• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk przez lata nie miał targów książki - będą, największe na Pomorzu

Gdańsk przez lata nie miał targów książki - będą, największe na Pomorzu

Co roku odbywają się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i innych dużych miastach Polski - teraz czas na Gdańsk. W gmachu Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w dniach 16-18 marca 2018 r. odbędą się Gdańskie Targi Książki, największe na Pomorzu. Będzie to okazja, żeby spotkać Mariusza Szczygła, Cezarego Łazarewicza, Katarzynę Bondę, Annę Cieplak, Marcina Świetlickiego, Magdalenę Grzebałkowską, Jarosława Mikołajewskiego i innych cenionych autorów. Co jeszcze w programie?
08.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas Gdańskich Targów Książki będzie można spotkać m.in. Mariusza Szczygła. Reportażysta wystąpi w nietypowej roli - z programem autorskiego koncertu czytanego

Takiego wydarzenia nigdy wcześniej w Gdańsku nie było. - To nasza prywatna inicjatywa - potwierdza Magdalena Kalisz - pomysłodawczyni i współorganizatorka Gdańskich Targów Książki. - Wyszliśmy z założenia, że skoro targi książki organizowane są w większości polskich dużych miast, a w Gdańsku, ani w Trójmieście ich nie ma, trzeba je zorganizować.

Rzeczywiście - Sopot od sześciu lat organizuje co prawda festiwal Literacki Sopot, który z edycji na edycję rozrasta się i jest obecnie jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych literaturze, ale w jego przypadku trudno mówić o targach - stoiska z książkami są tylko dodatkiem do spotkań z pisarzami i do dyskusji. Podobnie jeśli chodzi o znacznie mniejszy festiwal Miasto Słowa - gdyńską inicjatywę towarzyszącą Nagrodzie Literackiej Gdynia - prezentowana tam oferta wydawców książkowych, choć ciekawa, jest bardzo skromna.

Tymczasem w Krakowie targi książki przyciągają co roku dziesiątki tysięcy czytelników, skuszonych zarówno zobaczeniem z bliska znanego pisarza, jak i możliwością kupienia książek po bardziej korzystnych cenach. W Gdańsku takie liczby to na razie marzenie. Jednak choć wydarzenie nie może konkurować z tymi organizowanymi od wielu lat w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie, to i tak będzie największą tego typu inicjatywą na całym Pomorzu. No i, jak tłumaczy Magdalena Kalisz, mniejsze targi to możliwość większej selekcji wystawców, czyli krótko mówiąc okoliczność do zaprezentowania tylko tej najlepszej literatury.

Marcin Świetlicki powraca do Gdańska - tym razem nie jako lider 'Świetlików' a autor książki o wymownym tytule 'Polska'

- W Krakowie czy Warszawie jest ponad 300. stoisk, z tym że wśród nich jest sporo wydawnictw branżowych. Gdańskie Targi Książki będą miały ponad 60. wystawców i prezentować będą zróżnicowane spektrum literatury. Zaprosiliśmy naszym zdaniem najlepsze wydawnictwa, które liczą się na polskim rynku.

Coś dla siebie znajdą zatem miłośnicy beletrystyki, literatury faktu i najmłodsi czytelnicy. Obok wydawnictw, takich jak Nasza Księgarnia, Znak, W.A.B., Rebis, Agora i Wydawnictwo Czarne pojawią się powszechnie mniej znane, ale cenione wydawnictwa z ofertą kulturalną, np. Karakter, Dowody Na Istnienie, Fundacja Centrum Architektury czy MCK Kraków (wydawnictwo Międzynarodowego Centrum Kultury).

Targi będą także okazją dla lokalnych wydawnictw - swoją ofertę zaprezentuje Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, a także m.in. wydawnictwo Wiatr od Morza, W podwórku, Słowo/obraz terytoria, Novae Res i inne.

Oprócz stoisk z książkami, na których będzie można nabyć książki z rabatem, na przybyłych czekać będzie bogaty program kulturalny. Wśród wydarzeń towarzyszących (lista ciągle się powiększa) będą spotkania autorskie i premiery książkowe, podczas których będzie można „upolować” autograf ulubionego autora, a nawet zamienić z nim kilka słów, ale również koncert czytany jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich reportażystów - Mariusza Szczygła. Autor m.in. „Gottlandu” i „Zrób sobie raj” wystąpi z zespołem Res Factum, z inicjatywą opartą na jego ostatniej książce „Projekt: prawda”.

Anna Cieplak za książkę 'Ma być czysto' otrzymała dwie nagrody literackie, nominowana była też do Paszportów Polityki. Niedawno ukazała się jej nowa książka 'Lata powyżej zera'

Jeśli chodzi natomiast o autorów, których będzie można spotkać, to wśród nich na pewno będzie Cezary Łazarewicz, który do Gdańska przyjedzie z okazji premiery swojej najnowszej książki „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (za poprzednią "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" zdobył Nagrodę Literacką Nike 2017), a także m.in. Magdalena Grzebałkowska. Tym razem autorka biografii „Beksińscy. Portret podwójny” przedpremierowo opowie o książce „Komeda. Osobiste życie jazzu” (premiera biografii planowana jest na wiosnę tego roku).

Targi potrwają trzy dni - odbędą się w dniach 16-18 marca 2018 r., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Jak zaznacza Kalisz - nieprzypadkowo. - Zazwyczaj takie targi dzieją się  w dużych  halach, ale nam zależało na zachowaniu ducha tego wydarzenia, a więc, żeby Gdańskie Targi Książki odbyły się w miejscu związanym z kulturą - zdradza Kalisz.

Niektóre wydarzenia towarzyszące będą miały miejsce w Instytucie Kultury Miejskiej i Nadbałtyckim Centrum Kultury, natomiast koncert Mariusza Szczygła odbędzie się w Centrum św. Jana w Gdańsku. Uwaga, wstęp na Gdańskie Targi Książki w piątek  jest bezpłatny, natomiast w sobotę i niedzielę bilet wstępu kosztować będzie 5 zł (dzieci i seniorzy wstęp wolny). Wydarzenia towarzyszące, z wyjątkiem koncertu, będą bezpłatne.

Ponieważ to pierwsza edycja Gdańskich Targów Książki, trudno przewidzieć dokładną liczbę odwiedzających, ale organizatorzy liczą na 15-20 tysięcy. Na dobry początek. - Planujemy, żeby to wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz Gdańska. Chcemy, żeby targi co roku były organizowane i rozwijały się. Uważamy, że wydarzenie o takiej randze, promujące czytelnictwo i literaturę, jest tutaj bardzo potrzebne. Gdańsk zasługuje na porządne targi książki. Chcemy, aby to wydarzenie promowało miasto w całej Polsce - mówi Kalisz.

Szczegółowy program wydarzenia (nieustannie się rozwija) można śledzić na stronie Gdańskich Targów Książki.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna