To nowość w Centrum Hewelianum. Koło astronomiczne „Gwiezdne Universum” rusza już w styczniu 2017 roku.
- Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem uruchomienia takiego koła. Mamy w Centrum Hewelianum dwa profesjonalne teleskopy, z których jeden jest naprawdę, mówiąc wprost, „wypasiony” - mówi koordynatorka projektu, Marzena Sikorska-Klimowicz.
Sterowany pilotem teleskop najwyższej klasy, o którym wspomina, był wykorzystywany m.in. podczas „Nocnego podglądania Wszechświata” w sierpniu tego roku - cieszącej się dużym powodzeniem kilkudniowej imprezy astronomicznej, która odbyła się w Centrum Hewelianum.
Zobacz zdjęcia z "Nocnego podglądania Wszechświata"
Zajęcia w ramach koła będą odbywały się raz w miesiącu, od stycznia do maja 2017 roku. Pierwsze, styczniowe spotkanie zatytułowane „Oczami Wszechświata” pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania o gwiazdy: jak się rodzą, jak i dlaczego umierają, które są młodsze, a które starsze. Lutowa odsłona cyklu, zatytułowana „Teleskop w Twoich rękach” będzie z kolei okazją do nauki obsługi wspomnianych profesjonalnych teleskopów, które są na stałym wyposażeniu Centrum Hewelianum. Prowadzące zajęcia nie tylko zaprezentują, jak się je uruchamia, ale również jak samodzielnie znaleźć interesujące obiekty na nocnym niebie.
Podczas zajęć „Astrofotografia”, które odbędą się w marcu, uczestnicy dowiedzą się, jak powstają piękne zdjęcia kosmosu i jak je samodzielnie wykonać. Kolejne spotkanie o przewrotnym tytule „Halo! Czy tu Droga Mleczna?” wyjawi, czy można… usłyszeć Drogę Mleczną. Ostatnie zajęcia tego cyklu: „Gwiazda zmienną jest” pokażą, na czym polega zmienność niektórych gwiazd - a jeżeli pogoda pozwoli, uczestników czeka wspólne oglądania jednej z nich.
Zajęcia poprowadzą astronomki z Centrum Hewelianum, absolwentki astronomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Toruńskiego: pomysłodawczyni koła naukowego „Gwiezdne Universum”, specjalista ds. edukacji astronomicznej w Centrum Hewelianum - Patrycja Pakońska i Magdalena Maszewska, która prowadziła obserwacje astronomiczne na największym teleskopie optycznym w Polsce.
Jedynym wymogiem uczestnictwa w kole jest wiek - zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli 15 lat.
- Koło „Gwiezdne Universum” ma być rozszerzeniem wiedzy, która jest dostępna w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, uzupełnieniem o zajęcia czysto praktyczne. O ile z książki możemy nauczyć się o gwiazdozbiorach i ciałach niebieskich, mało która szkoła ma taki sprzęt, który umożliwia zobaczyć te zjawiska na własne oczy - tłumaczy Sikorska-Klimowicz.
Specjalne umiejętności lub ponadpodstawowa wiedza nie są wymagane.
- Zależy nam, aby uczestnicy mieli podstawową wiedzę z zakresu fizyki, stąd ograniczenie wiekowe. Poza tym wymagane jest tylko zainteresowanie tematem, otwarta głowa i dobre chęci - dodaje Sikorska-Klimowicz.
Zajęcia będą odbywać się na świeżym powietrzu, wieczorami, by można było jak najlepiej obserwować astronomiczne zjawiska. W przypadku niepogody, spotkania będą się przenosić do jednej z sal Centrum Hewelianum (Gdańsk, ul. Gradowa 6).
Zapisy do koła naukowego odbywają się przez formularz internetowy: hewelianum.pl/koloastronomiczne. Ilość miejsc jest ograniczona, o kolejności decydować będzie data rejestracji potwierdzona przelewem bankowym. Koszt uczestnictwa w całym cyklu: 50 zł.
Harmonogram spotkań koła astronomicznego „Gwiezdne Universum”:
- 12 styczeń, godz. 17.30
- 16 luty, godz. 18
- 9 marzec, godz. 18.30
- 20 kwiecień, godz. 20.30
- 18 maja, godz. 21