• Start
  • Wiadomości
  • Nominacje do V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Nominacje do V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Znane gdańskie nazwiska

W tym roku Biuro Nagrody odnotowało rekordową liczbę zgłoszeń. O tytuł Literackiej Książki Roku 2021 walczyło 170 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku - aż 260 tytułów z całej Polski, bardzo zróżnicowanych pod względem gatunkowym, lecz tematycznie związanych z Pomorzem. Wśród 10 nominowanych w obu kategoriach autorów znaleźli się: Stefan Chwin, Monika Milewska i Tymon Tymański. Tegorocznych laureatów poznamy 21 października.
27.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Okładki 10 nominowanych książek. Są sfotografowane na tle pejzażu Gdańska
Książki nominowane do V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”
mat. WiMBP

Sukces 4. Gdańskich Targów Książki: “Największa frekwencja z dotychczasowych”

Już po raz piąty, organizatorzy nagrody - Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku - zaprosili wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłoszenia kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021.

Wśród nadesłanych pozycji, oprócz wielu powieści, pojawiła się literatura dziecięca, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Ostatecznie na shortliście nominowanych znaleźli się tacy twórcy, jak: Stefan Chwin, Zbigniew Joachimiak, Monika Milewska, Krystyna Lars i Bożena Ptak oraz Joanna Breza, Anna Kriegseisen, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Tymon Tymański i autorzy monografii o Nowym Porcie: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska, Leszek Molendowski.

Tymański nominowany do Nike. W Manhattanie opowiedział o „Sclavusie” i Totarcie

Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021

Literacka Książka Roku:

  • Stefan Chwin - ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ. SAMOBÓJSTWO AKTRUISTYCZNE W KULTURZE POLSKIEJ XIX WIEKU, Tytuł 2021
  • Zbigniew Joachimiak - CÓRKA / DAUGHTER, Fundacja Światło Literatury 2021
  • Monika Milewska - ŚLEPA KUCHNIA. JEDZENIE I IDEOLOGIA W PRL, PIW 2021
  • Krystyna Lars - ŚWIATŁO W ZATOCE. WIERSZE GDAŃSKIE, Tytuł 2021
  • Bożena Ptak - LĘKI NIEOSWOJONE, SPP 2021

Pomorska Książka Roku:

  • Joanna Breza - MOJA WRÓBLEWSKIEGO, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021
  • Anna Kriegseisen - KOLORY GDAŃSKA: KOMPOZYCJE BARWNE FASAD OD XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021
  • Jaśmina Korczak-Siedlecka - PRZEMOC I HONOR W ŻYCIU SPOŁECZNYM WSI NA MIERZEI WIŚLANEJ W XVI–XVII WIEKU, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021.
  • Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski - NOWY PORT, Muzeum Gdańska 2021
  • Tymon Tymański – SCLAVUS, Części Proste 2021

Książki oceniało Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska, Władysław Zawistowski.

Części Proste na Gdańskich Targach Książki: "Interesuje nas to, co z miasta wynika nie wprost"

Spotkanie z autorami

W poniedziałek, 10 października 2022, o godz. 17, w Teatrze Wybrzeże na scenie Malarnia, odbędzie się Wieczór Literacki – spotkanie z autorami wszystkich nominowanych książek. Rozmowę z nominowanymi poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Wstęp wolny.

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” i siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 października 2022, o godz. 18, w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. 

Na galę obowiązują zaproszenia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji o nagrodzie oraz wydarzeniach można przeczytać na stronie WiMBP www.wbpg.org.pl

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości i dwudziestolecia powołania samorządu wojewódzkiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

Literacka Książka Roku - oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny

Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe.

Całokształt pracy literackiej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Nagrody

Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich trzech kategoriach oraz Kaszubską Nagrodę literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Laureaci

Rok temu do grona laureatów dołączyli: Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Laureatem Pomorskiej Książki Roku został Mikołaj Trzaska za książkę „Wrzeszcz!”. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Paweł Huelle, natomiast siostrzaną – Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowana została Ida Czaja.

Kim są członkowie Jury?

  1. prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – Przewodniczący Jury – literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN.
  2. prof. dr hab. Edmund Kizik – historyk specjalizujący się w historii kultury nowożytnej Polski i regionu nadbałtyckiego.
  3. Elżbieta Pękała – redaktor, organizator i promotor czytelnictwa,
  4. dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. nadzw. UG – adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych,
  5. Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury UMWP, poeta, pisarz, dramaturg, radiowiec.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki