Poszukiwani kandydaci na radnych w 10 dzielnicach. Na Stogach wybory się nie odbędą

Do środy, 18 września, do godz. 17, przedłużono termin zgłaszania kandydatów na radnych, ale jedynie w tych dzielnicach, w których ich liczba nie była wystarczająca w dniu 13 września, a więc w pierwszym obowiązującym terminie. 18 września okaże się więc, w ilu dzielnicach odbędą się wybory do rad dzielnic, które zaplanowano na 13 października. Na Stogach tego dnia wybory się nie odbędą.
18.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać most i żółty wiadukt, w tle dźwigi stoczniowe, a także kilka zabytkowych ceglanych kamienic
Do środy, 18 września, mogą zgłaszać się kandydaci na radnych w 10 dzielnicach Gdańska
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

W dziesięciu dzielnicach poszukiwani kandydaci

W wyznaczonym pierwotnie terminie, a więc do 13 września, zgłosiło się 756 kandydatów do objęcia mandatów radnych dzielnic. Mimo to nie w każdej dzielnicy udało się zebrać wymaganą minimalną liczbę zgłoszeń. W 25 dzielnicach zarejestrowało się więcej kandydatów niż jest miejsc w radach, ale w 10 zabrakło chętnych - czasem tylko jednej, dwóch osób, by zapewnić wymagane minimum. Dlatego w tych dzielnicach przedłużony został termin zgłoszenia kandydatów na radnych do środy, 18 września, do godz. 17.00. 

Sytuacja dotyczy dzielnic: 

  • Brzeźno
  • Krakowiec-Górki Zachodnie
  • Jasień
  • Suchanino
  • Aniołki
  • Brętowo
  • Wrzeszcz Górny
  • Wrzeszcz Dolny
  • Orunia Górna - Gdańsk Południe
  • Kokoszki

Wybory do Rad Dzielnic zaplanowano 13 października. By mogły się odbyć, w każdej dzielnicy do rady musi kandydować co najmniej jedna osoba więcej niż jest miejsc w radach.

Wymagane wnioski należy składać do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.

Chcesz zostać radnym dzielnicy? Sprawdź, jakie dokumenty złożyć, gdzie i do kiedy

Wybory nie odbędą się na Stogach, na Przymorzu Wielkim niewiadoma

Zgodnie ze statutem rad dzielnic, jeżeli w wyznaczonym pierwotnie terminie zgłosi się wystarczająca liczba kandydatów, wówczas ich lista jest zamykana - kolejni chętni nie mogą się już zgłaszać. Taka sytuacja miała miejsce m.in. na Przymorzu Wielkim i na Stogach. W trakcie weryfikacji samych kandydatów, jak i listy osób, które udzieliły im poparcia, okazało się, że w dzielnicy Stogi dwóch kandydatów nie dopełniło wymaganych warunków, w związku z czym nie mogą starać się o mandat radnego dzielnicy. Ich wykreślenie z listy sprawiło, że zabrakło wymaganej minimalnej liczby kandydatów na radnych. W tej sytuacji na Stogach wybory nie mogą się odbyć 13 października.

Prezydent Gdańska w ciągu 90 dni (licząc od 13 września) ogłosi nowy termin wyborów dla tej dzielnicy. Podobnie wyglądać będzie sytuacja w tych dzielnicach, w których do 18 września nie zgłosi się wymagana liczba kandydatów. 

Na Przymorzu Wielkim także kilku kandydatów “odpadło” w trakcie weryfikacji formalnej. Obecnie brakuje jednego kandydata/kandydatki, by spełnić wymagane minimum. Jedna z kandydatek otrzymała jednak wezwanie do uzupełnienia danych. Jeżeli spełni te formalności do 18 września, to na Przymorzu Wielkim wybory odbędą się 13 października. 

Ilu kandydatów na radnych dzielnic powinno się zgłosić, by odbyły się wybory?

Kto może kandydować na radnego?

  • Osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy,
  • Która wypełni zgłoszenie kandydata na radnego (dostępne na stronie gdansk.pl w zakładce wybory),
  • Do tego zbierze minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy,
  • I dostarczy to zgłoszenie, wraz z listami poparcia, najpóźniej do 13 września 2024 roku do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Gdańsku (osobiście lub pocztą).

Nie może kandydować na radnego osoba, która:

  • jest radnym Miasta Gdańska,
  • jest zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku,
  • jest zatrudniona na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika jednostki organizacyjnej miasta,
  • jest skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dlaczego w radach jest różna liczba radnych?

Liczba radnych jest uzależniona od liczby mieszkańców danej dzielnicy. W tych, gdzie zameldowanych jest ponad 20 tys. osób jest 21 radnych. Taka sytuacja jest w ośmiu dzielnicach: Śródmieście, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe, Chełm, Jasień, Piecki - Migowo, Wrzeszcz Dolny i Przymorze Wielkie. Po raz pierwszy, od nowej kadencji, 21 radnych będą miały dzielnice Jasień i Orunia Górna - Gdańsk Południe. 

W poprzedniej kadencji rada dzielnicy Wrzeszcz Górny także liczyła 21 członków. W ostatnich latach w tej dzielnicy spadła liczba mieszkańców, w związku z czym w nowej kadencji będzie miała 15 radnych.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane