Czym jest EKUZ, w jakich krajach jest ważna?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.
Karta EKUZ potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania.
Zimowe ferie w Gdańsku 2.0. W operze, w bibliotece, a może w muzeum?
Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich - francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska - portugalskich: Azory i Madera oraz hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
Nie obowiązuje natomiast: na Wyspach Normandzkich i wyspie Man w Monaco, San Marino i Watykanie.
Gdzie otrzymamy kartę EKUZ na Pomorzu?
Za EKUZ nie płacimy, otrzymamy ją, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.
Recepta na ruch. Zadzwoń do Copernicusa, weź udział w programie i zacznij ćwiczyć
Bez zbędnego czekania EKUZ na Pomorzu otrzymać można „od ręki” w następujących placówkach NFZ:
- Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 69
- Gdynia, ul. Śląska 53
- Słupsk, ul. Poniatowskiego 4
- Chojnice, ul. Leśna 10.
Wniosek o EKUZ można też złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta lub platformę ePUAP. Wypełniony tradycyjny formularz papierowy można również wysłać pocztą do NFZ, co jednak wydłuży czas oczekiwania na odbiór karty.
Co kraj to obyczaj. EKUZ nie wszystko zapewnia
Trzeba jednak pamiętać, że każde państwo ma swoje zasady, do których musimy się dostosować. W wielu krajach pacjent z Polski będzie więc musiał dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego. Dobrze więc przed zagranicznym wypadem zapoznać się z zasadami funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej obowiązującymi w państwie, do którego się udajemy.
Wirtualny trener pomoże gdańskim uczniom. To bezpłatne narzędzie wspomagające zajęcia
Na przykład we Francji zapłacimy 30 procent honorarium lekarza, w Austrii - koszt wezwania karetki, w Niemczech - 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Może być też tak, że chociaż mamy ze sobą EKUZ, musimy najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację. Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju).