Gdańsk przygotowuje się do 11 Listopada. Parada Niepodległości już po raz 21. PROGRAM
Dla Piłsudskiego, trzy razy w roku
Kwiaty upamiętniające Marszałka są w Gdańsku składane trzy razy do roku:
- 12 maja (rocznice śmierci)
- 10 listopada (w wigilię Święta Niepodległości)
- 22 lipca
Ta ostatnia data stanowi pamiątkę krótkiego, ale dramatycznego, epizodu, który miał w swoim życiu Józef Piłsudski w związku z Gdańskiem. W 1917 roku został przez Niemców uwięziony - wraz z adiutantem, Kazimierzem Sosnkowskim - w areszcie śledczym przy dzisiejszej ul. Kurkowej. Następnie przewieziono ich w głąb Niemiec.
Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange
Adiutant Marszałka gdańszczaninem
Gdańsk z Marszałkiem łączy także postać prof. Włodzimierza Mozołowskiego, który po II wojnie światowej przyjechał tutaj z Wilna i stał się jednym z założycieli gdańskiej Akademii Medycznej. W latach 1919-1921 był dowódcą Kompanii Przybocznej Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, uczestniczył w walkach o Wilno. Był to człowiek bliski Marszałkowi. Latem 1920 r. komendant Józef Piłsudski trzymał do chrztu Janka, jedynego syna Włodzimierza Mozołowskiego.
Obydwaj - ojciec i syn - zmarli w latach 70., mają wspólny grób na gdańskim Srebrzysku, w kwaterze profesorów AMG. Chrześniak Marszałka, Jan Mozołowski, w latach II wojny światowej był w Wielkiej Brytanii pilotem 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego, którego znakiem stał się herb Gdańska z numerem dywizjonu i skrzydłami - stąd określenie "Gdański".
Historia gdańskiego dywizjonu RAF na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
|