Nowy Port. Wszyscy są zaproszeni na środowe spotkanie w sprawie dalszego rozwoju dzielnicy

W Nowym Porcie realizowane są, bądź wkrótce będą, nowe inwestycje. Nie na wszystko jednak wystarczy pieniędzy z miejskiego budżetu. Dlatego Miasto postanowiło poszukać prywatnego inwestora w trybie PPP, który jednocześnie przyniesie korzyści infrastrukturalne na rzecz lokalnej społeczności. W środę, 26 kwietnia, zaplanowano spotkanie na ten temat z mieszkańcami. Obecny będzie m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.
25.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie zrobione z dużej wysokości widać dach niewysokich kamienic oraz w tle dźwigi portowe
Co Miasto zaplanowało w Nowym Porcie w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego? Przyjdź na spotkanie w środę, 26 kwietnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?

PPP to rodzaj współpracy pomiędzy partnerem prywatnym (firmą bądź konsorcjum firm) a Miastem. Miasto wskazuje nieruchomości, które partner prywatny może zabudować komercyjnie, ale pod konkretnymi warunkami. Te warunki to obowiązek realizacji określonych celów publicznych, które wynikają z potrzeb zgłaszanych wcześniej przez mieszkańców - na czym właśnie zależy Miastu.

Z budżetu Gdańska nie uda się zrealizować, w ciągu kilku najbliższych lat, wszystkich zaplanowanych miejskich przedsięwzięć w Nowym Porcie. Dlatego poszukiwane są środki zewnętrzne na ich realizację. Formuła PPP ma być uzupełnieniem działań, które prowadzone są już w tej dzielnicy w ramach rewitalizacji.

 

2Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Spotkanie z mieszkańcami Nowego Portu

Spotkanie poświęcone planowanym inwestycjom w ramach PPP odbędzie się w najbliższą środę, 26 kwietnia, o godz. 17, w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Na Zaspę 31A. Weźmie w nim udział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także przedstawiciele Wydziału Polityki Gospodarczej i Biura Rozwoju Gdańska, które m.in. nadzoruje realizację inwestycji zaplanowanych w ramach rewitalizacji.

W jego trakcie zaprezentowana zostanie opracowana mapa PPP - wskazane zostaną wszystkie cele publiczne, a także działki pod inwestycje komercyjne w Nowym Porcie.

Zielona Wyzwolenia. Podpisano umowę na opracowanie koncepcji

Propozycje inwestycji i miejskich nieruchomości pod cele komercyjne przygotowane zostały m.in. na podstawie ankiet, które w ostatnich latach wypełniali mieszkańcy Nowego Portu w ramach przygotowań do rewitalizacji, a także służbowego spaceru prezydent Gdańska po dzielnicy Nowy Port i spotkań z Radą Dzielnicy oraz w oparciu o przyjęte miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

 

Wytypowano 20 obszarów inwestycyjnych

Miasto wytypowało 20 obszarów inwestycyjnych o łącznej powierzchni około 13 hektarów. Te obszary znajdują się w różnych częściach Nowego Portu. Są to zarówno niezagospodarowane działki, jak i budynki, które wymagają modernizacji czy gruntownej przebudowy. Jeden z wyznaczonych obszarów znajduje się też w dzielnicy Brzeźno, u zbiegu ulic Krasickiego i Gałczyńskiego, pozostałe nieruchomości znajdują się w Nowym Porcie m.in. pomiędzy ul. Oliwską i Podjazd, pomiędzy ul. Oliwską i Na Zaspę oraz przy ul. Floriańskiej pomiędzy ul. Wyzwolenia i Starowiślną.

Brzeźno. Będzie basen! Wojewoda przekaże działkę, radni uchwalili plan miejscowy

Są to tereny, na których przewidziana jest funkcja mieszkaniowo-usługowa zrealizowana w drodze postępowania jawnego i konkurencyjnego.

W Nowym Porcie zaplanowano wstępnie inwestycje o wartości około 120 mln złotych. Wszystkie wytypowane obszary przedstawione zostaną podczas spotkania z mieszkańcami.

 

na zdjęciu elewacje kilku zabytkowych kamienic stojących jedna obok drugiej
Rewitalizacja Nowego Portu trwa już kilka lat. W jej ramach wyremontowano m.in. niektóre kamienice
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie cele publiczne ma Miasto?

Obszary inwestycyjne pod cele publiczne wyznaczono m.in. na działce u zbiegu ulic Krasickiego i Sybiraków, gdzie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 planowana jest budowa miejskiej pływalni (obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla tego obiektu) oraz przy ul. Gałczyńskiego, gdzie planowany jest park z ciągiem pieszo-rowerowym. Kolejnym jest atrakcyjne zagospodarowanie pod zieleń ogólnodostępną terenu Szańca Zachodniego, a także przebudowa istniejącej ul. Wyzwolenia na tzw. Zielonej Wyzwolenia (obecnie trwają prace nad koncepcją dla tej inwestycji). Celem będzie też budowa żłobka przy ul. Mylnej. Przy przedszkolu "Tęczowa Jedyneczka" wykonane ma zostać z kolei odwodnienie ulicy Władysława IV - ta inwestycja to pokłosie ubiegłorocznego spaceru służbowego prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz po Nowym Porcie, a także wniosków Rady Dzielnicy.

Nowy Port. Dzielnicowy spacer z prezydent i radnymi

W ramach PPP zbudowana zostanie przez inwestora, zgodnie z planami Miasta, nowa placówka dla osób bezdomnych, poza Nowym Portem.

Obecnie taki obiekt funkcjonuje przy dawnym Dworze Fischera, przy ul. Starowiślnej. Jeżeli tym terenem będzie zainteresowany partner prywatny, który będzie chciał stworzyć w tym miejscu zabudowę mieszkaniowo-usługową, wówczas placówka dla bezdomnych zostanie przeniesiona w inną lokalizację przygotowaną przez Miasto.

To wstępne założenia Miasta

Co ważne, opisane cele publiczne i komercyjne czy obszary inwestycyjne w Nowym Porcie, to wstępna propozycja opracowana przez współpracujące ze sobą wydziały i jednostki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Dopiero w trakcie negocjacji z zainteresowanymi inwestorami okaże się, którymi działkami będą zainteresowani - czy wszystkimi wskazanymi przez Miasto czy tylko częścią z nich, a także to, jakie cele publiczne ostatecznie zostaną wytypowane do realizacji w ramach umowy ppp i środków
finansowych pozyskanych z wytypowanych nieruchomości.

Wszystkie zaplanowane do projektu nieruchomości zostały już wycenione przez rzeczoznawcę. Wiadomo więc, ile każda z nich jest warta. Za wartość przekazanych inwestorowi nieruchomości, ten będzie musiał w podobnej lub większej wysokości zrealizować wyznaczone cele publiczne.

Tak prezentowała się dzielnica Nowy Port w listopadzie 2021 r. Zobacz nasz film z drona

Kiedy rozpoczną się negocjacje?

Miasto planuje zapraszać potencjalnych inwestorów do postępowania na przełomie maja i czerwca br. We wrześniu br. rozpoczną się negocjacje - nie wcześniej, gdyż sami inwestorzy muszą mieć czas, by przygotować się do tych rozmów. Negocjacje potrwają około 7 miesięcy (w zależności od liczby zainteresowanych projektem inwestorów), ponieważ podzielone będą na kilka tur, w tym turę techniczną i ekonomiczną. Po zakończeniu rozmów Miasto przygotuje warunki umowne partnerstwa. Kolejnym etapem będzie zaproszenie inwestorów do złożenia konkretnych ofert rzeczowo - finansowych. Powinno to nastąpić na przełomie maja i czerwca 2024 r. Na przełomie sierpnia i września 2024 r. Miasto planuje wybrać najkorzystniejszą ofertę i podpisać umowę ppp.

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana