
Nowoczesne budynki kampusu UG w Oliwie
mat. UG
Jakie były początki UG?
20 marca 1970 r. decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Gdańskiego podjął PRL-owski rząd. 1 lipca tego samego roku uczelnia rozpoczęła działalność. Powstała na bazie WSP i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Z kolei, prekursorką WSE była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w tym samym mieście, która rozpoczęła działalność w 1945 roku.
Czytaj także: Morze, strajki, życie studenckie i inne historie. Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego otwarte
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
W skład UG weszło pięć wydziałów ze szkół założycielek: Humanistyczny, Matematyki, Fizyki i Chemii, Biologii i Nauki o Ziemi, Ekonomiki Produkcji i Ekonomiki Transportu, utworzono Wydział Prawa i Administracji. Później w skład UG weszło jeszcze Wyższe Studium Nauczycielskie.
W grudniu 1970 r. liczba studentów na Uniwersytecie Gdańskim wynosiła 9382 osób.
Strajki i protesty
Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. kilkuset pracowników i studentów podjęło strajk okupacyjny, którym kierował Maciej Żylicz.

Widok na Wydział Społeczny UG z biurowca Olivia Business Center
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
W 1982 r. z powodów politycznych władze usunęły ze stanowiska demokratycznie wybranego rektora Roberta Głębockiego. Głośnym echem w życiu uczelni odbiło się śmiertelne pobicie przez milicjantów w październiku 1985 r. studenta chemii, pochodzącego z Olsztyna, Marcina Antonowicza. Za wystąpienie nad grobem 19-latka prof. Karol Taylor został odwołany z funkcji rektora UG.
Czytaj także: Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"
W maju 1988 r. studenci UG, aby wesprzeć strajkujących robotników m.in. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przeprowadzili kilkudniowy strajk okupacyjny. Na czele protestu stanął student prawa Paweł Adamowicz, późniejszy, wieloletni prezydent Gdańska.
Transformacja ustrojowa w 1989 r. przyniosła na UG wiele zmian: przywrócono autonomię uczelni, demokratyczne wybory władz uczelnianych i samorządność studencką. Zostało zlikwidowane m.in. Studium Wojskowe i usunięto z programów studiów przedmioty o charakterze ideologicznym.
Uczelnia związana z morzem
Nie sposób jest zliczyć wszystkich naukowych sukcesów i osiągnięć UG. Jedno jest pewne: uczelnia pozostaje wierna swojej pierwszej dewizie z 1970 roku – In mari via tua (łac. w morzu droga twoja). Morski autorytet UG budują stacje badawcze o międzynarodowej renomie, takie jak: Stacja Morska Instytutu Oceanografii im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu, Stacja Badania Wędrówek Ptaków czy Stacja Biologiczna w Gdańsku-Sobieszewie.

Prawdziwa duma Uniwersytetu Gdańskiego - statek naukowo-badawczy "Oceanograf"
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
UG jako jedyna polska uczelnia posiada nowoczesny statek naukowo-badawczy. To katamaran "Oceanograf", przeznaczony do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów.
Czytaj także: Prof. Zajadło z Wydziału Prawa UG ma 70 lat. Nieposłuszny obywatel RP [WYWIAD]
OTO NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA W RAMACH OBCHODÓW 55-LECIA UG:
Marzec
- 12-13.03 - Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Nauk Społecznych)
- 19.03 - Otwarcie wystawy „W kartach zapisane. 55 lat UG w katalogach bibliotecznych” (Biblioteka Główna UG)
- 20.03 - Święto Uniwersytetu Gdańskiego wraz z uroczystością nadania doktoratu honoris causa profesorowi Piotrowi Hofmańskiemu (Biblioteka Główna UG)
- 20.03 - Inauguracyjny przejazd tramwaju 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego
Kwiecień
- 8.04 - Spotkania (nie)akademickie "Co na to nauka?" - cykl rozmów z badaczami i badaczkami (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego)
- 10.04 - Jubileuszowy Koncert Gdańskiej Orkiestry Akademickiej pt. „Spring Thrills” (Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona, Wydział Filologiczny)
- Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Sportu Uniwersytetu Gdańskiego (Kampus sportowy UG)
Maj
- 6.05 - Spotkania (nie)akademickie "Co na to nauka?" - cykl rozmów z badaczami i badaczkami (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego)
- 15.05 - Dzień Bezpieczeństwa w Uniwersytecie Gdańskim oraz Bieg dla zdrowia (Kampus Oliwa)
- 19-25.05 - Festiwal Between.Pomiędzy 2025
- 28.05 - Bieg 55-lecia o Puchar Rektora UG (Kampus Oliwa)
- 31.05 - Światowy Jubileuszowy Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego. Majówka na Kampusie Oliwa UG, zdjęcie rodzinne UG z okazji 55-lecia, poprzedzone zjazdami na Wydziałach
- 31.05 - "Spotkajmy się w Muzeum!" - oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Czerwiec
- 3.06 - Spotkania (nie)akademickie "Co na to nauka?" - cykl rozmów z badaczami i badaczkami (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego)
- 27.06 - Jubileuszowa Gala 55-lecia: uroczystość uhonorowania partnerów, współpracowników i przyjaciół Uniwersytetu Gdańskiego
- 27.06 - Regaty o puchar 55-lecia UG pod patronatem rektora i prezydenta Sopotu (finał na sopockim molo)
- 27.06 - Przegląd orkiestr akademickich z okazji 55-lecia UG (Muszla koncertowa przy Domu Zdrojowym w Sopocie)
Lipiec
- 10-12.07 - Jubileuszowy Kongres Młodej Nauki w 55. rocznicę powołania UG (Wydział Nauk Społecznych)
Sierpień
- 1-10.08 - Międzynarodowy Turniej Szachowy o puchar 55-lecia UG (Biblioteka Główna UG)
- 23-24.08 - Otwarte Mistrzostwa Gdańska w Scrabble (Biblioteka Główna UG)
Wrzesień
- 25.09 - Konferencja "Bezpieczeństwo i Zdrowie w Pracy" (Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona. Wydział Filologiczny)
Październik
- 2-30.10 - Cykl wydarzeń naukowych, artystycznych i kulturalnych pt. „Witkacy wielokrotny”: międzynarodowa konferencja naukowa, wystawa prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Galerii UG, spektakl Teatru Witkacego z Zakopanego w Sali Teatralnej im. Prof. Jerzego Limona
- 3.10 - Inauguracja roku akademickiego 2025/2026
Listopad
- 14-16.11 - Nordic Focus Festival (Kampus Oliwa)
- 29.11 - Koncert z okazji 55. jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Jantar (Gdański Teatr Szekspirowski)
Grudzień
- Koncert Świąteczny zamykający obchody 55-lecia UG (Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona, Wydział Filologiczny)