• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersytet Gdański o 100 miejsc w górę w światowym rankingu

Uniwersytet Gdański o 100 miejsc w górę w światowym rankingu

O 100 miejsc w górę przesunął się Uniwersytet Gdański w najnowszej edycji prestiżowego rankingu QS World University Rankings 2025: z przedziału 951-1000 wszedł do przedziału 851-900. Wyżej w rankingu jest Politechnika Gdańska.
10.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek uniwersytecki
Uniwersytet Gdański, campus oliwski - Wydział Prawa i Administracji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W najnowszym zestawieniu QS World University Ranking Uniwersytet Gdański wspiął się o 100 miejsc w górę wśród uczelni z całego świata: z przedziału 951-1000 wszedł do przedziału 851-900. Jak podają władze UG jest to największy awans wśród polskich uczelni z pierwszego tysiąca zestawienia.

- W realiach ogromnej konkurencji, gdy wszystkie uczelnie usilnie zabiegają o jak najlepsze pozycje rankingowe -  jest to wspaniałe osiągnięcie - mówi Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Awans potwierdził wybraną przez nas i konsekwentnie realizowaną politykę rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Potwierdzają to najlepiej ocenione w UG w skali światowej wskaźniki, między innymi udział w międzynarodowych sieciach badawczych czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju.

 

Gdańska uczelnia znacząco poprawiła także notowania także w ujęciu krajowym, awansując z pozycji 11. na 8. wśród wszystkich notowanych uczelni polskich oraz z pozycji 6. na 4. w grupie uniwersytetów klasycznych. Lepiej notowane są jedynie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr Julia Balcerowska z UG tegoroczną laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców

Uczelnie polskie w rankingu QS 2025

Jak podaje biuro prasowe UG, aż 5 663 uczelni wyższych z całego świata ubiegało się o klasyfikację w tegorocznej edycji rankingu,  z czego zakwalifikowano jedynie 1503. W zestawieniu znalazły się 22 polskie uczelnie wyższe, spośród których najlepiej oceniono Uniwersytet Warszawski (258 pozycja na świecie), Uniwersytet Jagielloński (312) oraz Politechnikę Warszawską (527).

W przedziale 851-900 obok UG znalazły się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Poznański Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Wrocławski. Politechnika Gdańska znalazła się w przedziale 801-810, czyli wyżej niż UG. 

UG buduje centrum sportu

Kobieta siedzi i pokazuje gest kciuka w górę
Uniwersytet Gdański jest coraz lepiej postrzegany w Polsce i na świecie. Tutaj: spotkanie na UG z noblistką Olgą Tokarczuk
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pierwsza dziesiątka światowego rankingu to: 

  1. Massachusetts Institute of Technology (MIT) 
  2. Imperial College London
  3. University of Oxford
  4. Harvard University 
  5. University of Cambridge
  6. Stanford University
  7. ETH Zurich
  8. National University of Singapore 
  9. University College London (UCL) 
  10. Caltech: California Institute of Technology 

Pierwsza dziesiątka polskich uczelni w światowym rankingu: 

  • Uniwersytet Warszawski (miejsce 258) 
  • Uniwersytet Jagielloński (312) 
  • Politechnika Warszawska (527) 
  • UAM Poznań (761-770)
  • Politechnika Gdańska (801-850)
  • AGH Kraków (851-900)
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (851-900)
  • Uniwersytet Gdański (851-900) 
  • Uniwersytet Wrocławski (851-900)
  • UMK Toruń (901-950) 

Metodologia rankingu

Ranking QS oparty jest na 5 głównych kryteriach. 50 proc. wagi to oceny ekspertów akademickich z całego świata i liczba cytowań. Kolejne 20 proc. składowej oceny końcowej to wskaźnik opracowany w oparciu o opinie pracodawców oraz o zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnialności swoich absolwentów. Pozostałe kryteria oceny i ich wagi to: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów,  zaangażowanie międzynarodowe oceniane przez pryzmat liczby zagranicznych naukowców, studentów oraz udziału z międzynarodowych sieciach badawczych, oraz zaangażowanie w realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy