• Start
  • Wiadomości
  • W Akademii Muzycznej w Gdańsku, młodzi artyści uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki

W Akademii Muzycznej w Gdańsku, młodzi artyści uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki

We wtorek, 8 października, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku rozpoczęła nowy rok akademicki 2019/2020. Na uczelni studiować będzie, na czterech wydziałach łącznie - 764 studentów, w tym 91 studentów z zagranicy. Po raz pierwszy próg uczelni przekroczyły w tym roku 253 osoby.
09.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Najlepsi studenci otrzymują indeksy z rąk rektora prof. dr hab. Macieja Sobczaka
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Najlepsi studenci otrzymują indeksy z rąk rektora prof. dr hab. Macieja Sobczaka
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku można studiować niezmiennie na czterech wydziałach:

Wydział I – Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki

Wydział II – Instrumentalny

Wydział III – Wokalno-Aktorski

Wydział IV – Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu

Studia są realizowane w obrębie 7 kierunków i 15 specjalności (dot. to studiów I i II st.).


W roku akademickim 2019/2020 na uczelni naukę pobiera 764 studentów. Najbardziej obleganym wydziałem jest Instrumentalny, gdzie studiuje 388 osób. Wydział Wokalno-aktorski kształci 123 studentów, a Wydział IV -
195. Najmniej osób pobiera naukę na Dyrygenturze, Kompozycji i Teorii Muzyki - 58.

W gdańskiej Akademii Muzycznej naukę realizować można w trybie studiów stacjonarnych licencjackich (przyjęto 136 osoby), zaś na magisterskie - 109 (w tym 5 osób na studia płatne). Z kolei na studia niestacjonarne przyjęto 7 osób na studia magisterskie oraz jedną osobę na studia podyplomowe.


Studenci z zagranicy i wymiana międzynarodowa

Akademia Muzyczna w Gdańsku otwiera progi również dla studentów z zagranicy, których jest w szkole 91. 

Oni również najczęściej wybierają Wydział Instrumentalny. Są tu 64 osoby z takich krajów jak Białoruś (10), Włochy (1), Ukraina (7), Rosja (1) i Chiny (44). Na Wydziale I - Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki studiuje dwóch Białorusinów, a na Wydziale III – Wokalno-Aktorskim 12 osób: z Białorusi (2), Chin (8), Litwy (1) i Ukrainy (1). Wydział IV (Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu) kształci 14 studentów obcojęzycznych: z Białorusi (5), Chin (8) i jednego Rosjanina.

Najwięcej jest studentów z Chin. Na uczelni naukę pobiera 58 osób z tego kraju, na roku 0 naukę rozpoczęło 14 osób.


Gdańska uczelnia współpracuje też w ramach Programu Erasmus+. Na studia w aMuz, na semestr zimowy lub cały rok przyjechało 10 studentów - z Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Włoch. 
Na semestr letni przyjedzie też studentka z Sankt Peteresburg State Conservatory (ale poza programem Erasmus) oraz student z Tbilisi State Conservatory (w ramach współpracy z krajami partnerskimi KA107).

Studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku mają z kolei szansę poszerzać swoją wiedzę w 12 krajach, m.in. Austrii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji i Włoszech.


Co nowego na uczelni?

Uczelnia i jej wykładowcy, troszcząc się los młodych artystów po ukończeniu nauki wprowadziła przedmiot obowiązkowy na wszystkich wydziałach: Planowanie Kariery i Budowanie Marki Artystycznej. Prowadzi go charyzmatyczna i inspirująca Anna Proszowska-Sala.

W ubiegłym roku akademickim Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku wprowadziła też nowy system identyfikacji wizualnej.

- Proces rebrandingu, w który weszliśmy w 2018 roku, trwa nadal, a jego kolejnym etapem jest uruchomienie nowej strony internetowej - mówi Sylwia Holeksa-Wilkowska, specjalista ds. promocji aMuz. - Jej założeniem jest nie tylko odświeżony, nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim wymiar użyteczny. Wierzymy, że nowa strona aMuz będzie przyjazna zarówno dla kandydatów na studia, jak i studentów oraz pedagogów, usprawni pracę administracji, a przejrzysty układ kalendarza wydarzeń ułatwi melomanom ich przegląd. 

Uczelnia planuje też poważniejsze inwestycje.

- W naszych planach na najbliższe lata jest budowa Akademickiego Centrum Muzyki na terenie kampusu przy ul. Łąkowej - dodaje Holeksa-Wilkowska. - Dokładna data rozpoczęcia realizacji tego projektu nie jest jeszcze znana.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna