Pierwsza impreza integracyjna radnych gdańskich dzielnic
Wydarzenie zorganizowano w plenerowej przestrzeni społecznej stworzonej przez Fundację RC, przed jej tymczasową siedzibą znajdującą się przy ul. Wita Stwosza 23.
- Na miejscu pojawili się radni z niemal wszystkich dzielnic w Gdańsku, to cieszy. Obecna była też zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior oraz miejscy radni: Andrzej Stelmasiewicz i Andrzej Kowalczys, który wcielił się w rolę "starszego grillowego". Wydaje się więc, że taka impreza była potrzebna - zaznacza Anna Maria Czarzasta, radna dzielnicy Przymorze Małe, jedna z inicjatorek sobotniego wydarzenia. - Widziałam dziś sporo nowych twarzy, radnych innych dzielnic, których dotąd nie miałam okazji spotkać. Podobne doświadczenia mieli też inni - spotkali w sobotę osoby, których wcześniej nie znali. Była więc okazja, do wymiany doświadczeń i pomysłów.
By "przełamać pierwsze lody", każdy z obecnych przyklejał na ubraniu naklejkę ze swoim imieniem oraz nazwą dzielnicy, w której jest radnym/radną.
Aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji. Masz pomysł? Zgłoś się!
Od pomysłu do imprezy - w 1,5 miesiąca
Pomysł na takie spotkanie integracyjne narodził się pierwotnie kilka lat temu. W międzyczasie wybuchła jednak pandemia, która zamknęła wiele osób w domach i mocno ograniczyła spotkania towarzyskie.
- Temat powrócił zaledwie kilka tygodni temu, na początku czerwca, podczas organizowanego w Gdańsku Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Podczas jednego ze szkoleń dedykowanych radnym dzielnic, okazało się, że radni... nie mogą się ze sobą "nagadać", i to na różne tematy. Uznaliśmy wówczas z Anną Marią (Czarzastą - red.), że jest potrzeba organizacji takiego spotkania, w luźnej, niezobowiązującej atmosferze, i to jeszcze w okresie wakacyjnym - przyznaje Paweł Zarzycki, radny dzielnicy Osowa, także inicjator tego spotkania integracyjnego.
W ramach spotkania można było też poczęstować się kiełbaską z grilla, osłodzić watą cukrową i innymi przysmakami. Wielu radnych przyniosło własne wypieki i sałatki. Dla obecnych zagrał zespół rockowy SNU. Były też zajęcia plastyczne z myślą o dzieciach, poprowadzone przez Pomorską Fundację Braci Mniejszych.
- Przygotowaliśmy też gry integracyjne, tak na wszelki wypadek, gdyby był problem z integracją wśród radnych. Dość szybko okazało się, że nie są wcale potrzebne. Radni chętnie zawiązywali nowe znajomości - nie ukrywa Paweł Zarzycki.
Prawa drzew w mieście zostaną spisane. Ruszyły prace nad Gdańską Kartą dla Drzew
Organizatorami wydarzenia byli: Gdańskie Forum Samorządowe (do którego należą cytowani wyżej radni dzielnic) i Fundacja RC.
- Z propozycją organizacji tego spotkania wyszli radni dzielnic, a dla nas była to fajna propozycja współpracy, bo chcemy, żeby to miejsce żyło. Stopniowo przenosimy się bowiem z dotychczasowej siedziby przy alei Grunwaldzkiej do tymczasowej, właśnie przy ulicy Wita Stwosza - zaznacza Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC.
Fundacja RC w ostatnim czasie angażuje się m.in. w tworzenie Domów i Klubów Sąsiedzkich w różnych dzielnicach Gdańska, współpracuje w związku z tym z konkretnymi radami dzielnic.
Kolejne spotkanie integracyjne radnych planowane jest we wrześniu.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA
Ponad pół tysiąca radnych gdańskich dzielnic
Każda gdańska dzielnica ma swoją radę dzielnicy. Większość rad liczy po 15 radnych, ale są i takie, które mają 21 radnych - jest to bowiem uzależnione od liczby mieszkańców danej dzielnicy. Większość tych osób to lokalni aktywiści i społecznicy, którzy na co dzień działają na rzecz swoich małych ojczyzn i społeczności, w których żyją.
Partnerami sobotniego wydarzenia byli: miasto Gdańsk, miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna, która obecnym zapewniała wodę do picia, rady dzielnic: Oliwy, Osowej, Przymorza Małego oraz Pomorska Fundacja Bracia Mniejsi. Spotkanie wspierało także Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Jeden z gdańskich sklepów ufundował z kolei kiełbaski na grilla.