Niech Gdańsk kojarzy się z nauką. Otwarcie gdańskiego roku akademickiego 2022/2023. WIDEO I ZDJĘCIA

W sobotę, 1 października, o godz. 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie roku akademickiego 2022/2023. Wydarzenie "Niech żyje nauka!" zorganizowane zostało przez Uczelnie Fahrenheita, skupiające Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Gdański. - Słowo Gdańsk budzi wiele dobrych skojarzeń: ze słońcem, plażą, bursztynem, wolnością, solidarnością. Niech Gdańsk kojarzy się też z nauką - mówiła prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz
01.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parada studentów, przedstawicieli kilkunastu gdańskich uczelni w uroczystych togach oraz samorządowców przeszła od Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta
Parada studentów, przedstawicieli kilkunastu gdańskich uczelni w uroczystych togach oraz samorządowców przeszła od Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przemarsz na rozpoczęcie roku akademickiego 2022/2023 

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia „Niech żyje nauka!” jest Związek Uczelni Fahrenheita, który wspólnie tworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, a współorganizatorem - Miasto Gdańsk.

W sobotę, 1 października, w samo południe spod Zielonej Bramy wyruszyła barwna parada, wśród której maszerowali przedstawiciele kilkunastu gdańskich uczelni, w tym naukowcy w uroczystych togach przywdziewanych wyłącznie na ważne uroczystości. W paradzie szli także przedstawiciele władz samorządowych, byli m.in. prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Przemarszowi ul. Długą towarzyszyła grupa akrobatyczna i muzycy, a z gdańskiego Ratusza słychać było dźwięki carillonu.

Parada zakończyła się przy Ratuszu Głównego Miasta. 

ZOBACZ PARADĘ I PRZEMÓWIENIA M.IN. PREZYDENT GDAŃSKA

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ  Z PARADY

 

Posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni

Trzy uczelniane chóry odśpiewały „Gaudeamus igitur”

Drugą częścią obchodów jest uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności.

Pierwsze wspólne posiedzenie Senatów i Rad Wydziałów gdańskich wyższych uczelni otworzyła Katarzyna Zygmunt, zastępca Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita (FarU). W imieniu prof. dr hab. Marcina Gruchały - przewodniczącego Związku Uczelni Fahrenheita i rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztofa Wildego - rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Piotra Stepnowskiego powitała m.in. przedstawicieli środowiska akademickiego, zebranych gości, w tym prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i wicemarszałka województwa pomorskiego Wiesława Byczkowskiego.

Trzy chóry – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego – wykonały studencki hymn „Gaudeamus igitur” (w tłumaczeniu z łaciny „Radujmy się więc”).

Chóry Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego wykonały studencki hymn „Gaudeamus igitur”
Chóry Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego wykonały studencki hymn „Gaudeamus igitur”
fot. www.gdansk.pl

Przemówienie prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej

Dyrektor Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska

- Utworzyliśmy Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita, łączący jak na razie trzy uczelnie z Gdańska, ale mający umożliwić w przyszłości zbudowanie na Pomorzu jednego silnego ośrodka akademickiego, rozpoznawalnego na arenie międzynarodowej i jednego z najlepszych w kraju. Chcemy aby nasz region był jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania i do pracy dla kandydatów z kraju i zagranicy oraz, żeby wykształcone przez nas kadry efektywnie budowały rozwój społeczny i gospodarczy Trójmiasta i Pomorza.

Dzisiejsza uroczystość zgromadziła przedstawicieli większości gdańskich uczelni, ale również przedstawicieli władz regionalnych oraz otoczenia gospodarczego. Jest zatem silnym manifestem woli naszej współpracy i wspólnej chęci realizacji ambitnego celu, jakim jest rozwijanie ośrodka akademickiego i mocnej nauki. Właśnie tutaj, w Gdańsku.


Misją nauki i uczelni jest służenie społeczeństwu. Dzisiejsze otwarcie roku akademickiego 2022/2023 jest piękną kwintesencją naszej dotychczasowej współpracy a także dowodem, że możemy razem tworzyć rzeczy wielkie, że możemy wspólnie realizować odważne i ambitne projekty, przynoszące korzyści zarówno dla Miasta Gdańska, jak i całego regionu Pomorza.


Chciałabym przypomnieć motto uczelni Fahrenheita: Razem możemy więcej.

Przemówienie prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

- Zainaugurowaliśmy rok akademicki. Kilkanaście uczelni zrobiło to razem. Wspaniały znak czasu. Łączenie sił jest najważniejszą przesłanką dla tych, którzy mierzą sukces nie miarą jednej kadencji, ale pokoleń. Wystarczy wspomnieć, że Gdańsk ma ponad tysiącletnią historię a w dewizie hasło: „Necte mere necti mide”. „Ani zuchwale, ani trwożliwie”. To czyni właściwą perspektywę. (…)


Chodzi o poszukiwanie prawdy, kształcenie elit, poprawę jakości życia a w konsekwencji rozwój. Oby zrównoważony. Zaszczytem dla gdańszczanek i gdańszczan jest to, że możemy partycypować w staraniach akademików, fundując stypendia i nagrody dla uczniów, studentów, doktorantów i pracowników naukowych.


Słowo Gdańsk budzi wiele dobrych skojarzeń: ze słońcem, plażą, bursztynem, wolnością, solidarnością. Niech Gdańsk kojarzy się też z nauką.

Przemówienie prof. Marcina Gruchały

Prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Uczelni Fahrenheita:

- Chcemy wspólnie, w gronie społeczności akademickich gdańskich uczelni wyższych, bliskich i znajomych, a także mieszkańców Gdańska zamanifestować wolność i solidarność, wartości jak żadne inne wpisujące się w piękną tradycję naszego miasta. Ta synergia jest niezwykle ważna. Nie ma prawdziwie akademickiego miasta bez silnych uczelni, tak jak nie ma silnych uczelni bez wsparcia władz miejskich i regionu. Rozwój nauki jest jednym z fundamentów świadczących o międzynarodowym znaczeniu Gdańska. Jako przedstawiciele środowiska akademickiego, przy wsparciu władz samorządowych, będziemy dokładać wszelkich starań, by jak najlepiej wykorzystać nasz potencjał, wiedzę, zasoby i możliwości oraz proponować rozwiązania wspierające wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, służące nie tylko obecnym, ale i przyszłym pokoleniom.

 

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był wykład prof. Szymona Malinowskiego pt. „Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny”.


ZOBACZ CAŁĄ TRANSMISJĘ Z EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic