Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot: to był dobry rok, ale perspektywy są jeszcze lepsze
Przekazanie projektu na ręce wiceministra Tomasza Szymańskiego miało miejsce w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie w czwartek, 22 lutego, odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zrzeszonych w OMGGS z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym oraz wiceministrem i Grzegorzem Ziomkiem (dyrektorem Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA).
- Oczekiwania społeczne wobec idei obszarów metropolitalnych są ogromne. Mają Państwo moje wsparcie w tym zakresie - zapewnił podczas spotkania wiceminister Tomasz Szymański. I dodał, że jest to bardzo ważny społecznie projekt, dlatego będzie procedowany w parlamencie jako projekt rządowy.
To ustawa, na którą czekają wszystkie pomorskie gminy
Od ośmiu lat samorządowcy OMGGS z 61 gmin i powiatów zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii. W 2020 r. projekt ustawy trafił do Sejmu jako senacka inicjatywa ustawodawcza.
Jednak na początku 2023 roku, po dwóch latach w tzw. “zamrażarce sejmowej” posłowie zdecydowali o odrzuceniu pierwszego czytania.
- Dzisiaj Pomorski Zespół Parlamentarny, ale także wiceminister do spraw samorządu w MSWiA otrzymali od pomorskich samorządowców projekt ustawy metropolitalnej. Jest to niezwykle ważne ze względu na kwestie rozwojowe naszej metropolii, chociażby te związane z transportem i ochroną klimatu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wiceprezes Rady OMGGS. - Mam nadzieję, że to zrozumienie zarówno w Sejmie, jak i w rządzie będzie
- Ustawa to nie tylko regulacje prawne, ale przede wszystkim rzeczywisty klimat współpracy, który towarzyszy nam od wielu lat - dodał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS. - Przede wszystkim współdziałamy od najmniejszych do największych gmin, jako jedność. Wierzę, że ta inicjatywa, która została dzisiaj tak przychylnie przyjęta, spotka się ze sprawną realizacją i wkrótce doczekamy przyjęcia przez Sejm ustawy metropolitalnej.
Pomorscy posłowie i senatorowie na tak
Przygotowanie projektu to wysiłek wielu zaangażowanych stron - wojewody, marszałka, środowiska akademickiego, a także samorządowców z OMGGS. Projekt popierają środowiska naukowe, biznesowe oraz związki samorządowe. Poparcie dla ustawy deklarują też pomorscy posłowie i senatorowie.
- Pomorzanie czekają na tę ustawę już od wielu lat. Nie ma już żadnych przeszkód, żebyśmy ją przyjęli. To dobra ustawa dla wszystkich mieszkańców Pomorza. Bez zbędnej zwłoki chcę, żeby Sejm, a później Senat ją procedowali i przyjmiemy ją na pewno - zapewnił senator Ryszard Świlski.
- Od 13 lat współpracujemy w ramach stowarzyszenia metropolitalnego. Jeżeli chcemy rozwijać Pomorze - metropolia musi powstać. Mogę powiedzieć, że my jako byli samorządowcy z metropolii tematu nie odpuścimy - obiecywali posłanka Magdalena Kołodziejczak i poseł Jacek Karnowski.
W spotkaniu uczestniczyli: Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Magdalena Czarzyńska-Jachim - p.o. prezydenta Sopotu oraz Krzysztof Krzemiński - burmistrz Redy, Mirosław Chyła - burmistrz Pelplina, Marian Cichoń - starosta powiatu gdańskiego wraz z zastępczynią Natalią Błońską, Mirosław Augustyn - starosta powiatu tczewskiego, Leszek Sarnowski - starosta powiatu sztumskiego, Marek Zimakowski - wójt Przywidza, Michał Nowak - p.o. wójta gminy Pruszcz Gdański, Bogusława Engelbrecht - wójt Lini, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała - przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita oraz posłowie: Magdalena Kołodziejczak, Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Magdalena Sroka, Piotr Adamowicz, Patryk Gabriel, Stanisław Lamczyk, senatorowie Ryszard Świlski i Leszek Czarnobaj.
Co daje ustawa metropolitalna?
Ustawa metropolitalna to wyrównanie szans wszystkich mieszkańców OMGGS. To korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów.
- Dla nas jest ten projekt niezwykle ważny, bo chodzi w nim o integrację prowincji z metropolią. Kwestie transportowe, klimatyczne, edukacyjne, kulturalne - jest wiele płaszczyzn, gdzie możemy się spotkać i dyskutować. Mamy nadzieję, że ustawa o związku metropolitalnym zostanie uchwalona jak najszybciej - powiedział Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego
Ustawa metropolitalna to wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg, rozbudowa siatki połączeń, zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości, wspólna troska o ochronę klimatu i czyste powietrza, a także rozwój zrównoważonej mobilności i lepsza promocja w Europie i na świecie. Ustawa to także dodatkowe środki na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie kilkaset milionów złotych (5,75% podatku PIT), które obecnie trafiają do budżetu państwa.