• Start
  • Wiadomości
  • VI Gdańskie Targi Książki z kolejnym frekwencyjny sukcesem

VI Gdańskie Targi Książki pobiły rekord frekwencji. Znamy datę kolejnej edycji

Gdańskie Targi Książki z roku na rok budzą coraz większe zainteresowanie. Tym razem w ciągu trzech dni, od 13 do 15 września 2024, do ECS przyszło 55 759 gości, czyli o blisko 9 tys. więcej niż ostatnio. To zaleta ciekawej formuły, która w sposób udany łączy potrzeby handlowe z atmosferą literackiego festiwalu. W alejkach pomiędzy stoiskami i na spotkaniach z autorami widać było tłumy rozgorączkowanych czytelników i łowców autografów w każdym wieku. Na 7. edycję GTK organizatorzy zapraszają od 12 do 14 września 2025, również do ECS.
16.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240913-targi-ksiazki-ecs-31_949x633
To był znów frekwencyjny sukces - VI Gdańskie Targi Książki odwiedziło blisko 55,8 tysięcy osób, o blisko 9 tys. więcej niż rok temu
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czytaj także: Gdański Tydzień Demokracji. Chcesz lepiej rozumieć świat? - transmisje na gdansk.pl

W tym roku obyło się bez zaskoczeń, bo jeszcze lepszy frekwencyjny wynik targów przecież nim nie jest. Wrzesień to czas powrotu do szkół i pracy, zrobiło się chłodniej i deszczowo, a to idealna pogoda na kocyk i dobrą książkę. Aby w weekend odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności zdecydowało się więc prawie 9 tysięcy osób więcej niż rok temu.

- 55 759 gości w 2024 roku, to nasz nowy rekord frekwencyjny - zdradzili organizatorzy. - To aż o 8 919 osób więcej niż w roku ubiegły. I chociaż wiemy, że frekwencja nie jest najważniejsza, to jednak cieszy nas tak liczny udział w dyskusjach, rozmowach i spotkaniach wokół literatury. Daje to nam również ogromną motywację do kolejnych działań i siłę do rozwijania targów - pisze Magdalena Kalisz, współorganizatorka GTK na profilu FB.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

VI Gdańskie Targi Książki odbywały się od 13 do 15 września 2024 r. Zobacz galerią zdjęć

 

Po nieco mniej obleganym piątku, w oba pozostałe dni alejki pomiędzy stoiskami szczelnie wypełniali goście. Do wielu stoisk i podpisujących książki autorów trzeba było czekać w kolejce, ale nikt z tego powodu się nie niecierpliwił, bo program targów ułożono tak, aby czytelnik w każdym wieku znalazł dla siebie coś ciekawego - lekturę lub spotkanie, debatę, film czy warsztaty. Gościom towarzyszyły więc wyłącznie pozytywne emocje, zapach drukarskiej farby i kawy. 

Na początek, wiele spotkań poświęcono powojennej historii Polski. Te rozmowy z oczywistych względów zawsze wyjątkowo dobrze korespondują z atmosferą, wystawą stałą i otoczeniem ECS. 

Sobotni program był już bardziej różnorodny - tematy spotkań tyczyły się wokół kryminału, literatury kobiecej, nowych technologii, przyrody czy podróży. Debata o ustawie o związkach partnerskich („Literatura w walce o równość") rozgrzała emocje, przeważała niestety frustracja. Można było posłuchać też o losie twórcy po debiucie („Po debiucie. Trójkąt miłosny i/lub bermudzki” z Wiktorią Bieżuńską i Emilią Konwerską). Ks. Adama Bonieckiego publiczność przywitała owacją na stojąco.

Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

 

Tego dnia budynek ECS szturmowali również nastolatkowie. To efekt utrzymującej się popularności autorek (był też jeden autor) wydawnictwa BeYa.

Czytaj także: Gdańskie Targi Książki '24. Rozmowy o historii: "Rewolucję poprzedza pycha władzy"

Czytaj także: Gdańskie Targi Książki '24, dzień drugi - czy książki mogą zmienić świat?

W niedzielny poranek z kolei trzeba było wykazać się umiejętnością sprawnego nawigowania pomiędzy dziecięcymi wózkami w alejkach ECS-u, ponieważ program oferował wiele atrakcji dla maluchów i ich rodziców. Przygotował je Gdański Teatr Miniatura.

Targi stały się też okazją do świętowania - 10-lecie istnienia obchodziło Wydawnictwo Dowody (dawniej Dowody na istnienie). Poznaliśmy autorki znakomitych reporterskich książek wydawanych przez Dowody: Olga Gitkiewicz, Joanna Gierak-Onoszko, Anna Goc, Urszula Jabłońska wyjaśniały, co je kręci w pracy reporterek i literaturze non-fiction. 

Odbyła się też gala wręczenia Nagrody Edytorskiej Polskiego PEN Clubu i Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie.

Czytaj także: Aleksandra Suława. Poznaj laureatkę nagrody Ambasador Nowej Europy i jej książkę

Trudno było się rozstawać po zaledwie godzinnych spotkaniach. Autorzy gromadzili pełne sale żądnych rozmów z nimi czytelników, a literackie gwiazdy - prawdziwe tłumy. Tak było na spotkaniach ze Stefanem Chwinem, Julią Armfield, Andrzejem Stasiukiem czy Joanną Kuciel-Frydryszak („Chłopki. Opowieść o naszych babkach”) i Maciejem Jakubowiakiem („Hanka. Opowieść o awansie”). Wydane rok temu “Chłopki” budzą wciąż ogromne zainteresowanie. Książkę wydaną rok temu sprzedano już w nakładzie pół miliona egzemplarzy, co zdradziła obecnym wydawczyni z wyd. Marginesy.

20240915_ECS_125
Irena Klepfisz, amerykanka urodzona w warszawskim getcie, aktywistka. - Politycznie nie angażowałam się aż do coming outu - opowiadała. - To było skokiem do rzeczywistości, zdałam sobie sprawę z istnienia homofobii. W latach 70. coming out był aktem odwagi
fot. Łukasz Głowala/Archiwum ECS

Odkryciem targów była dla mnie poezja Ireny Klepfisz, nowojorskiej poetki, która urodziła się w warszawskim getcie. W jej poezji wciąż obecny jest motyw holocaustu, nieobecnego (zginął w getcie) ojca. Wiersze o niezwykłej formie, łączące język angielski z jidysz, w języku polskim czytała prowadząca spotkanie Sylwia Chutnik. Poetka mówi o sobie, że jest socjalistką, feministką, lesbijką i praktykującą świecką Żydówką - w tej kolejności, walczącą o prawa mniejszości seksualnych, etnicznych oraz pokoju w Izraelu i Palestynie. Z przykrością zauważyła, że jej eseje pisane w latach 70, 80 na ten temat są wciąż aktualne. Jej twórczość ukazała się w języku polskim po raz pierwszy - tom wierszy „Pomiędzy światami. Wybór wierszy i esejów” wydało gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Niezwykłą perspektywą podzieliła się też z czytelnikami Eliza Kącka, której książka „Wczoraj byłaś zła na zielono” to brawurowa, literacka autobiograficzna proza i niezwykle szczera opowieść o doświadczeniu odmienności.

20240915_ECS_227
Andrzej Stasiuk promował w Gdańsku swoją ostatnią powieść pt. Rzeka dzieciństwa
fot. Łukasz Głowala/Archiwum ECS

Nieoczekiwanym rozczarowaniem okazało się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Czarujący nonkonformizm pisarza w miarę trwania spotkania zamienił się w dezynwolturę, doprowadzając ostatecznie młodą czytelniczkę, która odważyła się zadać pytanie mistrzowi, do łez. Niepotrzebny zgrzyt.

Ustalono już datę kolejnej edycji wydarzenia - na 7. edycja GTK odbędzie się od 12 do 14 września 2025, również do Europejskim Centrum Solidarności.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!