Żuraw Gdański po remoncie. Odnowione wnętrze, nowoczesna wystawa, sześć sal

Odnowione wnętrza historycznego dźwigu portowego można zobaczyć na własne oczy już od 30 kwietnia – o godzinie 14:00 rozpocznie się XVII-wieczny festyn pod Żurawiem. Dla odwiedzających tego dnia przygotowano wiele atrakcji, m.in. gabinet portowego cyrulika, kram kupców i marynarzy gdańskich, gry i warsztaty dla dzieci. Poznamy też smaki gdańskiej kuchni i wybijemy pamiątkową monetę z wizerunkiem Żurawia. Będzie to znakomita okazja, by zobaczyć wyremontowany zabytek i nową wystawę stałą.
29.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
widok na część miasta nad rzeką przez nieduże okratowane okno w drewnianym pomieszczeniu na poddaszu
Goście odwiedzający Żuraw będą mogli zwiedzić kilka pięter średniowiecznego dźwigu portowego i zobaczyć odrestaurowaną i zabezpieczoną drewnianą konstrukcję wyciągu
fot. Anna Rezulak / KFP

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia. Zobacz kilkaset lat historii Gdańska

Mieszczący się na Rybackim Pobrzeżu nad Motławą Żuraw, to jeden z najsłynniejszych gdańskich zabytków. Powstały w pierwszej połowie XV wieku dźwig portowy jest największym i najstarszym z zachowanych tego typu obiektów w Europie. Jest zarazem jedną z bram wodnych Gdańska, i jedną z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

drewniane koło dźwigu portowego z bliska
Sercem zabytku jest jego mechanizm dźwigowy. Imponujące koła deptakowe mają od 6 do 6,5 metra średnicy
fot. Anna Rezulak / KFP

XV-wieczny dźwig portowy przeszedł całkowitą metamorfozę

Na początku 2021 roku rozpoczął się kompleksowy remont Gdańskiego Żurawia. Zakres projektu obejmował przebudowę, modernizację i konserwację zabytkowego dźwigu oraz organizację nowej wystawy stałej, z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami.

Teraz, po ponad trzech latach remontu, zwiedzający znów mogą przekroczyć próg historycznego dźwigu portowego – i dać się zaskoczyć. Zmian jest wiele. Odrestaurowane i oczyszczone ceglane elewacje, dach pokryty w całości nową, ceramiczną dachówką, jaśniejszy, brązowy kolor drewnianej części Żurawia (wyciągu), czy wyraźnie kontrastujący z niemal czarną barwą sprzed remontu – to najważniejsze i najbardziej widoczne na pierwszy rzut oka nowości.

- Bardzo się cieszymy, że po długiej i bardzo ciężkiej pracy możemy udostępnić zwiedzającym wnętrze pięknego budynku, który jest ikoną Gdańska, i dzięki któremu to miasto przez setki lat święciło triumfy, jeśli chodzi o handel morski - powiedział dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, podczas konferencji dla mediów, która odbyła się w poniedziałek, 29 kwietnia. 

Dodał, że trudna i żmudna modernizacja przyniosła wiele satysfakcji. Nie tylko ze względu na to, jak prezentuje się odświeżony zabytek, ale i z powodu wielu zaskakujących odkryć.

 - Niespodzianek było mnóstwo, ponieważ to praktycznie pierwszy tak kompleksowy remont od czasów zakończenia II wojny światowej. Badaliśmy podstawy fundamentów. Trafiliśmy na niesamowite zabytki, między innymi kamień wysokiej wody z 1651 roku, oraz wiele cennych eksponatów, które znalazły się w środku – nie ukrywał radości dr Robert Domżał.

Miłosne wyznanie z średniowiecza - rzadkie odkrycie archeologiczne przy gdańskim Żurawiu 

Zewnętrznej renowacji Żurawia towarzyszył kompleksowy remont i modernizacja wnętrza. Wszystkie żelbetowe stropy i schody pochodzące z lat 60. XX wieku zostały zastąpione nowymi konstrukcjami spełniającymi współczesne normy techniczne. Zabytek przeszedł ponadto kompleksową wymianę instalacji - także teletechnicznych obejmujących m.in. systemy przeciwpożarowe, alarmowe i monitorujące. 

wnętrze jednej z odnowionych sal, kafelowa posadzka w kratę i dwa ciężkie drewniany regały
Na odwiedzających czeka sześć sal wystawienniczych, w tym komora palowa...
fot. Anna Rezulak / KFP

Nowa wystawa – daj się poprowadzić gdańskiemu kupcowi 

Dzięki modernizacji, Żuraw jest przystosowany do wymagań technicznych nowej wystawy stałej, o wiele bardziej innowacyjnej niż wcześniejsza ekspozycja. Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, aby zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Co ciekawe, zwiedzający mogą liczyć na nietypowego przewodnika.

- Sięgnęliśmy do źródeł archiwalnych i historycznych, i opowiadamy o morskiej historii Gdańska oraz o życiu mieszkańców tego portowego miasta ustami narratora: historycznej postaci gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. W połowie XVII wieku budował w Gdańsku swoją fortunę, a po wielu latach stracił – opisuje dyrektor dr Robert Domżał. 

- Na wystawie zastosowaliśmy najróżniejsze nowoczesne środki przekazu i multimedia. Pokusiliśmy się również o możliwie wierne odtworzenie kilku pomieszczeń, między innymi komory palowej i, co ciekawe, jest tu jedyna taka w Polsce, jeśli nie w Europie, próba odtworzenia portowej tawerny z XVII wieku - dodaje dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych.

wnętrze innej sali, w niej biurko i krzesło, na biurku pióro i przybory do zapisywania
...i kantor kupca gdańskiego
fot. Anna Rezulak / KFP

Przyjdź na festyn z atrakcjami, zobaczyć Żurawia po remoncie

Po oficjalnej prezentacji Gdańskiego Żurawia w poniedziałek, 29 kwietnia, zabytek ponownie się otwiera dla wszystkich zwiedzających we wtorek, 30 kwietnia. Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza tego dnia na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Będzie to też okazja, by po raz pierwszy zobaczyć nową ekspozycję i za sprawą wielu atrakcji przenieść się w żywą atmosferę dawnego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem ówczesnych gdańszczan.

- Będzie można zajrzeć do gabinetu portowego cyrulika i dowiedzieć się jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu.  Pojawi się kram kupców i marynarzy gdańskich – każdy będzie mógł sprawdzić, jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza – zachęca Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM. 

Nie zabraknie również gdańskiej kuchni, warsztatu mincerza, patrolu portowego pokazów umundurowania oraz uzbrojenia XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera. 

– Całości towarzyszyć będą gry i zabawy dla najmłodszych. Zaplanowaliśmy wspólne zabawy replikami zabawek i gier z epoki, a wszystko to w rytm muzyki dawnej – dodaje Patryk Herdzik. 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00. Ze względu na limit osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie, wejście do Żurawia może wymagać dłuższego czasu oczekiwania. Więcej szczegółów na stronie Narodowego Muzeum Morskiego

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów