
Najwięcej bezrobotnych z wyższym wykształceniem
Jak podał dyrektor Urzędu Pracy, stopa bezrobocia w Gdańsku na koniec ubiegłego roku wyniosła 2,5 procent. Dla porównania: w województwie pomorskim było to 4,6 procent, a w kraju - 5,1 procent.
- W tej chwili (marzec 2025) stopa bezrobocia jest wyższa o kilka punktów procentowych i wynosi w naszym mieście 2,7 proc.
- W 2024 r. liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do 2023 roku o 152 osoby, czyli o 0,1 proc. Były to w sumie 6443 osoby.
- Struktura gdańskiego bezrobocia: większość to kobiety - 54 proc.; mężczyźni - 46 proc. Jeśli chodzi o wiek, to dominują osoby między 25 a 54. rokiem życia.
- Jeśli zaś chodzi o wykształcenie to największą grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem wyższym - blisko 30 proc. Najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy mają natomiast osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym i średnim zawodowym.
Czytaj także: Targi Pracy i Aktywności Seniorów
Jak działa aktywizacja zawodowa?
W ubiegłym roku 5846 bezrobotnych podjęło pracę: 1898 osób było objętych aktywizacją zawodową, a 2586 podniosło kwalifikacje po szkoleniach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Jak przypomniał dyrektor Budnik, Centrum Rozwoju Talentów udziela pomocy oraz porad dorosłym i młodzieży. Korzysta z niego coraz więcej osób dorosłych.
Gdański Urząd Pracy uruchomił portal EduMapa, gdzie znaleźć można informacje o 700 kierunkach nauczania. - Oferta edukacyjna jest tu w jednym miejscu, działa także kalkulator punktów dla ośmioklasistów - powiedział Budnik.
Kolejny punkt pomocy to Centrum Pracy dla Seniorów i Seniorek we Wrzeszczu. - 400 seniorów dzięki naszemu pośrednictwu podjęło zatrudnienie - dodał Budnik.
Urząd Pracy wydaje też pozwolenia na pracę dla cudzoziemców. - W ubiegłym roku wydaliśmy im 23 835 pozwoleń na legalną pracę - powiedział dyrektor Urzędu Pracy.
Cała prezentacja Urzędu Pracy do pobrania: GUP Podsumowanie 2024 - Miasto Gdańsk
Czytaj także: Rada Miasta przegłosowała: już nie tak łatwo kupisz alkohol