Odzyskasz bezpłatnie dane z kasety VHS w wybrane piątki

Macie w domu stare kasety wideo, których nie można już odtworzyć? Nie przegapcie wydarzenia towarzyszącego wystawie „Przez dziurkę od klucza”, w ramach którego archiwista Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” zgra dane z przyniesionych przez chętnych taśm VHS na pendrive'y. Galeria zaprasza też na inne atrakcje tematyczne wokół ekspozycji.
23.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się stos kilku czarnych kaset VHS ułożonych na jasnym tle. Kasety mają widoczne przezroczyste okienka, przez które widać taśmę magnetyczną, przypominając dawne nośniki filmów i nagrań wideo
Kasety wideo (VHS) wielu z nas ma jeszcze w swoich domach, choć mało kto korzysta już dziś z odtwarzacza
fot. Dirk Schulz / Pixabay

Czytaj także: Ośmioro artystów z nagrodami prezydent Gdańska

Przez trzy miesiące w wybrane piątki – począwszy od 24 stycznia - Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) zachęca do przynoszenia kaset wideo i ocalenia treści na nich od zapomnienia. Taśmy VHS bezpłatnie zdigitalizuje archiwista instytucji Władysław Banach. Z jego nieocenionej pomocy w zachowaniu wspomnień można skorzystać 24 stycznia, 7 i 21 lutego, oraz 7 marca - w godzinach 14:00-18:00. Uwaga! Należy przynieść własnego pendrive'a, na którego archiwista zgra dane.

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

O prywatności i intymności

Niecodzienna akcja towarzyszy wystawie audiowizualnej „Przez dziurkę od klucza”, prezentowanej od 6 grudnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku w CSW „Łaźnia 2”.

Tytuł wystawy z jednej strony nawiązuje do sytuacji prywatnych, które możemy obserwować przez dziurkę od klucza, a z drugiej do początków wideo i pierwszych kamer wykorzystywanych do kręcenia prac audiowizualnych, umieszczających osobę nagrywającą w pozycji podglądacza.

Prezentowane są tu pochodzące z lat 1999-2024 prace wideo, fotografie i realizacje dokumentalne dziesięciu artystek  i artystów. Są to: Witosław Czerwonka, Małgosia Goliszewska, Ada Karczmarczyk, Honorata Martin, Józef Robakowski, Daniel Rumiancew, Anna Witkowska, Zorka Wollny, Piotr Wyrzykowski i Wojciech Zamiara. Dotykają oni w swoich dziełach kwestii prywatności, rodziny, bliskości, bezpieczeństwa czy trudnych tematów ukrytych za drzwiami domów. Ale skłaniają także do refleksji na temat samego medium wideo – stąd oferta Łaźni dotycząca digitalizacji taśm VHS.

- Czym jest prywatność i gdzie przebiegają jej granice? Jak pokazać intymność i tajemnicę? W jaki sposób w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat wideo wpłynęło na codzienne życie i międzyludzkie relacje oraz jakim zmianom uległo samo to medium? - opisuje wystawę kuratorka Jolanta Woszczenko.

Na wystawę wstęp wolny.

Na zdjęciu widać kobietę w jasnym, połyskującym płaszczu, trzymającą aparat fotograficzny i patrzącą przez wizjer, podczas gdy w tle znajdują się ekrany z wyświetlanymi obrazami. Otoczenie sugeruje galerię sztuki lub wystawę, na której znajdują się również stare monitory CRT z wyświetlanymi sylwetkami ludzi
Na wystawie „Przez dziurkę od klucza” prezentowane są też kamery użyte przez artystów i artystki do zapisu ich prac, oraz odtwarzacze kaset wideo
mat. CSW Łaźnia

16 lutego oprowadzanie po wystawie

W niedzielę, 16 lutego, odbędzie oprowadzanie, które poprowadzi kuratorka Oriana Radziuk. Opowie nie tylko o realizacjach artystów, ale również tym, jak media wizualne ewoluowały na przestrzeni lat, oraz jak te zmiany wpłynęły na nasze pojęcie prywatności. Początek o godzinie 14:00. Wstęp wolny.

16 marca finisaż z artystami

Wystawę „Przez dziurkę od klucza” zakończy uroczysty finisaż z udziałem artystów i osób zaangażowanych w jej powstanie, połączony z ostatnim oprowadzaniem po wystawie. Początek o godzinie 14:00. Wstęp wolny.

Czytaj także: Ile byłoby warte życie bez bezsilności? Agnieszka Dauksza w Gdańsku

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trzecia rocznica ataku Rosji na Ukrainę