiecki podczas wręczenia tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska 21 czerwca 2010 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Co zawiera książka o Tadeuszu Mazowieckim?

Tom, który zostanie zaprezentowany w ECS, dotyczy okresu, kiedy Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję premiera
 
630-stronicowa publikacja, która wyszła w 2023 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, składa się z dwóch części. 
 
Pierwsza zawiera teksty i dokumenty z czasów działalności rządu Mazowieckiego lub bezpośrednio je poprzedzające (1989–1990). 

"Tadeusz Mazowiecki. Lekcje demokracji". Debata w Europejskim Centrum Solidarności

Druga to wybór późniejszych wywiadów i artykułów. Tadeusz Mazowiecki do końca życia bowiem rozliczał się z decyzji, które podjął jako premier, bronił ich, nierzadko po raz pierwszy ujawniał okoliczności im towarzyszące.
 
- Zbiór ten kierujemy zarówno do czytelników zainteresowanych najnowszą historią Polski, jak i do osób, które nie straciły nadziei, że polityka może służyć państwu pojmowanemu jako dobro wspólne. W dzisiejszej krytycznej sytuacji Rzeczypospolitej Polskiej przypomnienie stylu uprawiania polityki przez Tadeusza Mazowieckiego wydaje się szczególnie ważne
 
– napisał w przedmowie prof. Mirosław Wyrzykowski, przewodniczący Rady Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego.

Największe rondo w Gdańsku już imienia Tadeusza Mazowieckiego

Przypomnijmy, że rząd Tadeusza Mazowieckiego kładł podwaliny nowej państwowości polskiej – w kraju zdewastowanym gospodarczo i ustrojowo przez niemal pół wieku komunizmu. Przeprowadził Polskę od autorytaryzmu do demokracji, a jej gospodarkę od niewydolnej systemowej biedy do wolnego rynku. Nie były to reformy doskonałe, ale były rewolucyjne, choć wprowadzane drogą ewolucyjną.
Okładka książki „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990
Książkę o pierwszym niekomunistycznym premierze Polski będzie można nabyć w sklepie ECS
mat. ECS
 
15 miesięcy rządu pod kierownictwem Tadeusza Mazowieckiego wystarczyło, by Polska zaczęła strategiczne zmiany w każdej dziedzinie, później kontynuowane. Nie wystarczyło jednak, by wszystko zrobił rząd Mazowieckiego, choć to jemu potem najłatwiej zarzucano błędy transformacji, a nie jego krytykom i następcom.
 
Urząd prezesa Rady Ministrów Tadeusz Mazowiecki pełnił od 24 sierpnia 1989 r. do 4 stycznia 1991 r.

Prezentacja książki, a po niej debata o polskiej racji stanu

W prezentacji publikacji "Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990" udział wezmą:
 
  • prof. Jacek Wojnicki - jeden z redaktorów książki, politolog, którego obszar zainteresowań badawczych obejmuje systemy polityczne państw Europy Środkowej i Bałkanów, partie i systemy partyjne, zagadnienia administracji publicznej i władz samorządowych w Polsce oraz innych państw europejskich, zawodowo związany z Wydziałem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wojciech Mazowiecki - jeden z redaktorów książki, historyk, dziennikarz i publicysta, najstarszy syn Tadeusza Mazowieckiego, w 1989 roku uczestniczył w pracach nad przygotowaniem exposé swojego ojca, gdy ten obejmował urząd premiera, pracował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i Superstacji, gdzie prowadził audycję „W samo południe”
W drugiej części spotkania w ECS zaplanowano dyskusję zatytułowaną "Polska racja stanu 1989–2023". Będą w niej uczestniczyć: 
 
  • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prawniczka
  • dr hab. Aleksander Hall - historyk, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Basil Kerski - politolog, menadżer kultury, redaktor i eseista, dyrektor ECS
Moderatorem debaty będzie dr Przemysław Ruchlewski, historyk, zastępca dyrektora ECS.

40. rocznica powstania podziemnej “Solidarności”. Debata z udziałem dawnych działaczy

Organizatorami spotkania są: Europejskie Centrum Solidarności i Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, a partnerem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Książkę „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990" będzie można kupić w sklepie muzealnym ECS (parter), w cenie 79 zł.
Pamiątkowe zdjęcie kilku osób przed wejściem zabytkowego budynku
Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do Dworu Artusa przy okazji uroczystości wręczenia Tadeuszowi Mazowieckiemu w 2010 r. tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska. Za b. premierem stoją: śp. Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska oraz Bogdan Oleszek - przewodniczący Rady Miasta Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Związki Tadeusza Mazowieckiego z Gdańskiem

28 października tego roku przypadła 10. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego. 
 
Polityk, który przeszedł do historii jako pierwszy niekomunistyczny premier w Polsce, ma liczne związki z Gdańskiem. 
Tadeuszowi Mazowieckiemu w 2009 r. przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Miasto pamiętało o tym wielkim Polaku i patriocie także po jego śmierci. Od 2015 r. Tadeusz Mazowiecki jest patronem szkoły na Żabiance, a rok później został patronem największego w mieście ronda w pobliżu stadionu na Letnicy.
 
Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 r. w Warszawie. 
 
Jego pogrzeb, który odbył się 3 listopada 2013 r., miał charakter państwowy - w tym dniu w całym kraju została ogłoszona żałoba narodowa. Uroczystość odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w czasie rozpoczęcia mszy pogrzebowej na krakowskim Wawelu zabrzmiał Dzwon Zygmunt. 
 
Tadeusz Mazowiecki został pochowany w rodzinnym grobie w Laskach (Mazowieckie). Miał 86 lat.
 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024