W czwartek, 26 września, władze Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowały konferencję prasową. W trakcie spotkania zaprezentowano nowoczesny budynek z którego wnętrz korzystać będą przede wszystkim studenci nowego kierunku, którym jest informatyka o profilu praktycznym. Kierunek ten został uruchomiony w roku akdemickim 2019/2020 i przyjęto na niego 76 osób.
Infomatyka o profilu praktycznym stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy w zakresie zatrudnienia specjalistów z branży IT.
- 11 kandydatów na jedno miejsce, tylu mieliśmy chętnych, to bardzo dużo jak na nowy kierunek - powiedział prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Jestem przekonany, że studenci drugiego roku, już będą mieli pracę. Informatycy są na topie i mają bardzo dobre wynagrodzenia. Informatyka o profilu praktycznym będzie kierunkiem trzyletnim, na koniec którego studenci będą bronić prac licencjackich.
Nowy budynek Instytutu Informatyki UG składa się z 5 kondygnacji (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne), a jego powierzchnia to blisko 4 tys. mkw. W budynku znajduje się 15 sal dydaktycznych, które pomieszczą 350 osób. Każda z nich posiada duże okna i automatyczne rolety. Większe sale, dzięki przesuwanym ścianom działowym, podzielić można na dwie mniejsze. Jest też nowoczesna aula, która w zależności od potrzeb pomieści od 170 do 340 osób. Aulę także można podzielić na dwie części dzięki przesuwanej ścianie działowej. W auli znajduje się też tzw. “reżyserka”, czyli pomieszczenie w którymj będą mogli przebywać studenci o specjalnych wymaganiach edukacyjnych - osoby niepełnosprawne, słabowidzące czy niedosłyszące. W budynku znajdują się też 4 laboratoria wyposażone w komputery oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.
Obiekt jest skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji.
Budynek powstał w ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym”. Koszt inwestycji to kwota ponad 39 mln zł. Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 21 milionów złotych, pozostała część, w wysokości 18 mln złotych, stanowi wkład własny uczelni.
Prócz prezentacji nowego budynku w trakcie konferencji opowiedziano też o aktualnościach związanych z życiem uczelni i rozpoczynającym się rokiem akademickim, który jest jednocześnie rokiem jubileuszowym 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.
Nowy rok akademicki rozpocznie niebawem ponad 26 tys. studentów. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła niemal 10 tysięcy osób, z czego blisko 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych, a 2 tysiące stanowią studenci studiów niestacjonarnych. W czasie tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem cieszyła się kryminologia - blisko 15 osób na jedno miejsce.
Kolejne najbardziej pożądane kierunki to:
- produkcja form audiowizualnych (14,04)
- filologia angielska (10,85)
- zarządzanie instytucjami artystycznymi spec. menedżerska (8,80)
- skandynawistyka (8,59)
- psychologia (8.07)
- wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (7,20)
- sinologia (7,14)
Ponad 6 osób na miejsce starało się dostać na finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie i amerykanistykę. Także sporym zainteresowanie cieszyły się studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikację społeczną, administrację oraz informatykę o profilu ogólnoakademickim - ponad 5 osób chętnych na miejsce.
Warto też dodać, że Uniwersytet Gdański znajduje się w elitarnym gronie 20 najlepszych polskich uczelni zakwalifikowanych do programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, co oznacza, że uczelnia spełnia najwyższe standardy badań i dydaktyki. Jako jedna z 5 polskich uczelni tworzy sieć 17 uniwersytetów europejskich wybranych w konkursie Komisji Europejskiej „European Universities”. UG tworzy konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas - SEA-EU) wraz z partnerami z Hiszpanii, Chorwacji, Francji, Niemiec i Malty.
Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020 rozpocznie się w poniedziałek, 30 września, o godz. 10.00, na Wydziale Prawa i Administracji UG, który znajduje się przy ul. Bażyńskiego 6.
- Zaczynamy nietypowo, bo jeszcze we wrześniu, ale tak wypada najbliższy poniedziałek - wyjaśnia dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.