Nauczyciele nie tylko oceniają, ale ich praca także jest oceniana. Chodzi o stopnie, które zdobywają na drodze awansu zawodowego. Najpierw jest nauczyciel stażysta, następnie nauczyciel kontraktowy, mianowany i dyplomowany.
Staż na stopień nauczyciela mianowanego obejmuje 2 lata i 9 miesięcy. 29 spośród 98 obecnych w Dworze Artusa nauczycieli uzyskało maksymalną ocenę z egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego. Była wśród nich Ewa Basałygo, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 20.
- Egzamin jest trudny i stresujący, dlatego nie jest formalnością - mówi Ewa Basałygo. Ma formułę pisemną, dotyczy m.in. metodyki nauczania czy aktów prawnych, które warunkują pracę w szkole.
Na pytanie, czy jeszcze raz wybrałaby tę samą ścieżkę drogi zawodowej, nauczycielka odpowiedziała po chwilowym zastanowieniu.
- Myślę, że w tym zawodzie jest dużo piękna, wdzięczności ze strony dzieciaków i młodzieży, i to przynosi ogromną radość - dodaje Ewa Basałygo. - Natomiast trudny z jakimi się borykamy, zmiany, reformy, podnoszenie wymagań, na pewno utrudniają tę pracę. Dlatego mam czasem wrażenie, że to, co jest najważniejsze w codzienności nauczyciela po prostu ucieka, właśnie poprzez papierologię i zmiany. I to dziecko, które jest dla nas najważniejsze, często dostaje mniej uwagi niż powinno. Uważam, że w obecnych czasach to bardzo trudny zawód. Pewnie wybrałabym go jeszcze raz, ale mam chwilę zwątpienia po tych 7 latach, które już przepracowałam w zawodzie.
Żadnego zwątpienia nie miała natomiast inna nauczycielka, która swą drogę zawodową, wybrała, gdy była... małym dzieckiem.
- Zawód wybrałam jak miałam trzy lata, uwielbiam go - mówi Magdalena Gliniecka, nauczycielka turystyki w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego. - W każdym zawodzie są plusy i minusy, ale nie wyobrażam sobie pracować w innym zawodzie. Ten awans nie zmienia sposobu mojej pracy, ale cieszę się, że mogę przechodzić kolejne stopnie, bo to też wymaga ode mnie dodatkowych poszukiwań.
Na uroczystości obecny był Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska wspominał swoje czasy szkolne, a także podkreślał, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach i szkole.
- Szkoła powinna uczyć międzyludzkich umiejętności - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Proszę, byście o tym pamiętali, bo kapitał ludzki to coś, co jest najważniejsze w każdym mieście, w każdym kraju. Im lepiej wyposażymy nasze dzieci w umiejętności, tym więcej wyniosą ze szkoły. Wiem, że to trudne zadanie, ale ważne, aby dzieci ze szkoły wyniosły także pasję. Nie o to przecież chodzi, żeby szkoła była miejscem, do którego po prostu trzeba przyjść.
W związku z uzyskanym wyższym stopniem awansu zawodowego miesięczne wynagrodzenie nauczycieli od 1 września 2018 r. wzrośnie o 337 zł (wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z wykształceniem magisterskim i przygotowaniem pedagogicznym).
Od dnia wejścia w życie znowelizowanej Karty Nauczyciela w kwietniu 2000 r. w drodze postępowania egzaminacyjnego awans na stopień nauczyciela mianowanego uzyskało łącznie 3 408 nauczycieli, zatrudnionych w szkołach i placówkach, prowadzonych przez Miasto Gdańsk.