Ks. Eugeniusz Dutkiewicz, założyciel pierwszego hospicjum w Gdańsku, upamiętniony

W piątek, 13 października, uroczyście odsłonięto przy ul. Marii Curie - Skłodowskiej tablicę upamiętniającą ks. Eugeniusza Dutkiewicza, który był jednym z prekursorów ruchu hospicyjnego w naszym kraju. Wcześniej odprawiono mszę św. w intencji duchownego - w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, której był pierwszym proboszczem. W uroczystości uczestniczyli m.in. pracownicy gdańskiego hospicjum, duchowni, przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Radna Miasta Gdańska.
13.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu tablica pamiątkowa z wyraźnym ciemnym wizerunkiem księdza dutkiewicza, widać też krótką informację na jego temat
Tablicę upamiętniającą ks. Eugeniusza Dutkiewicza odsłonięto na ścianie budynku, w którym spędził niemal połowę swego życia
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pamiątkowa tablica w miejscu, w którym żył i pracował duchowny

Z inicjatywą upamiętnienia księdza Dutkiewicza wystąpił ks. Radosław Herka, przełożony Domu Zakonnego Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC. Odsłonięcie tablicy odbyło się w ramach sympozjum międzynarodowego poświęconego dziełu i osobie księdza Dutkiewicza, organizowanego przez Fundację Hospicyjną im. ks. E. Dutkiewicza SAC, Centrum Wytchnieniowe w Gdańsku i Parafię Rzymskokatolicką pw. M. B. Częstochowskiej.

dwóch duchownych i dwie kobiety wieczorem, odsłaniają tablicę na murze
Odsłonięcie tablicy ks. Eugeniusza Dutkiewicza Nz. (od lewej) ks. dr Radosław Herka SAC i metropolita gdański abp Tadeusz Wojda (po prawej) obok Anna Golędzinowska, radna miejska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Tablica znajduje się na ścianie budynku przy ul. M. Curie - Skłodowskiej, w którym przez ćwierć wieku żył i pracował ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz. Uroczystość poprzedziła msza święta w jego intencji. Uczestniczyli w niej byli i obecni pracownicy i współpracownicy środowiska gdańskiego hospicjum oraz uczestnicy sympozjum. Byli też przedstawiciele środowiska medycznego Archidiecezji Gdańskiej. W wydarzeniu wzięła udział także Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska oraz Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

na zdjęciu ksiądz w czarnej komży, siedzi, uśmiecha się do fotografującego
Ks. Eugeniusz Dutkiewicz był jednym z prekursorów ruchu hospicyjnego w naszym kraju
Mat. Fundacja Hospicyjna

Kim był ks. Eugeniusz Dutkiewicz?

Ksiądz  Eugeniusz Dutkiewicz urodził się w 1947 r. w Sianowie koło Koszalina. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie, po czym został skierowany do pełnienia posługi duszpasterskiej w Gdańsku. Był jednym z prekursorów ruchu hospicyjnego w Polsce. Swoje kapłaństwo poświęcił pracy na rzecz osób nieuleczalnie chorych.

Centrum Opieki Wytchnieniowej oficjalnie otwarte

W listopadzie 1983 r. przy siedzibie pallotynów i kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, powstał pierwszy w Polsce zespół hospicyjny sprawujący opiekę w domach pacjentów - Hospicjum Pallottinum. Hospicjum domowe - jako sposób opieki nad terminalnie i przewlekle chorymi - wówczas uważany był za nowatorski. Informacje o jego brytyjskim modelu przywiozła z Londynu prof. Joanna Penson, która pomogła także zorganizować personel: i lekarzy i pielęgniarki. We dwoje z duchownym stworzyli grupę pracowników medycznych, z którymi chodzili do domów chorych. Tak zrodził się „model gdański” hospicjum domowego. Pierwszym oficjalnym pacjentem został Lech Bądkowski.

na zdjęciu kilka pielęgniarek z charakterystycznymi czepkami na głowach, podchodzą do ołtarza, gdzie stoi dwóch duchownych
W piątkowej uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele środowiska medycznego i hospicyjnego
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Marian Pelczar ma tablicę w Oliwie

W latach 1989-1993 ks. Dutkiewicz był Krajowym Duszpasterzem Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski. Przyczynił się między innymi do utworzenia Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej oraz Przychodni Przeciwbólowej. W 1991 r. założył Ogólnopolskie Forum Ruchu Hospicyjnego. W latach 1993 - 1997 był doradcą do spraw opieki hospicyjnej przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, twórcą „Programu rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce".

W latach 1997- 2002 zainicjował i nadzorował budowę Domu Hospicyjnego przy ul. Kopernika w Gdańsku. Jako zaplecze naukowo-szkoleniowe Domu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ustanowiono od 2002 Zakład Medycyny Paliatywnej, nauczający również o opiece paliatywnej na oddziale pielęgniarskim.

Zmarł nagle, na zawał serca. Został pochowany na cmentarzu Srebrzysko. 11 lutego 2003 r. jego imię nadano Domowi Hospicyjnemu i Hospicjum Domowemu, które stworzył. 

biogram za Gedanopedią

Dla upamiętnienia ważnych miejsc i osób

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. Projekt tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica ks. Eugeniusza Dutkiewicza jest 32 taką inicjatywą.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo