W Gdańsku rada została powołana w każdej z 34 dzielnic. Swój mandat pełni obecnie 552. radnych dzielnicowych. Czym się zajmują?
Przede wszystkim starają się, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. W czasie kadencji 2014-2018 odbyło się łącznie 830 sesji, podjęto 156 uchwały. Rady ze swoich środków na działalność statutową zrealizowały 1727 wniosków o sfinansowanie projektów. Realizacja ich wymagała kwoty 6 mln 373 924 tys. złotych.
Wśród projektów znalazły się również i te przedłożone przez same rady dzielnic. W ostatnich latach dotyczyły one przede wszystkim rewitalizacji przestrzeni publicznej, w tym placów zabaw, skwerów, chodników i boisk (106 projektów); poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (34 projekty); rozbudowy monitoringu wizyjnego (18 projektów) oraz budowy placów zabaw i skwerów (9 projektów).
Działania rad dzielnic skupiły się też na zadaniach aktywizujących, więziotwórczych, wychowawczych i kulturalnych. W ciągu czterech lat zrealizowano aż 824 przedsięwzięcia z zakresu sportu, rekreacji, wypoczynku; 209 dotyczących doposażenia placówek oświatowych w pomoce dydaktyczne i drobnych remontów; 125 z zakresu warsztatów i kursów dla seniorów; 71 wyjazdów rekreacyjno-edukacyjnych oraz 61 przedsięwzięć obejmujących pomoc społeczną - taką jak dożywianie w szkołach i paczki świąteczne.
- Dziękuję wam za współpracę w tej kadencji, za wszystkie spotkania w dzielnicach. Praca społeczna, którą wykonujecie to praca, w której z jednej strony nie można liczyć na przesadną wdzięczność tych, których ona dotyczy - dominują uwagi, pretensje, bo taka jest natura ludzi. Z drugiej strony każdy z was może mieć osobistą satysfakcję, że w ciągu tych czterech lat wiele spraw udało się zrealizować - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas podsumowującego kończącą się kadencję rad dzielnic 2014-2018 spotkania „Demokracja od podstaw” w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, które odbyło się we wtorek, 18 września, w Europejskim Centrum Solidarności.
Podczas spotkania radni z ośmiu dzielnic zostali wyróżnieni Medalem Prezydenta Miasta Gdańska przyznawanym w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego dla wieloletnich reprezentantów mieszkańców w Gdańskich Radach Dzielnic. Radnych nagrodzono za wkład pracy, zaangażowanie oraz postawę na rzecz wspólnoty lokalnej.
Laureaci:
|
Podsumowanie działalności rady było także okazją do zapowiedzenia powstającej publikacji „Gdańskie dzielnice. Tu mieszkam, tu działam”. Ma stanowić vademecum, rodzaj przewodnika dla obecnych i przyszłych radnych dzielnic, którzy zdecydują się kandydować. Będzie liczyć ponad 700 stron - opisane w niej będą wszystkie dzielnice, ze szczegółami, takimi jak spis ulic oraz ich położenie, rys historyczny, demografia, założenia urbanistyczne i architektoniczne czy wykaz placówek oświatowych i kulturalnych. Będzie wskazywała kierunki rozwoju, opowie o inwestycjach zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego, czy działaniach demokracji lokalnej. Skorzystać z niej będą mogli również zainteresowani mieszkańcy - publikacja ma być ogólnodostępna, egzemplarze znajdą się m.in. w bibliotekach i Urzędzie Miejskim.
Kadencja 2014-2018 upływa 16 stycznia 2019 r. Wybory do rad dzielnic odbędą się w pierwszej połowie marca.
Czytaj też: Rzecznicy praw obywatelskich państw Grupy Wyszehradzkiej obradowali w ECS