202 obwodowe komisje wyborcze w Gdańsku. Sprawdź, która jest Twoja
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października. Tylko do czwartku, poprzedzającego wyborczą niedzielę - a więc do 12 października - możliwe będzie dopisanie się do spisu wyborów. To ważna informacja m.in. dla studentów, którzy uczą się w Gdańsku i tu chcieliby skorzystać z prawa wyborczego, ale nie są tu zameldowani.
Mobilne punkty na trzech uczelniach
- Pamiętajmy, że aby móc zagłosować, trzeba mieć do tego albo zaświadczenie, albo dopisać się do spisu wyborców - przypomina Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dlatego Urząd Miejski w Gdańsku wychodzi do studentów. Dzisiaj jesteśmy na Uniwersytecie Gdańskim, jutro będziemy przy Politechnice Gdańskiej, a w poniedziałek przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wszystko po to, żeby dać tę możliwość skorzystania z przywileju, obowiązku, ja mówię o tym powinność wyborcza. Zapraszamy wszystkich studentów, ale także wszystkich tych, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców.
W kolejnych dniach mobilny punkt UMG, pojawi się przy największych gdańskich uczelniach. Zgodnie z planem urzędnicy mają spotykać się ze studentami w specjalnie przygotowanym namiocie przed gmachami poszczególnych uczelni. Jeśli jednak warunki pogodowe będą niesprzyjające, punkty zostaną przeniesione do wewnątrz budynków.
- Czwartek, 5 października, w godz. 9.00 - 14.00, przy wejściu głównym do Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
- Piątek, 6 października, w godz. 9.00 - 14.00, przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej,
- Poniedziałek, 9 października, w godz. 9.00 - 14.00, przed Collegium Biomedicum - Gdański Uniwersytet Medyczny.
Wszyscy studenci na wybory!
Mobilny punkt na gdańskich uczelniach to jedno z wielu działań profrekwencyjnych podejmowanych w ostatnim czasie przez Urząd Miejski. Do wzięcia udziału w wyborach zachęcają nie tylko władze Gdańska, ale też władze uczelni.
- Społeczna odpowiedzialność uczelni wyższych przejawia się w bardzo wielu działaniach, a takim bardzo ważnym filarem jest świadomość obywatelska i działania na rzecz naszego wspólnego dobra. Zachęcamy naszych studentów, ale też studentów wszystkich uczelni do aktywności w różnych sferach życia publicznego, do pełnej odpowiedzialności za przyszłość kraju i aktywnego uczestnictwa w wyborach. Niech obywatelski obowiązek zostanie spełniony – mówi Arnold Kłonczyński, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego.
Do profrekfencyjnych inicjatyw włączają się również sami studenci. Dlatego podczas inauguracji mobilnego punktu na Uniwersytecie Gdańskim obecni byli przedstawiciele samorządów studenckich gdańskich uczelni.
- Nie lubię, jak inni decydują o mnie, szanuję swój głos i głosy innych. Dlatego wziąłem zaświadczenia o możliwości głosowania i zagłosuję w naszym pięknym Trójmieście. Mam nadzieję, że moi koledzy studentki i studenci zrobią to samo co ja – podkreśla Piotr Patalas, z Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Gdańskiego.
- Jako studentka Politechniki Gdańskiej wierzę, że w inżynierii nie ma problemów, są tylko wyzwania. Uważam, że dzięki tym wspaniałym akcjom promocyjnym, podniesienie tej karygodnej frekwencji, w mojej grupie wiekowej, z poprzednich wyborów nie będzie dla nas problemem będzie tylko wyzwaniem – mówi Oliwia Hauchszulz, wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.
Obwody głosowanie na uczelniach
Dwie gdańskie uczelnie – Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny utworzyły trzy odrębne obwody głosowania w domach studenckich.
- Na Politechnice Gdańskiej stworzono 2 okręgi wyborcze w domach studenckich, co bardzo ułatwi nam zadanie. Mamy wpływ na to, jaka jest nasza teraźniejszość, jaka jest nasza przyszłość. A przecież nikt z nas młodych, niepokornych nie lubi, kiedy podejmuje się za niego decyzję – podkreśla Oliwia Hauchszulz, wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.
Należy pamiętać, że zamknięte obwody są dedykowane mieszkającym w tych akademikach studentom. Studenci GUMedu, mogą głosować na Aniołkach, w Społecznym Domu Studenta na ul. Dębowej, studenci Politechniki Gdańskiej w Domach Studenckich na ul. Do Studzienki i na ul. Wyspiańskiego.
- 21 tys. studentów na UG, 13 tys. na Politechnice Gdańskiej, 6 tys. na GuMed. Myślę, że wszyscy cieszymy się, że na tych uczelniach powstaną punkty wyborcze. Jeden z nich zostanie utworzony na GuMedzie w Społecznym Domu Studenta, w tzw. Klubie Medyk. Uważamy, że misją uczelni jest także kształtowanie postaw studentów – mówi Dariusz Rystwej, reprezentujący Uczelniany Samorząd Studencki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wydłużone godziny pracy urzędu
Na dziesięć dni przez wyborami zainteresowanie załatwianiem różnych formalności związanych z procesem wyborczym jest ogromne. Dlatego wydłużone zostały godziny pracy w punktach obsługi mieszkańców. W poniedziałek i wtorek sprawy wyborcze załatwimy w godzinach 7.00 -17.00; w środę i czwartek w godz. 7.00-18.00.
- Dziękuję moim współpracownikom, bo to też jest ich dodatkowy wysiłek, ale wszyscy pracujemy od wielu miesięcy nad frekwencją wyborczą. Kampania nie śpij, bo Cię Przegłosują trwa w Gdańsku już od czerwca i mam nadzieję, że efekt frekwencyjny i efekt współodpowiedzialności za naszą ojczyznę jak największej liczby obywatelek i obywateli osiągniemy wspólnie - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Oprac. AO
Uniwersytet, Politechnika oraz AWFiS zainaugurowały nowy rok akademicki