• Start
  • Wiadomości
  • Na Młodym Mieście zabudowa mieszkaniowa? Zobacz wizualizacje

Na Młodym Mieście zabudowa mieszkaniowa? Inwestor ma propozycję dla miasta

Budowa nowej sali gimnastycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej, odnowienie południowej części Parku Steffensów oraz budowa windy przy “Żółtym Wiadukcie - to trzy z sześciu publicznych inwestycji, jakie planuje wykonać na rzecz miasta spółka Stocznia Centrum Gdańsk (SCG) w zamian za zgodę na budowę budynków mieszkalnych w części Młodego Miasta na półwyspie Drewnica. Takie możliwości daje firmie specustawa tzw. lex deweloper przyjęta przez Sejm w 2018 r.  
31.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy panoramę stoczni przemysłowej zlokalizowanej nad wodą. Na pierwszym planie znajdują się duże, historyczne hale fabryczne z cegły i betonu, o nieco zniszczonej elewacji, co wskazuje na długi czas ich użytkowania. Budynki mają prostą, industrialną architekturę i są rozmieszczone w sposób charakterystyczny dla terenów przemysłowych. W dalszej części obrazu widać duże żurawie stoczniowe, charakterystyczne dla tego typu terenów. Stoją one w rzędzie, górując nad pozostałymi strukturami i nadając tej przestrzeni typowy portowy krajobraz. Widać również statki i inne elementy infrastruktury stoczniowej, świadczące o aktywnej działalności przemysłowej.  W tle widać pas zieleni i dalsze zabudowania miejskie, które oddzielają stocznię od reszty miasta. Cała scena jest skąpana w ciepłym, wieczornym świetle, co nadaje jej spokojny i nostalgiczny charakter. Zdjęcie ukazuje przemysłowy urok tego miejsca oraz historyczne znaczenie, które stocznia odgrywała przez lata w życiu lokalnej społeczności.
Część Młodego Miasta, należącego do spółki Stocznia Centrum Gdańsk, z lotu ptaka
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Gdzie mają powstać apartamentowce?

Teren, którego Stocznia Centrum Gdańsk jest właścicielem od 2016 r., ma powierzchnię prawie 9 hektarów i leży na lewym brzegu Martwej Wisły. To obszar półwyspu Drewnica, dawnej Stoczni Schichaua, od południa ograniczony dawną ulicą Narzędziowców oraz wysunięty na północ teren w pobliżu stadionu Stoczniowego Klubu Sportowego przy ul. Marynarki Polskiej.
 
Na nieruchomości należącej do SCG znajduje się 9 budynków wpisanych do rejestru zabytków. To dawne obiekty przemysłowe związane z produkcją stoczniową. Pochodzą głównie z dwóch okresów. Jeden to przełom XIX i XX wieku i do tej grupy zaliczają się budynki dawnej Stoczni Schichaua w pobliżu ulicy Jana z Kolna. Drugi zespół obiektów zlokalizowany jest przy ul. Elektryków i pochodzi z lat II wojny światowej. 

Zielona energia z odpadów i inne tematy na 8. Pomorskim Eko Forum w Gdańsku

Według planów SCG, jako pierwsze nowe obiekty na półwyspie Drewnica miałyby powstać dwa zespoły budynków mieszkalnych, każdy po 8 kondygnacji. 
 
Jeden z nich będzie tworzył pierzeję ulicy Narzędziowców i ks. Jerzego Popiełuszki, a drugi będzie po drugiej stronie ulicy Narzędziowców w bezpośrednim sąsiedztwie bulwaru. 
 
W obu budynkach będzie dostępnych 340 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 18 tys. metrów kwadratowych. W parterach przewidziano usługi.  
Na przedstawionym obrazie widzimy nowoczesny kompleks budynków mieszkalnych nad wodą. Budynki mają geometryczne, proste formy i są zaprojektowane w jasnej, zielonej kolorystyce, która nadaje im świeżości. Każdy z nich posiada kilka kondygnacji z balkonami oraz dużymi oknami. Na dachach znajdują się tarasy z roślinnością, co dodaje elementu ekologicznego i sprzyja integracji z naturą. Na pierwszym planie widać ludzi spacerujących wzdłuż nabrzeża oraz postacie w łódkach na wodzie. Trawa i roślinność na brzegu podkreślają naturalny charakter okolicy. Po lewej stronie znajduje się ceglany budynek o ciemniejszej barwie, co tworzy kontrast z jasną zielenią nowoczesnych budynków na środku obrazu. Cała scena jest skąpana w delikatnym, naturalnym świetle dziennym, co nadaje jej spokojny i przyjazny klimat.
Planowana zabudowa mieszkaniowa widziana od strony ul. Monterów
mat. Stocznia Centrum Gdańsk
 
Młode Miasto, gdzie znajduje się półwysep Drewnica objęte jest od marca 2004 r. Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Dokument przewiduje w tym miejscu wyłącznie funkcje usługowe np. biura, miejsca pracy i handel. 

Co daje samorządom lex deweloper?

Aby zrealizować cel mieszkaniowy spółka SCG musiałaby doprowadzić do zmiany zapisów w MPZP przez Radę Miasta Gdańska. To jednak dość długa procedura. Alternatywę dla tej ścieżki stworzyła ustawa z lipca 2018 r. o “ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych”, nazywana powszechnie lex deweloper. 

Te dźwigi to symbol Gdańska. Są zabytkiem, ale wciąż służą do produkcji statków

Początkowo wprowadzone przez Sejm przepisy były krytykowane przez wiele samorządów jako takie, które idą na rękę firmom budowlanym wbrew planom zagospodarowania przyjętym przez miejscowe władze. Z czasem okazało się, że prawo to może być korzystne dla lokalnych społeczności. Za przyspieszenie procedury wydania zgody na budowę mieszkań deweloper zobowiązany jest bowiem do realizacji na rzecz danej gminy lub miasta inwestycji towarzyszących.    
Na obrazie widzimy nowoczesną, miejską przestrzeń publiczną otoczoną wielopiętrowymi budynkami mieszkalnymi. Po lewej stronie dominują ceglane budynki w ciepłych odcieniach, z dużymi oknami i balkonami, które nadają im industrialny charakter. Po prawej stronie wyróżnia się zielony budynek o geometrycznym kształcie, z balkonami i tarasem na dachu, na którym rosną rośliny. Cała przestrzeń jest jasna, a lekkie zachmurzenie nadaje scenie przyjemny, naturalny klimat. W centrum obrazu widzimy ludzi spacerujących, rozmawiających i korzystających z przestrzeni publicznej, co dodaje dynamiki i życia całej scenie. Na pierwszym planie znajdują się stoliki i siedziska osłonięte płóciennymi żaglami, co wskazuje, że jest to przestrzeń sprzyjająca wypoczynkowi i rekreacji. Całość sprawia wrażenie przyjaznego, nowoczesnego osiedla, które łączy estetykę z funkcjonalnością i troską o komfort mieszkańców.
Tak mają wyglądać budynki mieszkalne na półwyspie Drewnica od strony ul. Narzędziowców
mat. Stocznia Centrum Gdańsk
 
W sierpniu 2023 r. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała dodatkowo zarządzenie, w myśl którego starania każdego dewelopera w mieście o wydanie zgody na inwestycję mieszkaniową muszą być poprzedzone dialogiem społecznym. 

Mieszkańcy mają głos

W sprawie planowanego przez SCG przedsięwzięcie na półwyspie Drewnica odbyły się dwa spotkania konsultacyjne. Oba zostały zorganizowane przez Biuro Architekta Miasta
 
Podczas pierwszego ze spotkań 17 września spółka SCG przedstawiła swoje zamierzenia deweloperskie oraz to, co najistotniejsze: listę sześciu inwestycji towarzyszących, które wykona na rzecz miasta po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Po tym spotkaniu zebrano wnioski od mieszkańców. Do Biura Architekta Miasta wpłynęło ogółem 18 uwag w formie ankiety, a jedna mailowo.

Od 15 grudnia ruszają pociągi z Trójmiasta do Pragi, stolicy Czech. Bilety już w sprzedaży

Zebrane opinie przedstawiono podczas drugiego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w środę, 30 października, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 57, przy ul. Aksamitnej 8. Jego uczestnikami było m.in. dwoje radnych miasta: Anna Golędzinowska i Bogdan Oleszek
 
Plan architektów pokazujący rozplanowanie poszczególnych budynków w przestrzeni dzielnicy
Według pomysłu architektów na półwyspie Drewnica znajdą się wszystkie mieszane funkcje miasta charakterystyczne dla śródmiejskiej przestrzeni
mat. Stocznia Centrum Gdańsk
 
Jakie inwestycje towarzyszące chce zrealizować Stocznia Centrum Gdańsk?
 
  • budowa nowej sali gimnastycznej z infrastrukturą i wyposażeniem w SP 57 (szacowany koszt inwestycji 8,3 mln zł)
  • rewaloryzacja 2 hektarów południowej części, będącego pod ochroną konserwatora zabytków, Parku Steffensów (szacowany koszt inwestycji 3,3 mln zł)
  • budowa windy osobowej do pokonania różnicy wysokości pomiędzy ul. Jana z Kolna a jezdnią “Żółtego Wiaduktu” (szacowany koszt inwestycji 1,1 mln zł) 
  • zagospodarowanie fragmentu pasa drogowego ul. ks. Popiełuszki i ul. Głównej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji mieszkaniowej (szacowany koszt inwestycji 3,7 mln zł)
  • przebudowa ul. Narzędziowców na odcinku od ul. Jana z Kolna do ul. Głównej (szacowany koszt inwestycji powyżej 15 mln zł)
  • budowa nowej sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na odcinku od ul. Nowomiejskiej do ul. Jana z Kolna 
Cztery pierwsze inwestycje to zobowiązania wynikające wprost z ustawy lex deweloper. Dwie pozostałe to dobrowolne zapowiedzi spółki. Możliwy termin realizacji wszystkich sześciu inwestycji to lata 2027/2028
Obraz przedstawia nowoczesny kompleks mieszkalny z budynkami o ceglanych elewacjach. Budynki mają wiele kondygnacji i wyróżniają się prostą, geometryczną architekturą z licznymi balkonami oraz dużymi oknami. Ceglany kolor elewacji nawiązuje do industrialnej estetyki, jednocześnie harmonizując z otoczeniem. Na pierwszym planie, po prawej stronie, znajduje się podniesiona promenada z barierkami, która prowadzi nad przejściem pieszym i przestrzenią wypoczynkową. Po lewej stronie, między budynkami, rozpościera się teren zielony z trawami ozdobnymi, drzewami i przestrzenią do rekreacji, gdzie spacerują mieszkańcy.  W tle można dostrzec nowoczesne budynki i zielony element architektoniczny przypominający żurawie portowe, co wskazuje na związek tego miejsca z nadmorskim lub portowym krajobrazem. Całość projektu tworzy spokojną, otwartą przestrzeń, sprzyjającą integracji społecznej oraz odpoczynkowi w naturalnym otoczeniu, przy jednoczesnym zachowaniu miejskiego charakteru.
Projekt zabudowy mieszkalnej od strony wschodniej ul. Popiełuszki
mat. Stocznia Centrum Gdańsk
 
Podczas spotkania, 30 października, Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu Stocznia Centrum Gdańsk przyznał, że największym problemem może być budowa windy przy “Żółtym Wiadukcie” z uwagi na to, że wymaga to uzgodnienia z PKP, jako właścicielem działki. 

Sukces dwóch zabytków. Kamienica Rycerska 10 oraz była remiza stoczni wygrały ogólnopolski konkurs

Co istotne, wszystkie wymienione, proponowane przez SCG inwestycje towarzyszące zostały już uzgodnione z odpowiednimi wydziałami Urzędu Miejskiego oraz jednostkami miasta, w tym Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni
 
Sam zaś projekt mieszkaniowy SCG został też wstępnie zaakceptowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektonicznej (MKUA). 

Jaki jest harmonogram inwestycji?

Ostateczną decyzję, czy Stocznia Centrum Gdańsk, postawi na półwyspie Drewnica budynki mieszkalne w zamian za realizację inwestycji towarzyszących, podejmie Rada Miasta Gdańska.
 
W I kwartale 2025 r. SCG zamierza wystąpić o uzyskanie decyzji lokalizacyjnej. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony po sześciu miesiącach deweloper wystąpi o pozwolenie na budowę.
 
Według tego planu, rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej w części Młodego Miasta, należącego do SCG, nastąpiłoby w I połowie 2026 r. Oddanie do użytku apartamentów przewidziano zaś na IV kwartał 2028 r. Przedtem jednak, muszą być wykonane wspomniane już inwestycje towarzyszące, do których zobowiązała się spółka. 
Obraz przedstawia nowoczesny kompleks mieszkalny z budynkami o ceglanych elewacjach. Budynki mają wiele kondygnacji i wyróżniają się prostą, geometryczną architekturą z licznymi balkonami oraz dużymi oknami. Ceglany kolor elewacji nawiązuje do industrialnej estetyki, jednocześnie harmonizując z otoczeniem. Na pierwszym planie, po prawej stronie, znajduje się podniesiona promenada z barierkami, która prowadzi nad przejściem pieszym i przestrzenią wypoczynkową. Po lewej stronie, między budynkami, rozpościera się teren zielony z trawami ozdobnymi, drzewami i przestrzenią do rekreacji, gdzie spacerują mieszkańcy.  W tle można dostrzec nowoczesne budynki i zielony element architektoniczny przypominający żurawie portowe, co wskazuje na związek tego miejsca z nadmorskim lub portowym krajobrazem. Całość projektu tworzy spokojną, otwartą przestrzeń, sprzyjającą integracji społecznej oraz odpoczynkowi w naturalnym otoczeniu, przy jednoczesnym zachowaniu miejskiego charakteru.
A oto projektowane budynki mieszkalne przy ul. Popiełuszki w części zachodniej
mat. Stocznia Centrum Gdańsk
 
Warto przypomnieć, że w sprawie koncepcji zagospodarowania półwyspu Drewnica odbyły się już konsultacje społeczne w 2022 r. Ich inicjatorem była sama spółka SCG, która chciała poznać opinię mieszkańców oraz instytucji sąsiadujących z terenem inwestycji. W pięciu dyskusjach i warsztatach wzięło udział prawie 300 osób. 

Koncepcja zagospodarowania półwyspu Drewnica została przygotowana przez pracownię JEMS Architekci z Warszawy.

To jedna z najbardziej utytułowanych polskich pracowni architektonicznych, mająca na swoim koncie realizację ponad 200 budynków użyteczności publicznej, obiektów kulturalnych i biurowych. JEMS Architekci wykonali m.in. rewitalizację Hali Koszyki w Warszawie, siedzibę Agory w stolicy, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach, rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czy budynek biurowy Pixel w stolicy Wielkopolski.

TV

Park Oliwski upiększony dyniami