• Start
  • Wiadomości
  • Sytuacja pogodowa. W niedzielę i poniedziałek czas na słońce AKTUALIZACJA

Sytuacja pogodowa. W niedzielę i poniedziałek czas na słońce AKTUALIZACJA

Niedziela, 14 lutego, będzie słoneczna, pod względem pogodowym bardzo podobna do soboty. Temperatura ma utrzymywać się ok. 0, a nawet +1 stopni C., przy temperaturze odczuwalnej do - 5 st. C. To efekt napłynięcia nad nasz region mas cieplejszego powietrza. Dość silny wiatr (ok. 50 km/h) z północnego zachodu, ciśnienie ok. 1034 hPa. Według synoptyków przelotnie posypie poniedziałek nad ranem i we wtorek, który też ma być słoneczny.
14.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dobra wiadomość dla wszystkich: w sobotę i niedzielę będzie słonecznie. Dobra wiadomość dla osób, które pracują przy odśnieżaniu: synoptycy zapowiadają, że po opadach w nocy z piątku na sobotę, przez cały weekend nie będzie śnieżyło
Dobra wiadomość dla wszystkich: w niedzielę będzie słonecznie. Dobra wiadomość dla osób, które pracują przy odśnieżaniu: synoptycy zapowiadają, że po opadach w nocy z piątku na sobotę, przez cały weekend nie będzie śnieżyło
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA - niedziela, 14 lutego, godz. 8.10

Niedziela od rana do wieczora zapowiada się pogodnie i słonecznie - zapowiadają  synoptycy z serwisu meteopomorze.pl.  Zachmurzenie będzie co najwyżej małe. Dopiero w nocy ilość chmur na niebie się zwiększy, a na krańcach wschodnich województwa pojawią się przelotne opady śniegu.

W ciągu dnia od -0°C w rejonie Kartuz i Kościerzyny do 1°C na całym wybrzeżu. Nocą od -7/-5°C na południu, zachodzie i w centrum przez -4/-3°C w rejonie Trójmiasta do -1°C na krańcach północnych i -0/0°C na obu mierzejach.

Wiatr zachodni północno-zachodni, umiarkowany do 45-50 km/h w porywach nad Zatoką Gdańską. Ciśnienie stabilne na poziomie około 1035 hPa.

Infografika z prognozą pogody dla naszego województwa, przygotowaną przez Meteo Pomorze:

MeteoPomorze14lutego
Meteo Pomorze
 

DZISIAJ (14 LUTEGO) DO KOŃCA DNIA METEO POMORZE ZBIERA OD MIESZKAŃCÓW REGIONU DANE O ILOŚCIACH ŚNIEGU: 

"Szykujemy małe opracowanie, omawiające przebieg niezwykle śnieżnej zimy w ostatnim tygodniu. Potrzebujemy do tego jednak Waszej pomocy! Niezbędne są nam pomiary pokrywy śnieżnej z Waszych miejscowości.

 

Co musi zawierać Wasz komentarz?

  • Zdjęcie Twojego pomiaru (metrówka wbita w śnieg).
  • Miejscowość oraz data wykonania pomiaru.
  • ️Jak mierzyć, aby uniknąć nieprawidłowości?
  • Nie wykonuj pomiaru w zaspie.
  • Upewnij się, że miarka dotyka gruntu, a nie np. warstwy "stwardniałego" śniegu czy lodu i powinna być umieszczona głębiej.
  • Upewnij się, że miarka jest w miarę pionowo.
  • Nie mierz w pobliżu drzew, gdzie śnieg mógł gromadzić się na gałęziach.

Jeżeli mierzysz na otwartym terenie, śnieg mógł zostać tam w dużym stopniu nawiany. Będzie wspaniale, jeśli wykonasz kilka pomiarów, aby uwzględnić błąd pojedynczego pomiaru. Podaj je wszystkie (np. Koleczkowo 12, 14, 16, 12 cm).

Co do zdjęcia - wystarczy, że umieścisz jedno.

Wierzymy w Waszą uczciwość. Uznaliśmy, że obecne warunki wymagają dokumentacji, zarówno tej naukowej, jak i fotograficznej. Naszym celem jest, jak już wyżej wspomniano, stworzyć opracowanie, do którego w każdej chwili będziemy mogli wszyscy wrócić i za rok, dwa czy kilka przypomnieć sobie, jaka zima była w 2021 roku".

Zebrane informacje należy przesyłać za pośrednictwem profilu Fb Meteo Pomorze.


AKTUALIZACJA - sobota, 13 lutego, godz. 12.50

Serwis pogodowy Meteo.pl potwierdza, że cały weekend w Gdańsku będzie słoneczny i opadów bez śniegu, z temperaturą około 0 st. C. w dzień i lekkim mrozem w nocy. Przelotne opady śniegu prognozowane są na noc z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek. Z poniedziałku na wtorek należy spodziewać się ochłodzenia. 

 

Pogoda13lutego
Meteo.pl

 

AKTUALIZACJA - sobota, 13 lutego, godz. 5.20

Po intensywnych opadach śniegu w nocy, sobota ma być słoneczna. Temperatura będzie utrzymywać się na poziomie 0 stopni C., przy temperaturze odczuwalnej około - 5 st. C. To chwilowy efekt napłynięcia nad nasz region mas cieplejszego powietrza, co ma być odczuwalne jeszcze w niedzielę. Jak podaje Meteo Pomorze, rano na wschodzie województwa mogą jeszcze wystąpić przelotne opady śniegu, ale będą stopniowo zanikać, podobnie jak zachmurzenie. W Gdańsku słonecznie też w niedzielę. Dość silny wiatr (50-60 km/h) z północnego zachodu, ciśnienie ok. 1034 hPa.

Infografika przygotowana przez Meteo Pomorze z prognozą pogody dla całego województwa pomorskiego:

Infografika przygotowana przez Meteo Pomorze z prognozą pogody dla całego województwa pomorskiego
Meteo Pomorze

 

AKTUALIZACJA - piątek, 12 lutego, godz. 20.30

Mimo, że piątkowe przedpołudnie upłynęło w Gdańsku bez opadów śniegów, wciąż synoptycy ostrzegają przed kolejnymi śnieżycami. Po godz. 18.00 w piątek 12 lutego do godz. 11.00 w sobotę 13 lutego można spodziewać się opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm, a miejscami nawet do 15 cm. To informacja Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni. Podobne prognozy publikują serwisy Meteo Pomorze i Pomorski Alarm Pogodowy:

W ciągu najbliższej doby, zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę efekt morza będzie się wciąż dawał we znaki mieszkańcom pomorskiego. Aktualnie najintensywniejsze opady występują m.in. w powiatach: słupskim, bytowskim czy lęborskim, jednak w strefie objętej zagrożeniem zaczyna się intensyfikacja komórek opadowych. To właśnie tam spodziewamy się największych przyrostów śniegu, które mogą przekroczyć 10-15 cm/dobę. Jak wyżej wspomniano, ostrzeżenie dotyczy zwłaszcza godzin nocnych.

czytamy w komunikacie.

źródło: Facebook/Pomorski Alarm Pogodowy


AKTUALIZACJA - piątek, 12 lutego, godz. 13.30


Raport Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z zimowego utrzymania dróg w ciągu ostatniej doby (11-12.02.2021 r.):

Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego oraz Układu Uzupełniającego pracowały łącznie 74 pojazdy: pługoposypywarki oraz ciągniki. Zużyto 436 ton chlorku sodu popularnie nazywanego solą drogową, 433,4 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz 88 ton kruszywa.

Akcja zima minionej doby kosztowała 317.177,50 złotych. Polegała na odśnieżaniu nawierzchni jezdni, usuwaniu oblodzenia oraz zabezpieczaniu dróg przed śliskością.


AKTUALIZACJA - piątek, 12 lutego, godz. 9:50

O której musi wstawać ktoś, kto zajmuje się odśnieżaniem chodników? Pan Łukasz budzi się o godz. 4.30, by wyjść z łopatą na ulicę o godz. 6. Nie dostaje za to ani grosza, po prostu z własnej woli pomaga swojej mamie, która jest sprzątaczką. 

- Zbyt długo te opady śniegu trwają, żeby się mogło obyć bez pomocy. Kobieta, nawet jeśli jest młoda, ma za mało siły, żeby jednego dnia dobrze wysprzątać klatki schodowe i dobrze ośnieżyć - mówi. 

Czy jest zły, gdy po przebudzeniu wygląda przez okno i widzi na ulicach nowy śnieg?

- Nie. Staram się podchodzić do tego pozytywnie. Po pierwsze, mam nadwagę i chcę zrzucić z siebie jak najwięcej, a praca fizyczna to ułatwia. Tej zimy pozbyłem się już w sumie 15 kilogramów. Po drugie, porządna zima jest potrzebna, żeby wymrozić robactwo. No i jeszcze chyba na mroźnym powietrzu szybciej giną wirusy, więc tym bardziej taka zima jest potrzebna. A prócz tego, jak człowiek już wysprząta te chodniki, to widzi przecież, że z tym śniegiem wokół jest naprawdę ładnie.

Od dwóch tygodni setki osób w Gdańsku pracują, by odśnieżone były chodniki - zaczynają, gdy jeszcze jest ciemno. Pan Łukasz pomaga swojej mamie na Chełmie.

Pan Łukasz w akcji. Pracy jest dużo, ale on nie narzeka - stara się podchodzić do zimy pozytywnie
Pan Łukasz w akcji. Pracy jest dużo, ale on nie narzeka - stara się podchodzić do zimy pozytywnie
www.gdansk.pl

 


AKTUALIZACJA - piątek, 12 lutego, godz. 8:20

W piątkowy poranek w Gdańsku zaświeciło słońce, nie było opadów śniegu. Jednak synoptycy serwisu meteopomorze.pl prognozują, że nadal pojawią się w naszym regionie przelotne opady.

PROGNOZA POGODY -  12.02.2021 i noc 12/13.02.2021

Opady nie odpuszczają. Przelotny, lecz umiarkowany i intensywny śnieg może padać w całym województwie. Największą ilość opadów prognozuje się na północnym zachodzie. Warte uwagi są godziny południowe i wczesne popołudniowe, kiedy przez większą część pomorskiego może przetoczyć się mocno rozbudowana strefa konwekcyjna przynosząca intensywne opady. Prawdopodobnie owa strefa faktycznie się pojawi, jednak nie jest znana jej dokładna trajektoria. Będzie o niej informowali na bieżąco na naszym FB. Zachmurzenie na ogół duże – okresami wzrastające do całkowitego, jak i malejące do umiarkowanego.

W ciągu dnia temperatura wyniesie od -5°C na krańcach południowo-wschodnich oraz -4°C na południu i w centrum do -1°C na krańcach północnych i na Helu. W pierwsze połowie nocy temperatura będzie spadać bądź utrzymywać na poziomie dziennych wartości – od -12/-10°C (lokalnie mniej) na południowym wschodzie do -3/-1°C na wybrzeżu. W drugiej połowie nocy napłynie cieplejsze powietrze od strony Bałtyku, przez co o wschodzie Słońca termometry wskażą od -5/-3°C na południu do -0/1°C na wybrzeżu.

Wiatr z kierunków północnych, słaby do umiarkowanego na wybrzeżu. Nocą na wybrzeżu porywy wiatru nasilą się osiągając 50-60 km/h. Ciśnienie stabilne na poziomie około 1030 hPa.

pogoda


AKTUALIZACJA - piątek, 12 lutego, godz. 7:00

Pogodę i warunki na drogach można na bieżąco śledzić w komputerze.

mapka


Zachęca do tego Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, prezentując interaktywną mapę, na której zaznaczone są kamery systemu Tristar.

warto przed wyjściem z domu zweryfikować, jak wygląda bieżąca sytuacja na drogach. Pomóc w tym może portal Tristar, na którym zobaczymy bieżącą transmisję z kamer

- pisze Piotr Grzelak na swoim społecznościowym profilu.


Widok z kamer dostępny jest pod TUTAJ.

Od poniedziałku 8 lutego każdego dnia do odśnieżania gdańskich ulic i chodników wyjeżdża ponad 60 pojazdów


AKTUALIZACJA - czwartek, 11 lutego, godz. 13:00

Raport Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z zimowego utrzymania dróg w dobie 10/11.02.2021 r.
 
Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego oraz Układu Uzupełniającego pracowało łącznie 65 pojazdów: pługoposypywarek oraz ciągników. Zużyto 516 ton chlorku sodu, 425,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz 91,8 tony kruszywa. Akcja zima minionej doby kosztowała 314.534,53 złotych. Polegała na odśnieżaniu nawierzchni jezdni, usuwaniu oblodzenia oraz zabezpieczaniu dróg przed śliskością.

Zobacz film jak wyglądała jazda samochodem na trasie Żukowo - Gdańsk Przeróbka rano 11 lutego:
 

 

Akcja cały czas trwa. Nawracające i długotrwałe opady, skutkujące znacznymi ilościami zalegającego śniegu, niskie temperatury - te czynniki powodują konieczność ciągłego powtarzania działań, celem utrzymania przejezdności dróg i umożliwienia komunikacji pieszej mieszkańców. 
 
Prognozy przewidują, że padać przestanie w sobotę rano (w sobotę w godzinach wczesno porannych spodziewany jest opad znacznych ilości śniegu). Ludzie i sprzęt pracują 24 h na dobę.

 

AKTUALIZACJA - czwartek, 11 lutego, godz. 11:45

Pogoda na czwartek: Jak informuje serwis Meteo Pomorze, będzie kontynuacja opadów. W rejonie Aglomeracji Trójmiejskiej spodziewać się możemy opadów o charakterze ciągłym bądź przejściowym oraz o zmiennym natężeniu. Na pozostałym obszarze opady przelotne, lecz chwilami mogą być intensywne.

W ciągu dnia padać będzie przede wszystkim w pasie od Zatoki Gdańskiej po rejon Tczewa, Starogardu, Czerska, Kościerzyny oraz na północy województwa. Dopiero w nocy opady będą mogły dojść do południowo-zachodnich granic województwa. Zachmurzenie na ogół całkowite, jednak chwilami może zza chmur wyjrzeć słońce.

pogoda meteo pomorze
autor: Meteo Pomorze

 

AKTUALIZACJA - czwartek, 11 lutego, godz. 8.45

Czym jest "efekt morza"? Chodzi o powstawanie i długotrwałe przechodzenie nad danym obszarem chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus na skutek adwekcji (spływu) bardzo chłodnej masy powietrza (najczęściej arktycznej, rzadziej chłodnej polarno-morskiej lub polarnej kontynentalnej) znad obszarów lądowych nad niezamarznięty zbiornik wodny. W wyniku spływu bardzo chłodnego powietrza znad lądu nad relatywnie cieplejsze morze (lub duże jezioro), pojawia się bardzo znaczna różnica temperatury powietrza w pionie (gradient temperatury) na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W miarę przemieszczania się chłodnego powietrza nad cieplejszym akwenem, zaczyna ono ogrzewać się od spodu, od jego powierzchni. Kondensacja często następuje już na poziomie tafli wody w postaci obłoków pary wodnej. Wizualnie przypomina to „dymienie morza”, bardziej fachowo obłoki te nazywane są mgłą z parowania.

Popularne Meteo Pomorze przewidziało wystąpienie tego zjawiska, a także intensywne opady śniegu w Aglomeracji Trójmiejskiej z środy na czwartek. Poniżej cytujemy w całości prognozę tego portalu na najbliższe dni:

EFEKT MORZA: 10-13 lutego 2021

Nad województwo pomorskie zaczyna napływać z kierunku północnego i północno-wschodniego powietrze arktyczne. Będzie to skutkowało rozwojem zjawiska efektu morza, które potrwa od późnych godzin popołudniowych w środę (10.02) do soboty (13.02).

Czwartek-sobota:

Od czwartkowego popołudnia do soboty opady powinny przybrać charakter przelotny bądź przejściowy, jednak szczegóły nie są do końca znane. Mimo to nadal będą intensywne oraz będą miały potencjał by wkraczać dalej w głąb lądu, docierając do południowych krańców województwa.

Podsumowanie:

  • Opady będą występował w całym województwie, jednak im bliżej morza i Zatoki Gdańskiej, tym opadów będzie więcej i będą one silniejsze.
  • Ze względu na dość dynamiczną sytuację (trudną do stabilnego prognozowania) oraz obejmowanie przez prognozę szerokiego okna czasowego (72 godziny) trudno jest przewidzieć dokładne wartości przyrostu pokrywy. Z tego powodu widełki szacowanego przyrostu są dość szerokie i wynoszą 2-10 cm na południu oraz 10-25 cm na północy i północnym wschodzie województwa.

 

Mapa w dwóch kolorach: niebieskim i granatowym, które mają związek z poziomem opadu od czwartku do soboty włącznie. Jaśniejszy kolor zajmuje północną część województwa i oznacza opad od 10 do 25 cm, ciemniejszy jest na południu województwa i oznacza opad śniegu w granicach 2 do 10 centymetrów
Mapka z przewidywanymi sumami opadów śniegu dla poszczególnych obszarów naszego województwa - do soboty włącznie
Meteo Pomorze

 

AKTUALIZACJA, środa, 10 lutego, godz. 11.15

Raport Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z zimowego utrzymania dróg w dobie 09/10.02.2021 r.

Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego jak i Układu Uzupełniającego pracowały łącznie 63 pojazdy: pługoposypywarki oraz ciągniki. Zużyto 432 tony chlorku sodu popularnie nazywanego solą drogową, 346,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz 85,8 tony kruszywa. Akcja zima minionej doby kosztowała 319.214,00 złotych. Polegała na odśnieżaniu nawierzchni jezdni, usuwaniu oblodzenia oraz zabezpieczaniu dróg przed śliskością.

 

AKTUALIZACJA, środa, 10 lutego, godz. 7.15

W obrębie Zatoki Gdańskiej (a więc w Trójmieście, Wejherowie, Pucku, Helu) spodziewamy synoptycy Meteo Pomorze spodziewają się zachmurzenia całkowitego i kontynuacji opadów śniegu o przejściowym i ciągłym charakterze oraz zmiennym natężeniu.

Na pozostałym obszarze województwa w ciągu dnia zachmurzenie duże i całkowite, a na południu i południowym zachodzie także umiarkowane, z możliwymi większymi przejaśnieniami.

Po południu bądź wieczorem obszar występowania opadów śniegu obejmie całą północ województwa.

W nocy ze środy na czwartek, w związku z rozpoczęciem się napływu powietrza bardziej z kierunku północnego niż wschodniego, rozwinie się zjawisko efektu morza. Oznacza to pojawienie się umiarkowanych i intensywnych opadów śniegu o charakterze przelotnym bądź przejściowym. Przewidywane są w całym województwie z wyjątkiem południowo-wschodniej i południowo-zachodniej części.

W ciągu dnia na termometry pokażą od -8°C na południu, południowym wschodzie i w centrum przez -7/-6°C w Trójmieście i na Żuławach do -6/-5°C na północy województwa. Nocą od -14/-13°C na południu, południowym wschodzie i częściowo w centrum (miejscami może być chłodniej) przez -9/-7°C na pobrzeżu do -5°C na krańcach północnych i na Helu.

Nocą od -14/-13°C na południu, południowym wschodzie i częściowo w centrum (miejscami może być chłodniej) przez -9/-7°C na pobrzeżu do -5°C na krańcach północnych i na Helu.

Przez większość dnia wiatr słaby, wschodni północno-wschodni. Pod wieczór zacznie skręcać do północnego północno-wschodniego. W nocy nasili się do umiarkowanego – w pasie nadmorskim, zwłaszcza na Helu, porywy do 50 km/h. Ciśnienie rosnące. W ciągu dnia powoli, a po zachodzie Słońca tempo wzrostu przyspieszy do 10 hPa/15 h. W południe w Gdańsku zanotujemy 1010 hPa.

Autorzy progonozy: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Dawid Gackowski, Biuro Prognoz w Kościerzynie

148329179_791033228202372_4280232382479840393_o
Meteo Pomorze

AKTUALIZACJA, 9 lutego, GODZ. 21.00

W nocy czeka nas zachmurzone niebo i ... nie przestanie padać. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm.

Temperatura minimalna od -16°C do -13°C, nad morzem od -11°C do -8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, informuje Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni.

Jutro, w dzień spodziewane są słabe opady śniegu i temperatura maksymalna od -9°C do -7°C, nad morzem około -6°C. Wiatr słaby, nad samym morzem okresami umiarkowany.

 
 
Gdańskie lwy już śpią. Przed nami mroźna noc
Gdańskie lwy już śpią. Przed nami mroźna noc
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

AKTUALIZACJA 9 LUTEGO, GODZ. 18.45

Informacja z ostatniej chwili: "Z powodu awarii tramwaju linii 3 na przystanku Brama Wyżynna jadącego w kierunku Brzeźna możliwe opóźnienia na liniach: 2, 3, 6, 8 i 9" - czytamy na stronie ZTM.



AKTUALIZACJA 9 LUTEGO, GODZ. 18

Jak na tak trudne warunki pogodowe - stałe opady śniegu, mróz i wiatr - gdańska komunikacja nie zawiodła. 

- Wszystkie autobusy i tramwaje wyjechały rano na drogi - potwierdza Marek Bandurski, dyżurny Centrali Ruchu ZTM. - Nie było większych utrudnień ze względu na pogodę. Incydentalne przypadki, nie wiązały się z warunkami atmosferycznymi.

- Zanotowaliśmy dwa incydenty: pomiędzy godziną 10.45 a 14.40, na Wzgórzu Mickiewicza autobus nr 195 jeździł zmienioną trasą, ponieważ ulica Pana Tadeusza była niedrożna. W ciągu tych czterech godzin autobusy jeździły w obie strony ulicą Wojskiego - tłumaczy Grzegorz Skulimowski, kierownik Centrali Ruchu ZTM. - W związku z tym jeden z przystanków na trasie był nieobsługiwany. Również w Bysewie jeden z autobusów przegubowych linii 167, skręcając zablokował na jakiś czas rondo. 


AKTUALIZACJA, godz. 16.30

W najbliższych dniach będzie naprawdę zimno. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla całego Województwa Pomorskiego. Temperatura już w nocy spadnie miejscami do -16 st. C i taka sytuacja potrwa do czwartkowego poranka.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla całego Województwa Pomorskiego, które obowiązuje od godz. 22 we wtorek, 9 lutego do godz. 9 dnia 11 lutego.

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -9°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 30 km/h.


AKTUALIZACJA, godz. 15.30

Wg danych, które znajdziemy na stronie Gdańskich Wód, we wtorek, 9 lutego, największy opad pojawił się jak dotąd w Osowej, ale też sporo w okolicach Strzyży. Najniższą temperaturę w Trójmieście urządzenia pomiarowe zanotowały dziś w Szadółkach (- 7,8 st. C) i Śródmieściu Gdańska (- 7 st. C na Górze Gradowej). Wiatr wiał najmocniej w Górkach Zachodnich (4,8 m/s), w centrum miasta było znacznie spokojniej 1,7 m/s w Śródmieściu.  

Gdańskie Wody monitorują odczyty z 25 urządzeń pomiarowych rozlokowanych we wszystkich dzielnicach miasta.

 

 

Dziś dojazd na Osową nie był łatwy. Spadło tu najwięcej śniegu, czasowo tworzyły się korki
Dziś dojazd na Osową nie był łatwy. Spadło tu najwięcej śniegu, czasowo tworzyły się korki
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Wtorek na gdańskich drogach - galeria zdjęć




AKTUALIZACJA - WTOREK, godz. 12.45

Śnieg i trudne warunki na drogach to wydłużona droga hamowania i ograniczona widoczność. Komenda Policji w Gdańsku ostrzega: - Bądźmy ostrożni, nie lekceważmy zmiennych warunków na drodze.
- Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu - przypomina st. asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak takie ogumienie lepiej i sprawniej radzi sobie z trudnymi, zimowymi warunkami. Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach.
Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu.
 
Piesi też mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo pamiętając o elementach odblaskowych i przechodząc przez jezdnię w bezpiecznym, oznaczonym miejscu.
 
 

AKTUALIZACJA - WTOREK godz. 11.45

 

W ciągu najbliższych godzin opady śniegu pojawią się ze zmienną intensywnością
mat. Meteo Pomorze

 

Opady śniegu nie ustają i tak będzie aż do środy. W Gdańsku - niebo jest zachmurzone, temperatura w ciągu dnia ok. - 10 st. C. Na profilu FB Meteo Pomorze ostrzeżenie: "W ciągu najbliższych godzin spodziewamy się trudnych warunków drogowych głównie w okolicach Trójmiasta, Żukowa i Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Umiarkowane i intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do dobowego przyrostu śniegu powyżej 10-15 cm, a miejscami nie wyklucza się przekroczenia wartości 20-25 cm."

Ulice Gdańska, okolice placu Zebrań Ludowych, wtorek, 9 lutegoUlice Gdańska, okolice placu Zebrań Ludowych, wtorek, 9 lutego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 


Śnieg może utrudniać jazdę także w innych rejonach województwa, ale tam opady śniegu powinny być na ogół słabsze i przejściowe.


Gdańsk Wrzeszcz, 9 lutego 2021
Gdańsk Wrzeszcz, 9 lutego 2021
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


AKTUALIZACJA - WTOREK 10.00

Na  stacji pomiarowej Gdańsk Rębiechowo IMGW we wtorek rano odnotowano 10 cm pokrywę śnieżną, w ciągu godziny przybyło śniegu jeszcze o 1 cm. 

- Ale to nie są dane do końca miarodajne - mówi Marcin Czeczatka, dyżurny synoptyk IMGW w Gdyni. - Ze względu na dość silny wiatr, który nawiewa zaspy śniegu w różnych miejscach. W stacji pomiarowej w Rębiechowie śniegu było na pewno więcej, ale wiatr wywiał go w różne miejsca. W Gdańsku w różnych lokalizacjach mamy obecnie od 6 do 10 cm śniegu, ale to są wartości zmienne. Dziś wiatr będzie się zmniejszał, więc te wartości pewnie się ustabilizują. 

Jak poinformował Marcin Czeczatka we wtorek opady śniegu w Trójmieście przewidywane są przez cały dzień i będą to najsilniejsze opady na Pomorzu. Jutro opady mają być mniejsze - spadnie do 2 cm śniegu. 

 

AKTUALIZACJA - WTOREK 9.33

Sytuacja drogowa -  Gdańsk - Wrzeszcz, al. Grunwaldzka:


Aktualna prognoza pogody. Zachmurzenie całkowite. W całym regionie można w ciągu dnia spodziewać się opadów śniegu – na ogół słabych/umiarkowanych i przejściowych. Jednak zgoła inna sytuacja zapanuje w rejonie Trójmiasta, Kartuz, Wejherowa, Pucka, i Helu, gdzie umiarkowane i intensywne opady mają występować przez większość, a nawet cały wtorek. Może tam spaść nawet 15-30 cm śniegu.

Na termometrach w ciągu dnia od -8°C na południu i w centrum do -5/-4°C na krańcach północnych. Nocą od -14/-12°C na południu, południowym wschodzie i w centrum do -9/-7°C na północy i -6°C na Helu.

Wiatr słabnący od umiarkowanego rano do silnego wieczorem, wschodni i północno-wschodni. Ciśnienie nieznacznie rosnące lub stabilne. W południe w Gdańsku 1006 hPa.

(źródło: meteopomorze.pl - synoptycy Tomasz Szcząchor, Dawid Gackowski)

plansza


AKTUALIZACJA, WTOREK, GODZ. 9.00

Po nocnych opadach w Gdańsku wciąż prószy śnieg. Sytuacja na ulicach miasta jest opanowana - nie ma większych utrudnień. Drogi są posypane solą i czarne, ale należy ostrożność na kierownicą.  


AKTUALIZACJA - GODZ. 20.25

W poniedziałek 8 lutego po południu nad Gdańsk nadciągnęła strefa zwiększonych opadów śniegu. To efekt tego, że południową część kontynentu obejmuje strefa obniżonego ciśnienia związana z niżami atlantyckimi. Niż znad Słowacji przesunął się na północny wschód nad Ukrainę, wypychając na północ klin wyżowy znad Morza Norweskiego i Skandynawii. Towarzyszy temu narastanie gradientu ciśnienia między północą a południem kraju, tym samym wzrost prędkości i porywistości wiatru. Śnieżyce dotarły do południowych powiatów Pomorza przed południem, a przed godz. 16.00 do Gdańska.

Bieżącą sytuację możesz śledzi na portalu windy.com:



Jak poinformował gdansk.pl Tomasz Szcząchor z portalu meteopomorze.pl należy spodziewać się opadów o natężeniu słabym i umiarkowanym, okresami intensywnym. Opady potrwają do środy do godzin południowych. W tym czasie spodziewany jest przyrostu pokrywy śnieżnej o 0-5 cm na zachodzie oraz krańcach północno-zachodnich i wschodnich do 10-20 cm w rejonie Aglomeracji Trójmiejskiej oraz 20-30 cm na obszarze ograniczonym w przybliżeniu miejscowościami Gdynia-Wejherowo-Luzino-Kartuzy-Żukowo-Gdańsk-Gdynia.

Intensywne opady śniegu powodują trudne warunki na drogach. W Gdańsku w poniedziałek wieczorem główne miejskie drogi były przejezdne, intensywnie padający śnieg pokrywał drogi boczne. W mieście cały czas działają służby odpowiedzialne za odśnieżanie jezdni i chodników. Jak informuje Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska priorytetm są właśnie główne arterie komunikacyjne miasta.



Choć kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolniej nie doszło do większych zatorów na drogach. Bez większych zakłóceń kursowała też komunikacja miejska.

Bez większych zakłóceń funkcjonowała w poniedziałkowe popołudnie i wieczór miejska komunikacja
Bez większych zakłóceń funkcjonowała w poniedziałkowe popołudnie i wieczór miejska komunikacja
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Były natomiast problemy techniczne w kursowaniu pociągów SKM/PKM.

Komunikacja miejska na terenie miasta kursuje bez większych utrudnień. Sytuacja na mieście monitorowana jest na bieżąco. Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego i Układu Uzupełniającego pracuje aktualnie ponad 60 specjalistycznych pojazdów (płógoposypywarek i ciągników).

W związku z zapowiadanymi trudnymi warunkami pogodowymi apelujemy do osób, które nie czują się pewnie za kierownicą, lub które mają wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, aby nie wyjeżdżały na drogi. Komunikacja miejska na terenie miasta kursuje bez większych utrudnień. W pojedynczych przypadkach pojazdy kursują z niewielkimi opóźnieniami.

Z powodu problemów technicznych w kursowaniu pociągów SKM/PKM, od godziny 18.25 honorowane są bilety SKM/PKM w autobusach linii 171, 179, 169, tj. na odcinku Oliwa - Spacerowa- Osowa PKP. Honorowanie biletów obowiązuje do godz. 20.30.

- czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Pługopiaskarka na Podwalu Grodzkim
Pługopiaskarka na Podwalu Grodzkim
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W poniedziałek (8.02) oraz w nocy z poniedziałku na wtorek (8/9.02) opadom będzie towarzyszył silniejszy wiatr mogący powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Tak wydajne i długotrwałe opady śniegu mogą powodować pogorszenie warunków panujących na drogach. Najgorzej w skali województwa będzie w rejonie Aglomeracji Trójmiejskiej – uściślając w powiatach: gdański, Gdańsk, Sopot, Gdynia, kartuski, wejherowski, pucki, a także we wschodniej części powiatu lęborskiego.

ul. Długa i Długi Targ w śniegu nocą
Malowniczo wygląda w śniegu Trakt Królewski
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl



AKTUALIZACJA - GODZ. 16.00

Jak poinformował naszą redakcję Tomasz Szcząchor, z portalu Meteo Pomorze do Gdańska nadciąga strefa większych opadów śniegu. Padać zacznie już dziś (8.02) między godziną 14:00 a 16:00. Natężenie opadów będzie zróżnicowane i zmienne - od słabych i umiarkowanych do okresami dość intensywnych. Z możliwymi przerwami, śnieg będzie padał do środy (10.02) do godzin południowych.

Bieżąca sytuację możesz śledzi na portalu windy.com:


W sumie na terenie miasta do środy włącznie spadnie 10-30 cm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w obrębie Gdańska jest mocno zróżnicowany. Jednak dość prawdopodobny jest scenariusz, według którego spadnie od 10-15 cm w centrum Gdańska, dzielnicach południowych oraz na Wyspie Sobieszewskiej do 25-30 cm w Gdańsku-Osowie.

W poniedziałek (8.02) oraz w nocy z poniedziałku na wtorek (8/9.02) opadom będzie towarzyszył silniejszy wiatr mogący powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Śnieg na chodniku - kto ma obowiązek go posprzątać? Gdzie zgłosić zaniedbania?


Poniedziałkowy poranek (8 lutego) powitał nas chłodem. Na termometrach było -14°C (na zachodzie województwa nawet -20°C). Niebo cały czas było zachmurzone. Natomiast po południu po godzinie 14.00 spodziewać się możemy opadów śniegów. Informują o tym różne instytucje meteorologiczne:

Jak czytamy na meteopomorze.pl będą to opady ciągłe o natężeniu słabym, umiarkowanym, a okresami silniejszym – dwa ostatnie będą przeważać na wschodzie i północnym wschodzie województwa (zwłaszcza w rejonie Aglomeracji Trójmiasta)


Z kolei na stronie meteo.pl (obsługiwanej przez Uniwersytet Warszawski Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) czytamy, że powinniśmy przygotować się na prawdziwą zimę, która w tym roku może trwać dłużej:

Najwyraźniej zima postanowiła nadrobić straty wizerunkowe poniesione w minionych latach, kiedy przemykała się prawie niezauważalnie; tym razem przez najbliższe dwa tygodnie a może i nieco dłużej pokaże swoje mroźne i śnieżne oblicze.

 

Na drugim wykresie widać zaznaczone na niebiesko opady śniegu. Intensywne opady maja rozpocząć się ok. godz. 16.00
Na drugim wykresie widać zaznaczone na niebiesko opady śniegu. Intensywne opady maja rozpocząć się ok. godz. 16.00

 

Do środy, 10 lutego, spaść może od 2-5 cm śniegu (na zachodzie województwa pomorskiego), natomiast w okolicy Aglomeracji Trójmiejskiej nawet do 10-15 cm.

Według prognoz sytuację, szczególnie na drogach, może komplikować wiatr. Ma wiać ze wschodu. Będzie początkowo umiarkowany, ale przejdzie w silny. Przed silnym wiatrem ostrzega również oficjalny serwis IMiGW pogodynka.pl. W pasie wybrzeża będzie osiągał 60-80 km/h. W głębi lądu również nie zabraknie mocniejszych powiewów.

Ciśnienie będzie spadać w tempie około 10 hPa na dobę. W południe w Gdańsku wyniesie 1011 hPa.

O sytuacji meteorologicznej informować będziemy na bieżąco na portalu gdansk.pl.

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania