"Siły natury łączymy z innowacją". W Gdańsku ruszyła budowa fabryki wież wiatrowych offshore

31 sierpnia została zainaugurowana budowa fabryki wież offshore w Gdańsku. To wsparcie rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW), projektu rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu, który wspiera też intensywnie Miasto Gdańsk za pośrednictwem spółki InvestGDA. Na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej powstać ma w dwa lata hala. W nowej fabryce pracę znajdzie 500 osób.
01.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika fabryki, hali nad nabrzeżem
Wizualizacja nowej fabryki wież wiatrowych w Gdańsku
mat. prasowe

Fabryka morskich wież wiatrowych w Gdańsku


Powstanie nowej fabryki wież wiatrowych offshore to przełomowe wydarzenie dla sektora energii odnawialnej, które wesprze rozwój Miasta. Ceremonia wbicia pierwszej łopaty, inaugurująca budowę, zgromadziła wielu gości z sektora energetyki wiatrowej. W wydarzeniu władze miasta reprezentował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Powstanie nowy układ drogowy na zapleczu Portu Północnego

- Łączymy siły natury z innowacją i technologią. Zielona energia to solidarność z przyszłym pokoleniem. Wieże wiatrowe są nie tylko znakiem postępu, ale także obietnicą czystej, zrównoważonej energii dla naszych dzieci i wnuków – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - W rocznicę Polskiego Sierpnia, nie tylko celebrujemy wolność, którą wywalczyliśmy dzięki Solidarności, ale także dbamy o jej mądre wykorzystanie.



Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, już na etapie projektowym, w nowo budowanym zakładzie utworzonych zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Jak informuje prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego inwestycja szacowana jest na 200 mln euro i ma wsparcie Miasta Gdańsk.

- Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego InvestGDA, od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore - mówi Alan Aleksandrowicz, prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki.

grupa mężczyzn i kobieta z łopatami w dłoniach w garniturach wbijają w ziemię łopaty
Symboliczne rozpoczęcie nowej inwestycji
mat. prasowe

Fabryka morskich wież wiatrowych - szczegóły

W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Nowoczesny zakład produkcyjny, zgodny ze standardami Industry 4.0, będzie budował ponad 150 wież rocznie. Spełniać ma najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW).

Efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój miejscowych zasobów oraz przyczyniając się do tworzenia trwałego dziedzictwa dla społeczności gdańskiej i nie tylko. To inwestycja, która na lata wpisze się w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca wyspy Ostrów.

rysunek fabryki hali nad nabrzeżem
Nowa fabryka powstanie na terenach stoczniowych
mat. prasowe

- Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki – podkreślał Cezariusz Lesisz, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Z kolei nasza nowa strategia to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.
W drugim kwartale 2025 r. inwestycja ma stać się istotnym elementem w łańcuchu dostaw energetyki odnawialnej w Polsce i Europie. Jest to wspólne przedsięwzięcie ARP S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L., oraz powołanej dla realizacji inwestycji spółki Baltic Towers sp. z o.o.

- GRI z dumą bierze udział w tym ważnym projekcie energii wiatrowej w Polsce, dążąc do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Wspólne przedsięwzięcie w Polsce stworzy światowego lidera na rynku energetyki offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów dotyczących zainstalowanej energii odnawialnej w przyszłej dekadzie – podkreślał Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries, S.L.

wieże wiatrakowe ustawione na morzu
Energia z morskich farm wiatrowych to przyszłość energetyki odnawialnej
fot. fokkebok/elements.envato.com

Przyszłość energetyki offshore

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne, które nie tylko wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, ale przyczyniają się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie.

oprac. MW

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask