Prof. Jerzy Limon, prof. Stefan Chwin, prof. Małgorzata Omilanowska, prof. Jerzy Zajadło, prof. Beata Możejko, prof. Ryszard Horodecki, prof. Błażej Śliwiński, prof. Cezary Obracht-Prondzyński…. - to tylko kilkoro z pięćdziesiątki autorów esejów zawartych w jubileuszowym tomie “50 spotkań na 50-lecie UG”. Do podzielenia się swoją pasją, doświadczeniem, wspomnieniami z czasów studiów i pracy na uczelni zaprosił ich obecny rektor UG prof. Jerzy P. Gwizdała, który jest również redaktorem tomu.
Każdy esej w tomie opatrzony jest portretem autora/autorki wykonanym przez Sylwestra Ciszka - pasjonata fotografii, absolwenta Wydziału Prawa i Administracji gdańskiej uczelni. Zdjęcia oglądać można na wystawie w Bibliotece Głównej UG.
- Realizując 50 indywidualnych sesji zdjęciowych w ciągu miesiąca, poznałem 50 wyjątkowych osobowości. I myślę, że widać je na zdjęciach - mówi Sylwester Ciszek.
Fotografie opatrzone są krótkimi cytatami z opowieści zawartych w albumie, takim jak np.:
- dr. Karola Horodeckiego ze sławnej gdańskiej rodziny fizyków kwantowych: “Kiedy zdarza mi się pracować z braćmi w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej miewam wrażenie, że jestem w domu, a w oczach miga portret Alberta Einsteina z sali w liceum, który przypomina, że nauka jest poznawaniem Boga, a reszta to detale”.
- dr Katarzyny Żółkoś z Wydział Biologii UG/Stacja Biologiczna: “Piasek stanowi wyjątkową część mojego życia. U jednych życie przemija z wiatrem, u innych z piaskiem… i ci ostatni siedzą w piaskownicy do końca. Niezwykłe jest jednak to, że na piaskownicę znalazło się miejsce nie gdzie indziej, a właśnie na Uniwersytecie Gdańskim. Zupełnie na serio, z pełnym zrozumieniem dla celów tego przedsięwzięcia. Możemy być dumni, że w Stacji Biologicznej Wydziału Biologii UG udało się zbudować niezwykłe w skali kraju piaskownice - Laboratoria Wydmowe dla badaczy piasku”.
- prof. Zdzisława Brodeckiego emerytowanego profesora Wydziału Prawa i Administracji UG: “Podczas pobytu na Wyspach mogłem też przekonać się, że profesor uczelni to nie jest zawód, lecz styl życia. Nie było zatem przesady, ani zwykłej kurtuazji w stwierdzeniu, że Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych zawdzięczam współpracy z uczniami - dialogowi, który uczył i inspirował. W ostatnich słowach podziękowania z głębi serca wydobyłem piękne słowa filozofa na tronie - Marka Aureliusza. W skróconej formie brzmią one jak testament: Wiele miałem, a zostało mi tylko to, co dałem.
Album “50 spotkań na 50-lecie UG” ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Kosztuje 149 zł, dostępny jest w sklepie internetowym wydawnictwa.
Wystawa w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 53), czynna będzie do końca roku w godzinach pracy biblioteki.
Tutaj przeczytać można relację z promocji i wernisażu na UG.
Czytaj także:
Uniwersytet Gdański. Lada dzień studenci rozpoczną naukę w nowym budynku Instytutu Informatyki