• Start
  • Wiadomości
  • W Kuźni Wodnej ponownie zabrzmią kowalskie młoty. I to już w maju!

W Kuźni Wodnej ponownie zabrzmią kowalskie młoty. I to już w maju!

Muzeum Gdańska, które zarządza urokliwym zabytkiem w Dolinie Radości, podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Kowali. Dzięki temu rzemieślnicy będą gościć w tym roku kilkukrotnie w Oliwie. Pierwsza okazja - w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów.
04.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kuźnia Wodna w Oliwie zaprasza ponownie do siebie już 19 maja!

Obiekt położony przy ul. Bytowskiej 1 należał do 2016 r. do Muzeum Nauki i Techniki w Warszawie. W grudniu 2016 r. miasto Gdańsk przejęło zabytek od Naczelnej Organizacji Technicznej. To pod tą organizację podlegało Muzeum Nauki i Techniki, a gdańska kuźnia była jednym z oddziałów zamiejscowych. Placówka od lat borykała się z problemami finansowymi, dlatego przed dwoma laty Gdańsk zadeklarował chęć przejęcia kuźni.

Zabytek został tymczasowo zamknięty dla zwiedzających. Po przeprowadzonej już w styczniu 2017 r. inwentaryzacji okazało się, że koniecznie uregulować trzeba przepływający przez kuźnię potok i zbudować w jej pobliżu tzw. kanał ulgi, który będzie odprowadzał nadmiar wody.

- Głównym problemem tego obiektu jest podwyższony stan wód potoku. Wystarczy większy deszcz, by zalało kuźnię. Każda większa woda przelewa się przez tutejsze wały, a co za tym idzie - przez drewniane ściany budynku. To powoduje ich wyginanie i, czasem, pękanie desek. Woda dociera także do miejsc, w których znajdują się ogromne kuźniane młoty. W ten sposób niszczeją także one – tłumaczył przed rokiem, na łamach portalu Gdansk.pl, Grzegorz Sulikowski, Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku.

Bez rozwiązania tej kwestii nie zostaną przeprowadzone większe remonty czy naprawy w tym obiekcie, ponieważ musiałyby być regularnie powtarzane. Kiedy powstanie "kanał ulgi" będzie można przeprowadzić szeroko zakrojone prace adaptacyjne i remontowe.

Co też ważne - ogólny stan techniczny oliwskiej kuźni nie jest zły.

Po tym, jak obiekt przejęło miasto, przeszedł on następnie pod zarząd Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który wykonał w nim prace zabezpieczające. Na początku 2018 r. jego administratorem, na mocy umowy z GZNK, zostało Muzeum Gdańska.

- Naszym zamiarem jest otwarcie Kuźni Wodnej, ale najpierw musimy przeprowadzić niezbędne prace zabezpieczające, a w dalszej perspektywie czasu wypełnić obiekt zabytkami i narracją. Pomimo tych priorytetów, i dzięki nawiązanej współpracy z kowalami, udostępnimy Kuźnię zwiedzającym kilka razy w 2018 roku – informuje Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Gdańska.


Oliwski zabytek czeka jeszcze sporo pracy zanim zostanie ponownie otwarty na stałe

Pokazy historyczne już 19 maja 2018 roku

Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska, zaznacza, że muzealnicy "nie zapominają o znaczeniu tego miejsca" dla życia dzielnicy. W położonej nad potokiem Oliwskim kuźni gościć będą więc kowale-artyści ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. 30 marca 2018 r. zawarto z Muzeum umowę o współpracy.

- Na zawarciu tej umowy skorzystają najbardziej gdańszczanki i gdańszczanie, którzy będą mogli zobaczyć arkana ginącego fachu, a także dowiedzieć się o wielowiekowym dziedzictwie gdańskich rzemieślników - wytwórców metalowych przedmiotów codziennego użytku oraz wyrobów artystycznych - zapowiada Lech Trawicki, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Najbliższe wydarzenie poświęcone tej tematyce zaplanowano podczas Europejskiej Nocy Muzeów - 19 maja 2018 r. Informacje na ten temat znajdą się w programie wydarzenia, na stronie internetowej Muzeum Gdańska oraz profilach facebookowych Muzeum Gdańska oraz Kuźni Wodnej w Oliwie.

Jak przypomina Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska, żywa wśród oliwskich cystersów tradycja klasztorna wspomina o sprowadzeniu do Oliwy pierwszych mnichów w roku1170 albo1175 przez księcia pomorskiego Sobiesława, który miał podarować im swoje dobra. Z rąk Sambora I mnisi formalnie otrzymali dobra wokół potoku Oliwskiego. Idealne ukształtowanie rzeźby terenu wykorzystano pod budowę młynów. Od końca XII w. powstało ich około 25. Męłły zboże, produkowały papier, a także przekuwały metale, z których kowale produkowali przedmioty codziennego użytku. Jedną z tych budowli jest Kuźnia Wodna w Oliwie.

Kuźnia jest techniczną perełką, i to w skali całego kraju. Pierwsze wzmianki o obiekcie działającym nad Potokiem Oliwskim pochodzą z 1597 r. Do dzisiejszych czasów zachował się m.in. młot, ważący około 250 kilogramów i ogromne nożyce napędzane kołami wodnymi. To jedyny tego typu czynny obiekt w Polsce.


Przeczytaj także:

Już wszystko jasne: Miasto przejmie zabytkową Kuźnię Wodną

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia