Pożegnanie Lecha Sobieszka
Pogrzeb działacza Solidarności odbył się 14 kwietnia na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Lech Sobieszek spoczął w Alei Zasłużonych. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi. Byli też koledzy z dawnej opozycji demokratycznej m.in. Bogdan Lis, który również jest jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Władze Gdańska reprezentowała przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz Maciej Kukla, kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego UM w Gdańsku.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ
Z Wałbrzycha do Gdańska
Lech Sobieszek urodził się 23 października 1945 w Wałbrzychu. W 1962 r. ukończył ZSZ Mechanizacji Rolnictwa w Ziębicach. Odbył dwuletnią służbę wojskową. Od 1964 był pracownikiem Wrocławskiej Fabryki Urządzeń Mechanicznych, w latach 1967-1970 Zakładów Azotowych w Puławach.
W 1970 roku przyjechał do Gdańska. W latach 1970-1982 pracował w Przedsiębiorstwie Przemysłowo-Handlowym Siarkopol jako ślusarz, działał jednocześnie w zakładowej radzie robotniczej. W sierpniu 1980 roku uczestniczył w strajku w PP-H Siarkopol, był wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego, delegatem do MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, członekiem Prezydium MKS. Uczestniczył w formułowaniu postulatów strajkowych i rozmowach z komisją rządową, był sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych.
Działacz Solidarności, ukrywanie się, aresztowanie
Od września 1980 roku Lech Sobieszek był w NSZZ „Solidarność”, był odpowiedzialny m.in. za kontakty z zakładami, sprawy interwencyjne i działalność cenzury, p.o. sekretarz Tymczasowej Komisji Rewizyjnej, w czerwcu 1981 członek delegacji NSZZ „Solidarność” na Tydzień Solidarności z Polską we Francji, w lipcu delegat na I WZD Regionu Gdańskiego, członek ZR, delegat na I KZD.
Nie chciał pogodzić się z wprowadzonym w Polsce stanem wojennym. Od 13 grudnia 1981 roku ukrywał się, w lutym 1982 roku został zwolniony z pracy. Działał w konspiracji, konstruując nadajniki UKF dla gdańskiego Radia Solidarność.
W 1984 ujawnił się. Od 1985 zatrudniony w Okręgowym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku. 17 października 1985 aresztowany, osadzony w areszcie WUSW w Gdańsku, 11 kwietnia 1986 skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Gdańsku na sześć miesięcy więzienia, zwolniony 16 kwietnia 1986.
Biogram na podstawie Encyklopedii Solidarności
Honorowy Obywatel Gdańska
W dwudziestą rocznicę podpisania porozumień z sierpnia 1980 roku oraz powstania NSZZ "Solidarność", 24 sierpnia 2000 roku Rada Miasta Gdańska na wniosek ówczesnych władz związku nadała tytuły Honorowych Obywateli Gdańska osobom najbardziej wyróżniających się w czasie wydarzeń z 1980 roku. Zapoczątkowali oni łańcuch wydarzeń, które doprowadziły do powstania w 1989 roku pierwszego od 1945 roku niekomunistycznego rządu i przywrócenia demokratycznej władzy w Polsce. Wśród wyróżnionych był Lech Sobieszek.
W 2006 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.