Skwer między Ratuszem Staromiejskim a Wielkim Młynem, przy którym stoi pomnik bohatera czwartkowego wieczoru, 28 stycznia będzie centrum wydarzeń związanych z Janem Heweliuszem. O godz. 18 wystąpią aktorzy z klubu Plama (oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury) z widowiskiem plenerowym „Urodziny Heweliusza”. Dzięki temu przedstawieniu będzie można sobie pokrótce przypomnieć życiorys i największe dokonania astronoma.
Od godz. 18.50 do 22.40 co 25 minut rozpoczynać się będzie pięciominutowa projekcja wideo mappingu „Śladami Gdańskiej Nauki”. Trójwymiarowy pokaz łączy w sobie elementy światła, obrazu i dźwięku. Jego tłem będą ściany ratusza, na których na chwilę ożyją postaci naukowców związanych z Gdańskiem (m.in. jubilat, Daniel Fahrenheit i Artur Schopenhauer).
Organizatorzy urodzin Heweliusza chcąc uczcić człowieka nauki, nie zapomnieli również o jego związkach z browarnictwem. Tego samego dnia w Wielkim Młynie (Centrum Regionu) odbędzie się Dzień Piwowara. Między godz. 16 a 20 na amatorów złocistego napoju czekają degustacje produktów Browaru Trójmiejskiego Lubrow (w tym piwa o nazwie Hewelianum przygotowanego specjalnie z okazji święta), a także spotkania z piwowarami, którzy opowiedzą o kulisach warzenia piwa (również w warunkach domowych) oraz targi produktów regionalnych i rękodzieła.
O głodnych zadbają kucharze z food trucków, którzy zaparkują swoje wozy przed młynem. Będzie można skosztować nawet pieczonego prosięcia i napić się grzańca.
To zaledwie początek atrakcji krążących po orbicie urodzin Jana Heweliusza. Święto Gdańskiej Nauki potrwa 10 dni i składać się na nie będzie ponad 200 atrakcji dla wielbicieli nauki w każdym wieku.
Nie zabraknie również akcentów kulturalnych - 31 stycznia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie się tradycyjny Koncert Noworoczny im. Jana Heweliusza. Gwiazdą będzie Ester Rada, izraelska piosenkarka, której muzyka to mieszanka ethno-jazzu, fun, soulu oraz RnB. Zostały jeszcze ostatnie bilety (kosztują 95 zł).
W dniach 5-6 lutego w Europejskim Centrum Solidarności działać będzie Strefa Nauki, pełna warsztatów, prelekcji i spotkań z ciekawymi ludźmi - np. z Mirosławem Hermaszewskim, jedynym jak dotąd polskim astronautą.
Uwaga! Na niektóre imprezy trzeba się wcześniej zapisać, warto pomyśleć o tym już teraz.
Szczegółowy program wydarzeń można pobrać ze strony internetowej Fundacji Gdańskiej.
Organizatorzy Święta Gdańskiej Nauki: Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska. Partnerzy: gdańskie instytucje naukowe i kulturalne, uczelnie i organizacje pozarządowe.