W budynkach na Podmiejskiej 19 i 20A zmieni się wszystko. Energia będzie pochodzić z fotowoltaiki

Dziś stan techniczny dwóch zabytkowych budynków na Oruni - przy ul. Podmiejskiej 19 i 20A - jest daleki od ideału, ale po remoncie kapitalnym jaki planują Gdańskie Nieruchomości, mogą stać się wizytówką tej części miasta. Według projektu, w obu obiektach zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, a w części podwórkowej znajdzie się miejsce na dwa małe zbiorniki retencyjne. Innym ekologicznym rozwiązaniem będzie roślinność na ścianie jednego z budynków.
19.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia fasadę trzypiętrowej kamienicy z czerwonej cegły. Budynek ma klasyczną architekturę z dużymi, symetrycznie rozmieszczonymi oknami na każdym piętrze. Nad każdym z okien widać łukowate obramowania, które dodają fasadzie elegancji i charakteru. Między piętrami znajdują się ozdobne wzory z cegieł, które wzbogacają wygląd elewacji. W górnej części budynku dostrzec można rząd dekoracyjnych cegieł wystających z fasady, co dodaje wyrafinowanego detalu. Na parterze widoczne są dwa wejścia do budynku, z niewielkimi schodami prowadzącymi do drewnianych drzwi. Cała fasada prezentuje się estetycznie i odnowiona, z zachowaniem tradycyjnego stylu architektonicznego.
Tak prezentować ma się po remoncie kamienica przy ul. Podmiejskiej 19
mat. Gdańskie Nieruchomości

Zakres inwestycji w budynkach na Oruni

W sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Podmiejskiej 19 i 20A, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, Gdańskie Nieruchomości chcą wykonać prace termomodernizacyjne m.in. w zakresie zmiany sposobu ogrzewania, docieplenia ścian zewnętrznych budynku, a także w strefie poddasza. 
 
Ponadto, planowane są prace konstrukcyjne wynikające z ekspertyzy stanu technicznego budynku, a także dodatkowe roboty budowlane związane m.in. ze zmianą układu funkcjonalnego mieszkań.

Adres Grodzka 14/15. Historyczny budynek przejdzie energetyczną rewolucję

- Jesteśmy na etapie odbioru I etapu dokumentacji, w której skład wchodzi koncepcja architektoniczna - informuje Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości. 

Fotowoltaika, mała retencja i zielona ściana

Remont obu kamienic ma się rozpocząć na przełomie 2025/2026 r. Prace potrwają około roku. 
 
Ciekawostką w koncepcji projektowej odnowy obu kamienic są pomysły związane z Odnawialnymi Źródłami Energii oraz ochroną środowiska naturalnego. 
Zdjęcie przedstawia starą, trzypiętrową kamienicę z czerwonej cegły. Budynek ma tradycyjną, symetryczną fasadę, na której widoczne są duże okna, rozmieszczone równomiernie na każdym piętrze. Okna mają ceglane łuki, które dodają charakteru i są typowe dla tego rodzaju budownictwa. W środkowej części budynku widoczne są ozdobne, geometryczne wzory z cegieł, które biegną wzdłuż fasady na wysokości między piętrami. Na parterze znajduje się kilka wejść, w tym stare, drewniane drzwi, z lekko zaniedbanymi schodkami prowadzącymi do wnętrza. Cegły na fasadzie mają ciemniejszy, miejscami zabrudzony odcień, co świadczy o upływie czasu i braku odświeżenia elewacji. Budynek ma surowy i industrialny charakter, typowy dla architektury miejskiej z końca XIX lub początku XX wieku. Widoczne na ścianach przewody i licznik prądu wskazują na jego aktualne użytkowanie. Całość ma nieco zaniedbany wygląd, ale jednocześnie zachowuje oryginalny urok starej, miejskiej architektury.
Dzisiejszy stan budynku przy ul. Podmiejskiej 19
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
- Po wzmocnieniu konstrukcji dachów planujemy wykonanie instalacji OZE w postaci paneli fotowoltaicznych. Zmniejszy to zużycie energii elektrycznej dla części wspólnych obu nieruchomości. Z tyłu budynków, na terenie podwórek rozważamy też wprowadzenie naturalnej retencji w formie dwóch małych zbiorników. Dodatkowo, na zewnętrznej ścianie budynku Podmiejska 20A może powstać zielona ściana ze specjalnych gatunków roślin. Będą one pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza oraz wchłaniać nadmiar wilgoci - wyjaśnia Magdalena Juncewicz, kierownik działu Inwestycji i Funduszy w Gdańskich Nieruchomościach.   

Brzeźno. Budynek przy ul. Gdańskiej 32 po remoncie jak nowy. Przed wojną była tu polska szkoła

Zgodę na te nowoczesne rozwiązania z uwagi na historyczny charakter obu budynków będzie musiał jednak wydać Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Orientacyjny koszt remontu

Inwestycja Gdańskich Nieruchomości w obu budynkach przy ul. Podmiejskiej realizowana jest w ramach projektu ECO Synergy. Zakłada on modernizację energetyczną 250 budynków mieszkalnych w Gdańsku.
Zdjęcie przedstawia zaniedbaną, trzy- lub czteropiętrową kamienicę o szarej, mocno zniszczonej elewacji. Budynek posiada mansardowy dach z czerwonym pokryciem, który wyróżnia się na tle reszty fasady. W centralnej części dachu znajduje się mały szczyt, prawdopodobnie będący pozostałością po ozdobnym elemencie architektonicznym. Na fasadzie widoczne są liczne pęknięcia, ubytki tynku oraz ślady wilgoci, które świadczą o upływie czasu i braku konserwacji. Okna w budynku są różne – niektóre mają stare, drewniane ramy, inne bardziej współczesne plastikowe. Część szyb jest uszkodzona lub zabita deskami. W dolnej części budynku widać ceglaną ścianę, z której w niektórych miejscach odpadł tynk, odsłaniając oryginalną cegłę. Na parterze znajduje się wejście z drewnianymi drzwiami, do którego prowadzi niewielki stopień. Obok drzwi widoczny jest fragment ściany z odsłoniętą cegłą oraz skrzynką elektryczną. Ogólny wygląd budynku wskazuje na jego wiek i zaniedbany stan, co dodaje mu surowego, miejskiego charakteru.
Budynek przy ul. Podmiejskiej 20A. Na jego zewnętrznej ścianie może powstać zielona ściana z roślinnością
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Dzięki ECO Synergy prace projektowe dotyczące Podmiejska 19 i 20A są w aż w 90 procentach dofinansowane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
 
Szacunkowe koszty inwestycji w obu budynkach to: Podmiejska 20A - ok. 3 mln zł, Podmiejska 19 - ok. 4,5 mln zł. Prace będą współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej

O gdańskiej gospodarce w programie Wszystkie Strony Miasta. Jakie mamy perspektywy?

Dokładna wartość robót znana będzie po sporządzeniu kosztorysów inwestorskich na podstawie dokumentacji projektowej.

Ile osób mieszka w obu kamienicach?

Obecnie, pod adresem Podmiejska 20A znajduje się 8, a Podmiejska 19 – 12 lokali mieszkalnych. W obu budynkach mieszka ponad 30 lokatorów.
Zdjęcie przedstawia odnowioną kamienicę o prostym, lecz eleganckim wyglądzie. Budynek ma trzy piętra oraz poddasze z mansardowym dachem pokrytym czerwoną dachówką. W centralnej części dachu widoczny jest niewielki szczyt z trzema wąskimi oknami, nadający budynkowi charakterystyczny, klasyczny wygląd. Fasada kamienicy jest gładka, o jasnym, szarym kolorze, co kontrastuje z ciepłym odcieniem dachu. Okna są symetrycznie rozmieszczone na wszystkich piętrach i posiadają drewniane ramy. Część z nich na poddaszu jest wbudowana w dach, co dodaje budynkowi uroku. Na parterze znajduje się główne wejście – proste, drewniane drzwi, do których prowadzi niski stopień. Całość otacza chodnik z kostki brukowej, a ulica przed budynkiem wyłożona jest asfaltem. Architektura budynku jest harmonijna, łącząca tradycyjny styl z nowoczesnym wykończeniem, sugerując, że jest to albo starannie odrestaurowana, albo nowo wybudowana kamienica nawiązująca do historycznej zabudowy.
Wizualizacja budynku Podmiejska 20A po remoncie kapitalnym
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Po remoncie, liczba mieszkań nie ulegnie zmianie. Układ pomieszczeń i standard lokali zostanie jednak dostosowany do nowych warunków technicznych.
 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana