W Gdańsku otwarty zostanie sklep społeczny "Za Stołem". Bo potrzebujących jest coraz więcej

Jednorazowo każdy będzie mógł zabrać 2,5 kilograma żywności. Całkowicie bezpłatnie. Nie będzie do tego potrzebne żadne skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy innej tego typu instytucji. Każdy, kto będzie potrzebował jedzenia, tutaj je otrzyma. To odpowiedź m.in. na szalejącą inflację, w tym bardzo wysokie raty kredytów mieszkaniowych.
29.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ceglany budynek, który powstał jeszcze w czasach pruskich, widać że wymaga odświeżenia, przed budynkiem przechodzi kobieta
Jeszcze w grudniu przy ul. Aksamitnej 4 uruchomiony zostanie sklep społeczny dla mieszkańców Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sklep z towarem - jak w każdym innym 

W nietypowym sklepie, który funkcjonować będzie w niskim ceglanym budynku przy ul. Aksamitnej 4, mieszkańcy będą mogli zaopatrzyć się m.in. w warzywa, owoce, mięso, ryby, pieczywo, nabiał, czy gotowe produkty, takie jak np. pierogi. To będą produkty z krótkim terminem ważności, np. 2-3 dni, ale nadające się jeszcze do spożycia. Będą one dostarczane przez okoliczne sklepy sieciowe.

We wtorek, 29 listopada, miejscy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej: Kamila Błaszczyk, Cezary Śpiewak-Dowbór i Przemysław Ryś, opowiadali o tym, na jakich zasadach będzie działał ten nietypowy lokal.

- Sklep odpowiadać ma na potrzeby osób niezamożnych, ale też na potrzeby osób, które borykają się z życiowymi problemami, również finansowymi - zaznaczył Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO Radzie Miasta Gdańska.

O nowym sklepie społecznym w śródmieściu Gdańska opowiadali 29 listopada miejscy radni: (od lewej) Kamila Błaszczyk, Cezary Śpiewak-Dowbór i Przemysław Ryś
O nowym sklepie społecznym w śródmieściu Gdańska opowiadali 29 listopada miejscy radni: (od lewej) Kamila Błaszczyk, Cezary Śpiewak-Dowbór i Przemysław Ryś
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zaczęło się od autobusu dla osób bezdomnych

Podczas briefingu radni przypomnieli, że od sześciu lat, w okresie zimowym, po gdańskich ulicach kursuje nietypowy autobus SOS, w którym osoby bezdomne i ubogie mogą liczyć na ciepły posiłek, a także podstawową opiekę medyczną - w razie potrzeby. Jego pomysłodawcą był radny KO Przemysław Ryś. W tym roku kursowanie tego autobusu rozpoczyna się 29 listopada, wieczorem.

- Autobus SOS miał być, z założenia, przeznaczony dla osób bezdomnych. Jednak z czasem okazało się, że przychodzi do niego coraz więcej osób, które mają gdzie mieszkać, ale przychodzą, by dostać ciepły posiłek. Niektórzy przychodzą ze swoimi słoikami i zabierają zupę do domu. Stąd narodził się pomysł, by powstał stały punkt, w którym osoby mające dach nad głową, ale które po dokonaniu wszystkich opłat, wykupie lekarstw, nie mają już środków na choćby podstawowe produkty żywnościowe, mogły właśnie żywność nabyć - tłumaczył radny Przemysław Ryś.

W autobusie SOS pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

W budynku przy ul. Aksamitnej 4 trwają obecnie prace remontowe
W budynku przy ul. Aksamitnej 4 trwają prace remontowe
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najpierw interpelacja radnych, potem rozmowy

Proces powstawania sklepu socjalnego „Za Stołem” rozpoczął się więc od interpelacji klubu Koalicji Obywatelskiej, której inspiratorami byli właśnie radni Kamila Błaszczyk i Przemysław Ryś.

- Skutkiem interpelacji były początkowo liczne rozmowy, między innymi z MOPR oraz zastępczynią prezydent Gdańska Moniką Chabior. Szukaliśmy dobrej lokalizacji i dobrej formuły. Bazujemy na doświadczeniach Banku Żywności, który prowadzi podobny sklep w Nowym Porcie. Formuła tego miejsca przy ul. Aksamitnej będzie jednak nieco inna, ponieważ do lokalu w Nowym Porcie można zgłosić się wyłącznie ze skierowaniami z MOPR. W Śródmieściu chcemy, by to miejsce było dostępne dla każdego, dlatego nie będzie żadnych limitów pod względem skierowań. Jednorazowo będzie można uzyskać 2,5 kilograma żywności - zaznaczyła radna Kamila Błaszczyk. - Jeżeli w tym sklepie kilkukrotnie pojawi się ta sama osoba, która nie jest objęta obecnie pomocą MOPR, będziemy kierować ją w tym kierunku, by otrzymała wszechstronną pomoc. Aby zapobiec sytuacji pogłębiania się kryzysu finansowego.

Sklep społeczny w Nowym Porcie. Bezpłatna żywność dla potrzebujących

Sklep społeczny od poniedziałku do piątku

Sklep będzie czynny przez pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10.00-15.00, a we wtorki w godz. 13.00-18.00. Sklep przy ul. Aksamitnej mieści się w Śródmieściu. Łatwo tutaj dojechać komunikacją miejską, w zasadzie z każdej dzielnicy Gdańska. Niedaleko jest też dworzec PKP. 

- Każdy wie, gdzie znajduje się przychodnia nocna przy ulicy Aksamitnej. Każdy wie, gdzie jest przychodnia przy ulicy Wałowej i centrum handlowe Madison. Sklep społeczny jest więc bardzo dobrze zlokalizowany - zwracał uwagę radny Przemysław Ryś.

Sklep w dawnych koszarach

Przy ul. Aksamitnej 4 znajduje się parterowy ceglany budynek, który był przed laty jednym z obiektów dawnych koszar pruskich. Obecnie jest on w zasobach miejskich. Właśnie trwa jego remont, w tym częściowa wymiana dachu. Wyczyszczono już z graffiti ceglaną elewację. Kiedy zakończą się te prace, wówczas zostanie uruchomiony nietypowy sklep dla potrzebujących. Na pewno nastąpi to jeszcze w grudniu br. Trudno jednak, póki co, mówić o konkretnym terminie.

 

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo