Dzień Kobiet. Poznaj żeńską stronę miasta według serwisu “Gdańsk w liczbach”
- Ręce wzdłuż tułowia, oglądamy swoje piersi, ściskamy brodawkę i przechodzimy do badania palpacyjnego - tak Dominika Rabant z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prowadziła samobadanie piersi w auli Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku podczas edukacyjnego świętowania Dnia Kobiet. W środę, 8 marca 2023 roku,156 kobiet pojawiło się w auli Centrum, aby wspólnie i pod okiem specjalistki wykonać samobadanie piersi i porozmawiać o profilaktyce raka piersi.
Aleksandra Dulkiewicz: kobiecość to siła
- Co to jest kobiecość? Każda z nas ma na to inną odpowiedź - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska w ECS. - Mnie się kojarzy z siłą na co dzień, ale też siłą do pokonywania trudności. Dziś 8-go marca 2023 roku z jednej strony stają mi przed oczyma sceny zza wschodniej granicy, bo trudno nie myśleć dziś, jak się mają kobiety w Ukrainie i Donbasie, ale z drugiej strony są one też obok nas. Wiemy, jak wiele osób przyjechało z Ukrainy z zaawansowanymi chorobami, może też z powodu braku programów profilaktycznych. Ale dziś mamy też w Sejmie matki z niepełnosprawnymi dziećmi. Im bardziej otwarcie mówimy o tych problemach, tym łatwiej się z nimi oswajamy, ale też uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy z tym sami, bo ludzi, kobiet z różnymi przeciwnościami losu może być wiele. Ważne jest wzajemne poczucie dawania siły.
Sukces "dziewczyn od onkologii na wesoło". Centrum Wiedzy o Raku Piersi w Gdańsku otwarte
Programy profilaktyczne miasta dla kobiet i dziewcząt. Jakie?
Prezydent Dulkiewicz przypomniała też, że Miasto realizuje programy dla kobiet i dziewcząt. To m.in Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019 - 2025, który zakłada szczepienie w każdym roku 3 tysiące 12-latków (bez względu na płeć) szczepionką Gardasil9. To też Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska na lata 2017 - 2025 składający się z trzech części: modułu medycznego (dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro), edukacyjnego (program „Zdrovve Love”) i wsparcia psychologicznego (pomoc psychologiczna w niepowodzeniach ciążowych, w leczeniu niepłodności czy w ciąży i w okresie okołoporodowym). Do 31 grudnia 2022 r. dzięki miejskiemu programowi na świat przyszło 641 dzieci.
Fundacja OmeaLife - wsparcie kobiet z nowotworem piersi
Ewelina Puszkin, wiceprezeska gdańskiej Fundacji OmeaLife opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z diagnozą i leczeniem raka piersi. Także o stworzeniu Fundacji OmeaLife dziś zajmującej się edukacja i wsparciem kobiet z rakiem piersi.
- Zwykle życzymy sobie zdrowia, bo ono jest najważniejsze - powiedziała Ewelina Puszkin. - Ja powiem, że to jest największy luksus w życiu, jaki możemy mieć. U mnie i moich koleżanek raka piersi zdiagnozowano, kiedy miałyśmy 30 lat, poznałyśmy się pod gabinetem naszej onkolog. Razem przeszłyśmy przez trudny czas leczenia i założyliśmy Fundację po jego zakończeniu. Dziś wiem, że warto pozostać czynnym zawodowo, nie wycofywać się z planów życiowych z powodu choroby, bo łatwiej potem wrócić do normalnego życia i zrobić coś dobrego dla kobiet, którym przyjdzie zmierzyć się z chorobą.
Rekord pobity. Samobadanie piersi - dlaczego jest takie ważne?
Głównym punktem wydarzenia była nauka prawidłowego samobadania piersi . Udała się też próba bicia rekordu Polski w liczbie samobadających się jednocześnie kobiet.
Dlaczego samobadanie jest tak ważne?
- W Polsce rak piersi jest diagnozowany u ponad 20 tysięcy Polek - tłumaczyła Dominika Rabant. - To znaczy, że co ósma kobieta zachoruje na raka piersi, co może się zdarzyć zarówno w starszym, jak i młodszym wieku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby, co pozwala na wczesne wdrożenie leczenia i poprawę rokowań.
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Zbyt późne wykrycie choroby jest jedną z głównych przyczyn umieralności, jednak w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat profilaktyki i samobadania oraz regularnie wykonywać mammografię i USG piersi.
Psychiczna strona leczenia nowotworów
O “psychicznej” stronie leczenia nowotworów opowiedziała Anna Szablewska, psychoonkolożka.
- Z chorobą lepiej radzą sobie kobiety, które przyjmują strategię ducha walki - powiedziała Anna Szablewska. - Lepiej przechodzą chorobę, leczenie, ale lepsze są też wyniki terapii. Z najnowszych badań wynika, że zwiększone ryzyko zachorowania występuje u kobiet bardzo obciążonych odpowiedzialnością za innych, zbyt zaanagażowanych w pracę zawodową, kobiet o niskiej świadomości zdrowotnej, lekceważącej działania profilaktyczne. Ryzyko dotyczy też kobiet zmęczonych, o obniżonej samoocenie, także tych które często piją alkohol, bo nie ma bezpiecznej dawki.
Włącz się w wielkanocną zbiórkę darów dla osób starszych
Podczas wydarzenia można było zasięgnąć informacji na temat profilaktyki i leczenia raka piersi na stoiskach Fundacji OmeaLife, Wsparcie na Starcie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Centrum Równego Traktowania zachęcało do rozmowy z psychologiem, a Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień informował na temat działających w Gdańsku programów promujących zdrowie. Na koniec stand-uperka Ewa Stasiewicz przedstawiła autorski program przygotowany specjalnie na to wydarzenie.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA