“Wygonimy wroga z naszej ziemi” - artyści z SAVCHENKO GALLERY walczą o wolną Ukrainę
Nowa wystawa w Galerii Savchenko w Gdańsku
Na wystawie oglądamy 12 z serii 13 najnowszych prac Serhiy Savchenko, powstałych w ciągu ostatniego roku w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.
Wielkoformatowe pejzaże Gdańska tworzą cykl pt. „Niczym nieobecne”, ich tematyka wynika z doświadczania przez artystę miasta, które go fascynuje, nieustannie się zmienia i ewoluuje. I chociaż na obrazach nie ma ludzi, ich wymowa jest głęboko humanistyczna. Czujemy ich obecność „ukrytą” za murami.
- Gdańsk jest miastem architektury, ale tworzą go ludzie, a ludzie to różne punkty myślenia - mówi autor Serhiy Savchenko. - Miasto jako aglomeracja architektoniczna jest światem niezliczonych linii, które dzięki prawom perspektywy szybko oddalają się. Istnieją tylko dzięki specyficznej wizji ludzi, z których każdy ma swoją wyłączną linię horyzontu i określa ją tylko jeden wyjątkowy punkt zbieżności. Prace z cyklu „Niczym nieobecne” opowiadają historię obrazu miasta, dzięki niezliczonej liczbie doskonale zaaranżowanych możliwości i konstruktywnych prawdopodobieństw.
17. Gdańska Jesień Pianistyczna. 10 koncertów wybitnych artystów od 4 do 25 listopada
Film pt. „Gdańsk-Ruch”
Pracom malarskim towarzyszy film animowany pt. „Gdańsk-Ruch”, który prezentowany będzie premierowo na wernisażu i będzie można oglądać go przez cały czas trwania wystawy, do 18 listopada 2022 r.
Krótki, 6-7 minutowy film opowiada o Gdańsku. Artystę fascynuje ruch, więc jest to przede wszystkim opowieść o ludziach, których autor spotkał w różnym czasie i w różnych okolicznościach.
- Chciałem dołączyć do wystawy pracę o ludziach, już w minimalnej części o architekturze - wyjaśnia Savchenko. - Film jest kontynuacją cyklu, który rozpocząłem cztery lata temu, będąc na rezydencji w Stambule. Zainteresował mnie ruch miast. Pierwszy film zatytułowałem więc po prostu “Ruch”, a kolejny - „Stambuł-Ruch”. Myślałem o tym, żeby zilustrować tak wiele miast świata. Miast, które lubię. Na ruch patrzę bardzo prosto. Obserwuję i filmuję jak ludzie chodzą, piją, dzieci się kąpią, bawią się zwierzęta w zoo. Na bazie tego, co sfilmowałem, tworzę potem analogową poklatkową animację. Piszę też muzykę do tych obrazów - tłumaczy artysta i zapewnia, że każde z miast ma swoją specyfikę.
- Tak jak język ma swoją muzykę, to każda grupa społeczna ma swój taniec - uważa - ale też może różne rzeczy przykuwały w nich moją uwagę? I znów wracamy do architektury, która jest jak labirynt, w którym poruszają się ludzie. A kształt tego labiryntu wyznacza ich sposób poruszania się. To dla mnie ważny, intymny przekaz.
Paulina Siegień z UG została laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski
Kim jest Serhiy Savchenko?
Serhiy Savchenko urodził się we Lwowie, gdzie w 1998 r. ukończył Lwowską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, wideo, animacją, rzeźbą uliczną i obiektem. Był kuratorem programu rezydencji w Muzeum Idei we Lwowie. Brał udział w wielu wystawach grupowych i indywidualnych w Ukrainie, Europie i USA. Uczestniczył też w międzynarodowych rezydencjach, warsztatach i wydarzeniach artystycznych w Ukrainie i na świecie. Ma pracownie we Lwowie i w Gdańsku, mieszka i pracuje w obu miastach.
Koncert “Rybonki”
“Rybonka” to pseudonim Kseni Kysylychyn - piosenkarki, pianistki i autorki tekstów, która od marca 2022 roku tworzy z multiinstrumentalistą i poetą Marcinem Turbiarzem zespół, również o nazwie “Rybonka”. W kwietniu 2022 roku na YouTube i innych platformach streamingowych pojawiła się ich piosenka „Цілими”, opowiadająca o krwawej wojnie Rosji z Ukrainą. Duet prezentuje muzykę oryginalną, szczerą i emocjonalną, łączy melancholijne brzmienie indie z motywami folkowymi, jazzem i rockiem.
Na wernisażu w sobotę, 5 listopada, artystka wystąpiła sama i zagrała materiał ze swojej pierwszej płyty pt. „Dom”. Album łączy w sobie muzykę i poezję autorki, która splata się w jedną opowieść o poszukiwaniu domu i podróży do niego. W trakcie owej podróży słuchacz wraz z narratorem ma szansę towarzyszyć emocjom artystki.
- Temat wojny rosyjsko-ukraińskiej także odciśnie swoje piętno na historii z płyty, tak jak odciska swoje piętno na każdym z nas - mówią artyści. - Opowieść jednak istnieje poza rzeczywistym czasem i przestrzenią.
Album będzie dostępny w galerii z ukraińską i polską wersją części poetyckiej.
Savchenko Gallery (Fundacja Savchenko), ul. Garbary 8. Gdańsk, czynna jest od wtorku do soboty w godz. 15-18. Wstęp wolny.
Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdańsk. Prace prezentowane na wystawie powstały w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.
WSTĘP WOLNY.
Savchenko Gallery
Savchenko Gallery mieści się w Śródmieściu Gdańska, przy ulicy Garbary 8 i jest autorską galerią założoną przez artystyczną rodzinę Savchenko w 2019 roku. Od lutego 2021 r., działa jako Savchenko Foundation.
- Naszym celem jest szerzenie kultury poprzez sztukę, zarówno wizualną, muzyczną, literacką i teatralną. Nasze działania są skierowane do szerokiego grona odbiorców, do osób lokalnych oraz innych narodowości. Traktujemy szerokie rozumienie kultury jako podstawę dla wartościowej komunikacji pomiędzy ludźmi i wspieramy wszelkie jej przejawy w każdej branży, ponieważ kultura nie ogranicza się tylko do sztuki, a jest wyższym źródłem wiedzy i komunikacji - deklarują jej założyciele.
Od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r. Fundacja “Savchenko” pełni także funkcję centrum wolontariatu oraz koordynatora działań pomocowych na rzecz Ukrainy i jej obywateli.