
Trzy podpisy
Porozumienie podpisano w poniedziałek, 24 lutego, w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Dokument sygnowali:
- Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości
- Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie
- dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG
Czytaj także: Sędziowie i prokuratorzy będą kształceni w Gdańsku? List intencyjny już jest
To wzmacnia UG
- Jesteśmy w trakcie uruchamiania filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku - mówił podczas spotkania wiceminister Arkadiusz Myrcha. - Celem tej inicjatywy jest zachęcenie absolwentów prawa z północnej Polski do podjęcia szkolenia na przyszłych prokuratorów i sędziów. Obecne umiejscowienie szkoły głównie w Krakowie powoduje znaczną dysproporcję w liczbie kandydatów z północnej i południowej Polski
Według prof. Anny Jurkowskiej-Zeidler, podpisanie tego porozumienia ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, zaowocuje bowiem wzrostem prestiżu kształcenia prawniczego na Wydziale Prawa i Administracji UG. Będzie też impulsem do dobrych zmian dla całego środowiska prawniczego w regionie.
- Już teraz myślmy o nowych inicjatywach badawczych i dydaktycznych związanych z wymiarem sprawiedliwości - mówi prof. Anna Jurkowska-Zeidler. - Możliwe są także wspólne inicjatywy edukacyjne oraz dodatkowe elastyczne ścieżki kształcenia nie tylko dla kadry sądów i prokuratur, ale także innych korporacji prawniczych na Pomorzu.
Czytaj także: Prof. Zajadło z Wydziału Prawa UG ma 70 lat. Nieposłuszny obywatel RP [WYWIAD]
Południe i północ
Filia KSSiP w Gdańsku będzie pierwszą w całej Polsce północnej. Umożliwi młodym prawnikom z tej części kraju dostęp do wysokiego poziomu kształcenia, bez konieczności podróżowania do Krakowa. Placówka będzie kształcić aplikantów sądów i prokuratury, sędziów, prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów i urzędników.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie funkcjonuje od marca 2009 r. Jest to, póki co, jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce. Prowadzone są tam aplikacje zawodów prawniczych, szkolenia sędziów i prokuratorów, prowadzone są analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących kompetencji i kwalifikacji pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj także: Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"
Więcej kadry
Podobny zakres kształcenia prawniczego ma być teraz dostępny na Uniwersytecie Gdańskim.
Wymiar sprawiedliwości w Polsce od lat zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi. Jednym z głównych czynników jest niedostateczna liczba absolwentów studiów prawniczych z obszaru województw północnej i środkowej Polski. Utrudnia to obsadzanie etatów orzeczniczych w sądach i prokuraturach zlokalizowanych w mniejszych miastach tych regionów.
Na podstawie komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości