• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Podsumowanie pracy punktów testowych COVID-19

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Podsumowanie pracy punktów testowych COVID-19

Przykład współpracy i zaangażowania wielu instytucji i osób, tysiące testów dziennie, doświadczenie logistyczne - tak we wtorek, 8 czerwca 2021 roku, osoby zaangażowane w tworzenie i pracę Centrów Testowych COVID-19 prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne podsumowały ponad rok działania tych punktów w Gdańsku. 
08.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młody mężczyna w białym fartuchu stoi tyłem, przed nim dwie osoby w medycznych kombinezonach
Pracownicy dziłającego od czerwca 2021 roku Centrum Testowego COVID-19 przy Uniwersytecie Gdańskim
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

- Centra testowe prowadzone przez UCK to nie tylko punkt drive thru, ale też logistyka związana z przygotowaniem tych miejsc - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - To też zorganizowanie call center, to nasze doświadczenie zdobyte przez wiele miesięcy. To też fakt, że kogo nie poprosiliśmy o pomoc, to była ona niezwłocznie udzielana. Mogliśmy liczyć na pomoc z każdej instytucji na Pomorzu.

 

 

Przypomnijmy - z końcem maja 2021 roku zakończyło działalność największe centrum testowe UCK w kierunku SARS-CoV-2 w województwie pomorskim. Od czerwca 2021 testowanie będzie dbywać się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Wita Stwosza 55, w którym pacjenci są obsługiwani w formule walk-thru i drive-thru. Ta “przeprowadzka” jest m.in. powodem do podsumowania ponad rocznej działalności punktów testowych prowadzonych przez UCK. 

- Kluczowe dla nas było to, aby pacjent jak najszybciej otrzymał wynik, aby dostępność testowania była jak najszersza i to się udało - dodał wojewoda Drelich. - A doświadczenia z systemu testowanie posłużyły do organizacji szczepień. Dziękuję wszystkim zaangażowanym: Sanepidowi, UCK, GUMedowi, samorządom, Miastu Gdańsk. W poniedziałek liczba osób zakażonych spadła poniżej 10, testujemy nadal. Teraz przed nami kolejne zadanie - przekonywać osoby nie przekonane do szczepień, aby przed sezonem mieszkańcy Pomorza byli zaszczepieni na poziomie 75 procent. 

Wojewoda podkreślił też zasługi ponad 600 żołnierzy Wojsk Ochrony Terytorialnej, którzy wspierali służbę zdrowia w epidemii, także pomoc i zaangażowanie studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

 

 

Mężczyźni w średnim wieku, w garniturach, stoją przed mikrofonami
We wtorek, 8 czerwca 2021 roku osoby zaangażowane w tworzenie i pracę Centrów Testowych COVID-19 prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne podsumowały ponad rok działania tych punktów w Gdańsku 
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

- Fakt, że jesteśmy liderem w szczepieniach i testach wynika z rozsądku mieszkańców, którym dziękuję za odpowiedzialne podejście do pandemii, ale bierze się też ze współpracy wielu osób, wielu instytucji - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony. - Za tę współpracę bardzo dziękuję. Walka z pandemia to wpływanie na wiele procesów, nie tylko pobieranie wymazów, to też szczepienia, wsparcie w tworzenie szpitala tymczasowego, zawsze na tych płaszczyznach mieliśmy wzorową współpracę, dziś dzięki niej możemy łagodzić skutki pandemii i docelowo wygrać.

Prezydent Borawski przypomniał, że Miasto Gdańsk Miasto przekazało łącznie 1 mln 700 tys. zł na testy dla pracowników służby zdrowia, wtedy kiedy byli najbardziej zagrożeni. Za tą kwotę kupiono 8 tys testów, miasto też zaangażowało się i przekazało 100 tys zł studentom medycyny pracującm w punktach testowych. 

 

 

Marcin Gruchała, rektor GUMed powiedział, że cała społeczność związana z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym starała się ze wszystkich sił stanąć na wysokości zdania, a nie byłoby to możliwe bez wsparcia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum II Wojny Światowej, Miasta Gdańsk, Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. 

- Wspierała nas cała społeczność Pomorza, bez wsparcia finansowego ale też drobnych gestów, jak dostarczenie posiłku do szpitala, koców i ubrań nie byłoby to możliwe - powiedział Marcin Gruchała. - Jako rektor jestem dumny z postawy studentów, którzy działali nie tylko w punktach testowych, ale w wielu innych miejscach jako wolontariusze i pracownicy. Z ogromnym entuzjazmem działali studenci wszystkich kierunków, cały czas była kolejka studentów gotowych do zaangażowania.

 

 

Dwóch mężczyzn w średnim wieku w garniturach
Nz Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Krzysztof Bielawski, prorektor ds. innowacji i współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

Rektor GUMedu podkreślił, że choć dziś punkt wydaje się pusty, nie może to nas mieszkańców Pomorza uspokoić, teraz trzeba walczyć o każdego zaszczepionego, bo każda zaszczepiona osoba buduje nasze bezpieczeństwo.

- Testowanie nie jest przyjemne, dużo przyjemniejsze jest szczepienie, mimo strachu, ale to jest nic w porównaniu do przejścia koronawirusa - dodał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Ostatni nasz pacjent, który zmarł na COVID-19, miał około 30 lat, ta choroba dotyka też młodych ludzi. Dlatego dziś zapraszamy ich, żebyśmy spotkali się na szczepieniu a nie w szpitalu.

 

Do końca maja 2021 roku działało pięć Centrów Testowych COVID-19 UCK - dwa w Gdańsku (przy Uniwersytecie Gdańskim oraz w podziemnym parkingu Muzeum II Wojny Światowej -  do muzeum został przeniesiony punkt, który wcześniej działał przy gdańskim stadionie), jedno w Gdyni (przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) oraz po jednym w Chojnicach i Słupsku. Od początku czerwca działają tylko dwa centra - przy UG w formule walk-thru i drive-thru oraz w Gdyni. Łącznie, od początku funkcjonowania do końca maja, punkty testowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonały ponad 103 tysiące wymazów, z czego prawie 71 tysięcy wykonały centra w Gdańsku.

Przez ponad rok w punktach testowych UCK pracowało ok. 130 studentów, z czego 90 pracuje aktualnie. Połowa z nich pracuje przy pobieraniu wymazów, połowa w call center. Prawie wszyscy studenci, którzy pracują przy pobieraniu wymazów, są od samego początku - najpierw jako wolontariusze, później jako pracownicy.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka