Gdańska biblioteka dostępna dla wszystkich. Są udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami
Książkomat to samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na szybki i łatwy odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy - wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić.
Takie urządzenia dają czytelnikom możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej - to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w czasie pandemii, gdy czytelnicy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. Książkomat jest też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Ułatwi on wszystkim korzystanie ze zbiorów wypożyczalni, w tym: rodzicom z dziećmi podczas spaceru, osobom obawiającym się zarażenia wirusem, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, imigrantom czy osobom nieśmiałym.
- Książkomaty są nową formą docierania do czytelników i nowoczesnym sposobem promocji czytelnictwa. Zależy nam, aby Gdańsk szedł z duchem czasu i aby w naszym mieście pojawiło się kilka takich punktów - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w lot łapią współczesne trendy.
Urządzenia stanęły przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka), Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa). Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialne jest Tofu Studio. Jedna z naklejek książkomatowych przedstawia panoramę Gdańska, na której graficy zamiast bloków narysowali książki. Stoją one tuż obok Kościoła Mariackiego czy Fontanny Neptuna.
Gdańskie książkomaty automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwierają schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Urządzenie działa całą dobę. Obecnie przeprowadzane są działania testowe. Oficjalne uruchomienie książkomatów w Gdańsku przypada na 27 grudnia. Nastąpi ono przy okazji otwarcia wyremontowanej Biblioteki Chełm wraz z Galerią Fotoreporterów im. Maćka Kosycarza.
Nie tylko Gdańsk korzysta z książkomatów
Takie nowoczesne rozwiązania wprowadza wiele bibliotek. Książkomaty stoją już w wielu miastach Polski. Ale trzeba pamiętać, że choć to bardzo innowacyjne rozwiązanie, ułatwiające korzystanie z bibliotek, to ma ono jedną wadę. Jest kosztowne - książkomat to spora inwestycja.
- Cieszymy się z dodatkowych środków, które otrzymaliśmy od Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Dzięki temu możemy rozwinąć nasze usługi i być jeszcze bliżej mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z książkomatów w okolicy domu - dodaje Jarosław Zalesiński.