Kultura, rozrywka i sport w długi świąteczny weekend. Jakie atrakcje czekają?
Książkomaty działają 24h/dobę i przez 7 dni w tygodniu – także w okresie świątecznym. Od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego, kiedy wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku pozostają nieczynne, oddać lub odebrać uprzednio zamówioną książkę można w jednym z sześciu punktów:
- ul. Azaliowa 18 (Biblioteka Kokoszki),
- ul. Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
- ul. Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
- ul. Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa),
- ul. Opata Jacka Rybińskiego 9 (Biblioteka Oliwska)
- ul. Targ Rakowy 5/6 (Biblioteka Główna)
Książkomat – co to jest?
Książkomaty oferują czytelnikom możliwość szybkiego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej, także wtedy, gdy biblioteki są zamknięte. Dzięki temu urządzenia są idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia.
Samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działa podobnie jak popularny „paczkomat” - system automatycznych skrytek pocztowych służący do nadawania i odbierania przesyłek. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy - wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić.
Jak korzystać z książkomatu? To proste
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku od końca 2021 roku oferuje swoim czytelnikom i czytelniczkom nowoczesną usługę udostępniania księgozbioru.
Warunkiem korzystania z książkomatu jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej, Metropolitalnej Karty do Kultury lub Gdańskiej Karta Mieszkańca.
Dla osób, które jeszcze nie korzystały z książkomatu, a chciałyby się tego nauczyć, bądź są ciekawe, jak to działa, WiMBP przygotowała film instruktażowy: TUTAJ.
Filie biblioteczne ponowne otwarte będą od wtorku, 2 kwietnia.
Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej