• Start
  • Wiadomości
  • Uwaga, po ulewie mogą się pojawić osuwiska! ZOBACZ mapę miejsc zagrożonych w Gdańsku

Uwaga, po ulewie mogą się pojawić osuwiska! ZOBACZ mapę miejsc zagrożonych w Gdańsku

Po ekstremalnych opadach deszczu wzrasta zagrożenie pojawieniem się osuwisk, ponieważ ziemia jest bardzo nasiąknięta wodą. - Gdańsk ma mapę miejsc zagrożonych pojawieniem się osuwisk. Apeluję do mieszkańców, żeby się z nią zapoznali i zgłaszali niepokojące sygnały do sztabu zarządzania kryzysowego - mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska UMG.
15.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Takie małe osuwisko ziemi, jak to które powstało po ulewie przy ul. Piekarniczej nie są groźne, ale...

Gdańsk jest miastem położonym na morenie czołowej. Geolodzy dobrze wiedzą, że takie położenie rodzi niebezpieczeństwo pojawiania się osuwisk. Sześć lat temu, na podstawie badań geologicznych sporządzona została mapa zagrożeń osunięciami ziemi w naszym mieście. Warto się z nią zapoznać i obserwować newralgiczne punkty. Jeśli ktoś zauważy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania lub w okolicy, że ziemia na szczycie wzniesienia zaczyna pękać, powinien zgłosić taką informację do Miejskiego Sztabu Kryzysowego w Gdańsku. Zagrożenie dotyczy zarówno budynków stojących na szczycie wzniesienia, jak i tych, które zbudowano pod nim.

- Pęknięcie gruntu niekoniecznie musi zakończyć się zerwaniem ziemi, ale jeśli się pojawi należy być czujnym - tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w gdańskim magistracie. - O zagrożeniu proponuję poinformować sztab kryzysowy. Pracujący w nim przedstawiciele różnych służb będą wiedzieć co robić i pokierują dalej sprawą.

Maciej Lorek dodaje, że na zlecenie miasta Gdańska raz do roku przeprowadzany jest monitoring zagrożonych miejsc. Tym razem jednak sytuacja wymaga szczególnej uważności ze strony mieszkańców: - Nie jesteśmy w stanie zrobić badań w ciągu kilku dni, sytuacja po ulewie zmienia się dynamiczna, dlatego dobrze by było gdyby gdańszczanie obserwowali newralgiczne miejsca - tłumaczy dyrektor.

Jak zawiadomić sztab kryzysowy?

- dzwoniąc na numer telefonu Dyżurnego Inżyniera Miasta: 58 52 44 500 (czynny całą dobę).

Zobacz mapę osuwisk i terenów zagrożonych osunięciem ziemi w Gdańsku.

czytaj także: Ocena stanu środowiska w mieście Gdańsku

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!