UG ma już 55 lat. Urodziny od marca do grudnia. KALENDARZ

Uniwersytet Gdański - największa uczelnia w mieście i Pomorskiem - celebruje w tym roku 55-lecie istnienia. Został powołany 20 marca w 1970 roku. UG powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Na 11 wydziałach uniwersytetu studiuje ponad 25 tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy ponad 1700 pracowników. Jak UG będzie świętować swój jubileusz?
26.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jest to widok z lotu ptaka na nowoczesny park biznesowy lub technologiczny z nowoczesnymi budynkami biurowymi i dobrze zaplanowaną infrastrukturą. Architektura charakteryzuje się eleganckimi, geometrycznymi kształtami, a otoczenie obejmuje zieleń, drogi i parkingi. Na pierwszym planie wyróżnia się biało-czarny budynek z dużymi oknami, a wokół znajdują się inne obiekty o zróżnicowanej architekturze – zarówno o prostokątnych, jak i bardziej zakrzywionych formach. W tle widoczne jest miasto z kolejnymi budynkami biurowymi, terenami przemysłowymi oraz delikatnie zamglonym horyzontem.
Nowoczesne budynki kampusu UG w Oliwie
mat. UG

Jakie były początki UG?

20 marca 1970 r. decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Gdańskiego podjął PRL-owski rząd. 1 lipca tego samego roku uczelnia rozpoczęła działalność. Powstała na bazie WSP i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Z kolei, prekursorką WSE była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w tym samym mieście, która rozpoczęła działalność w 1945 roku.

Czytaj także: Morze, strajki, życie studenckie i inne historie. Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego otwarte

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
W skład UG weszło pięć wydziałów ze szkół założycielek: Humanistyczny, Matematyki, Fizyki i Chemii, Biologii i Nauki o Ziemi, Ekonomiki Produkcji i Ekonomiki Transportu, utworzono Wydział Prawa i Administracji. Później w skład UG weszło jeszcze Wyższe Studium Nauczycielskie.
 
W grudniu 1970 r. liczba studentów na Uniwersytecie Gdańskim wynosiła 9382 osób.

Strajki i protesty

Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. kilkuset pracowników i studentów podjęło strajk okupacyjny, którym kierował Maciej Żylicz
Zdjęcie przedstawia nowoczesny kompleks budynków należący do Uniwersytetu Gdańskiego. Widać tu charakterystyczne szklane fasady i nowoczesną architekturę. W tle rozciąga się panorama miasta Gdańska, z zabudową mieszkalną oraz wzgórzami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Cały obszar jest dobrze skomunikowany i otoczony zielenią, co podkreśla akademicki charakter miejsca.
Widok na Wydział Społeczny UG z biurowca Olivia Business Center
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
W 1982 r. z powodów politycznych władze usunęły ze stanowiska demokratycznie wybranego rektora Roberta Głębockiego. Głośnym echem w życiu uczelni odbiło się śmiertelne pobicie przez milicjantów w październiku 1985 r. studenta chemii, pochodzącego z Olsztyna, Marcina Antonowicza. Za wystąpienie nad grobem 19-latka prof. Karol Taylor został odwołany z funkcji rektora UG. 
W maju 1988 r. studenci UG, aby wesprzeć strajkujących robotników m.in. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przeprowadzili kilkudniowy strajk okupacyjny. Na czele protestu stanął student prawa Paweł Adamowicz, późniejszy, wieloletni prezydent Gdańska. 
 
Transformacja ustrojowa w 1989 r. przyniosła na UG wiele zmian: przywrócono autonomię uczelni, demokratyczne wybory władz uczelnianych i samorządność studencką. Zostało zlikwidowane m.in. Studium Wojskowe i usunięto z programów studiów przedmioty o charakterze ideologicznym. 

Uczelnia związana z morzem

Nie sposób jest zliczyć wszystkich naukowych sukcesów i osiągnięć UG. Jedno jest pewne: uczelnia pozostaje wierna swojej pierwszej dewizie z 1970 roku – In mari via tua (łac. w morzu droga twoja). Morski autorytet UG budują stacje badawcze o międzynarodowej renomie, takie jak: Stacja Morska Instytutu Oceanografii im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu, Stacja Badania Wędrówek Ptaków czy Stacja Biologiczna w Gdańsku-Sobieszewie
Na zdjęciu widoczny jest Oceanograf, nowoczesny katamaran badawczy należący do Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka jest przeznaczona do prowadzenia badań oceanograficznych, biologicznych i ekologicznych, szczególnie na Bałtyku. Statek wyróżnia się nowoczesnym designem, biało-niebieskimi barwami oraz zaawansowanym wyposażeniem do badań morskich. W tle widoczne są historyczne i nowoczesne budynki Gdańska, co sugeruje, że statek jest zacumowany w jednym z nabrzeży miasta, prawdopodobnie na Motławie.
Prawdziwa duma Uniwersytetu Gdańskiego - statek naukowo-badawczy "Oceanograf"
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
UG jako jedyna polska uczelnia posiada nowoczesny statek naukowo-badawczy. To katamaran "Oceanograf", przeznaczony do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów.

Czytaj także: Prof. Zajadło z Wydziału Prawa UG ma 70 lat. Nieposłuszny obywatel RP [WYWIAD]

OTO NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA W RAMACH OBCHODÓW 55-LECIA UG:
 
Marzec
 
  • 12-13.03 - Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Nauk Społecznych)
  • 19.03 - Otwarcie wystawy „W kartach zapisane. 55 lat UG w katalogach bibliotecznych” (Biblioteka Główna UG)
  • 20.03 - Święto Uniwersytetu Gdańskiego wraz z uroczystością nadania doktoratu honoris causa profesorowi Piotrowi Hofmańskiemu (Biblioteka Główna UG)
  • 20.03 - Inauguracyjny przejazd tramwaju 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego
Kwiecień
 
  • 8.04 - Spotkania (nie)akademickie "Co na to nauka?" - cykl rozmów z badaczami i badaczkami (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego)
  • 10.04 - Jubileuszowy Koncert Gdańskiej Orkiestry Akademickiej pt. „Spring Thrills” (Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona, Wydział Filologiczny)
  • Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Sportu Uniwersytetu Gdańskiego (Kampus sportowy UG)
Maj
 
  • 6.05 - Spotkania (nie)akademickie "Co na to nauka?" - cykl rozmów z badaczami i badaczkami (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego)
  • 15.05 - Dzień Bezpieczeństwa w Uniwersytecie Gdańskim oraz Bieg dla zdrowia (Kampus Oliwa)
  • 19-25.05 - Festiwal Between.Pomiędzy 2025
  • 28.05 - Bieg 55-lecia o Puchar Rektora UG (Kampus Oliwa)
  • 31.05 - Światowy Jubileuszowy Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego. Majówka na Kampusie Oliwa UG, zdjęcie rodzinne UG z okazji 55-lecia, poprzedzone zjazdami na Wydziałach
  • 31.05 - "Spotkajmy się w Muzeum!" - oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Czerwiec
 
  • 3.06 - Spotkania (nie)akademickie "Co na to nauka?" - cykl rozmów z badaczami i badaczkami (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego)
  • 27.06 - Jubileuszowa Gala 55-lecia: uroczystość uhonorowania partnerów, współpracowników i przyjaciół Uniwersytetu Gdańskiego
  • 27.06 - Regaty o puchar 55-lecia UG pod patronatem rektora i prezydenta Sopotu (finał na sopockim molo)
  • 27.06 - Przegląd orkiestr akademickich z okazji 55-lecia UG (Muszla koncertowa przy Domu Zdrojowym w Sopocie)

Lipiec

  • 10-12.07 - Jubileuszowy Kongres Młodej Nauki w 55. rocznicę powołania UG (Wydział Nauk Społecznych)
Sierpień
 
  • 1-10.08 - Międzynarodowy Turniej Szachowy o puchar 55-lecia UG (Biblioteka Główna UG)
  • 23-24.08 - Otwarte Mistrzostwa Gdańska w Scrabble (Biblioteka Główna UG)
Wrzesień
 
  • 25.09 - Konferencja "Bezpieczeństwo i Zdrowie w Pracy" (Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona. Wydział Filologiczny)
Październik
 
  • 2-30.10 - Cykl wydarzeń naukowych, artystycznych i kulturalnych pt. „Witkacy wielokrotny”: międzynarodowa konferencja naukowa, wystawa prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Galerii UG, spektakl Teatru Witkacego z Zakopanego w Sali Teatralnej im. Prof. Jerzego Limona
  • 3.10 - Inauguracja roku akademickiego 2025/2026

Listopad

  • 14-16.11 - Nordic Focus Festival (Kampus Oliwa)
  • 29.11 - Koncert z okazji 55. jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Jantar (Gdański Teatr Szekspirowski)
Grudzień
 
  • Koncert Świąteczny zamykający obchody 55-lecia UG (Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona, Wydział Filologiczny)

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto