Na czym polegają zasługi Video Studio Gdańsk? Był to pierwszy w Polsce zespół ludzi, który produkował materiały filmowe poza kontrolą komunistycznych władz. W czasie tzw. “karnawału Solidarności” robił to dzięki ochronie ze strony Lecha Wałęsy i władz związkowych, później - pod skrzydłami hierarchii Kościoła katolickiego. Nowym etapem był przełom ustrojowy i udział w budowaniu wolnej Polski. W ciągu czterech dekad powstało 1700 różnych utworów audiowizualnych, 600 filmów i poważnych dokumentów, związanych z przemianami społecznymi w Polsce, popierające wejście Polski do Unii Europejskiej czy do NATO. Znakiem rozpoznawczym Video Studio Gdańsk od początku były profesjonalizm i rzetelność tworzonych filmów.
Z tych właśnie powodów część twórców i pracowników Video Studio Gdańsk otrzymała w niedzielny wieczór w ECS nagrody jubileuszowe od Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Gdańskiego.
Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz wręczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. W uzasadnieniu napisano, że zostały przyznane za “profesjonalizm i rzetelność w tworzeniu programów i filmów nawiązujących do historii Gdańska”. Otrzymali je:
- Ireneusz Engler
- Ewa Górska
- Grzegorz Karbowski
- Marek Łochwicki
- Anna Maria Mydlarska
- Wojciech Ostrowski
- Joanna Pacana
- Waldemar Płocharski
- Tomasz Radziemski
- Mieczysław Bartłomiej Vogt
Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury otrzymały trzy osoby:
- Marek Łochwicki za wytrwałą i konsekwentną pracę na rzecz dokumentowania politycznych kulturalnych i społecznych, kształtujących współczesną rzeczywistość Polski, Pomorza i Gdańska
- Joanna Pacana za wieloletnią pracę na rzecz kultury filmowej z podziękowaniem za wkład we współtworzenie jednego z największych zbiorów filmów archiwalnych, dokumentujących najnowszą historię naszego regionu i kraju
- Waldemar Płocharski za wkład w budowę i promocję niezwykłego archiwum filmowego, kroniki najważniejszych wydarzeń najnowszej historii naszego regionu i kraju.
NASZA FOTOGALERIA:
Europosłanka Magdalena Adamowicz przekazała od siebie na ręce Joanny Pacany - wiceprezes Video Studio Gdańsk - list gratulacyjny oraz reprint obrazu Magdy Benedy, który przedstawia fantazyjną panoramę Długiego Pobrzeża i Motławy, nad którą spacerują ludzie.
Kulminacyjnym punktem uroczystości była projekcja niemal godzinnego filmu “Taśmy wolności”, podsumowującego cztery dekady dorobku Video Studio Gdańsk. Po niej odbyła się dyskusja, w której zasugerowano m.in., że błędem jest brak dramatycznego wątku uwięzienia Mariana Terleckiego przez komunistów - co postawiło wówczas dalsze istnienie Video Studio Gdańsk pod znakiem zapytania.
- Uczestniczymy w kolaudacji, a więc omawiamy film, który nie został jeszcze ukończony. Po to się zebraliśmy, by właśnie takich uwag wysłuchać - stwierdził Grzegorz Karbowski
- Tu też się zgadzam, ten dramatyczny moment uwięzienia Mariana po prostu musi być częścią tej historii - przyznała Anna Maria Mydlarska.
ZAPIS WIDEO UROCZYSTOŚCI Z POKAZEM FILMU (od 26 min. 10 sek.):