Nośmy maseczki ochronne - dlaczego to takie ważne tłumaczy były prezes NFZ
Maseczkę ochronną można uszyć przy pomocy maszyny do szycia, igły i nitki, ale też zszywaczy. Jak to zrobić w kilku prostych krokach? Pokazują to pracownicy i wolontariusze Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Na razie w formie zdjęciowego instruktażu, ale już w maju wszyscy zainteresowani będą mogli liczyć na naukę szycia w sieci.
- Zainspirowali nas wolontariusze, osoby, które podarowały nam maseczki - wyjaśnia Natalia Richter z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Wiele osób chciało nas też wesprzeć, oddając materiały do naszego sklepu charytatywnego. Uznaliśmy, że fajnie byłoby i u nas rozpocząć szycie, ale nie każdy to potrafi, nie każdy ma możliwości. Tak zrodził się pomysł instruktażu szycia masek on-line.
Szyją maseczki higieniczne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?
Propozycja wspólnego szycia online składa się z kilku możliwości i kierowana jest przede wszystkim do tych, którzy mają chęci i czas. Motywacja to podstawa wszelkich działań i doskonała baza do zdobywania nowych umiejętności.
- Mamy dwie maszyny, które moglibyśmy wypożyczyć. Jest to ograniczona liczba, więc bardziej będziemy skupiać się na tym, żeby zachęcać ludzi do tego, by bazowali na tym, co mają w domach. Gdy jednak ktoś chciał od nas taką maszynę pożyczyć, służymy nie tylko maszyną, ale też materiałami - dodaje Natalia Richter.
Jeśli mamy w domu maszynę, która przez lata stała nieużywana, to może właśnie teraz warto dać jej drugie życie. Jeśli maszyny nie mamy, nic nie szkodzi. Maseczki można uszyć ręcznie. Warto też zajrzeć do domowych szaf i zakamarków - może znajdą się tam materiały czy stare ubrania, które da się przerobić na maski ochronne?
Maseczki można uszyć dla siebie, dla wybranej instytucji lub dla opiekunów środowiskowych, którzy pracują w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.
- Spotkania chcielibyśmy prowadzić na Zoomie, czyli aplikacji, która teraz jest bardzo popularna. Wstępnie planujemy, by spotkania online odbywały się w czwartki o godz. 18.00, ale ten termin będzie zależał też od tego, czy osobom, które będą chciały z nami szyć, będzie to pasować. Pierwsze spotkanie zaplanowaliśmy po majówce. Szczegółowe informacje będziemy podawać na naszym profilu na Facebooku.
Gdańska Spółdzielnia Socjalna otworzyła sklep charytatywny “Z dobrej ręki” w Nowym Porcie
Jeśli wolontariusze wyrażą na to zgodę, część maseczek uszytych w ramach akcji trafi do sklepu charytatywnego w Nowym Porcie, który prowadzony jest przez Gdańską Spółdzielnią Socjalną.
- Koszt maseczki nie powinien przekroczyć pięciu złotych. Wszystkie pieniądze ze sklepu idą na aktywizację osób wykluczonych zawodowo i tak też będzie w przypadku pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży maseczek. Wszystkie fundusze przeznaczymy na cel charytatywny - dodaje Natalia Richter.
Zachęcamy do śledzenia Facebook'a Gdańskiej Spółdzielni socjalnej, gdzie na bieżąco pojawiać się będą informacje dot. własnoręcznego szycia masek.