• Start
  • Wiadomości
  • UMP: - Rząd, minister zdrowia i premier skapitulowali przed antyszczepionkowcami

UMP: - Rząd, minister zdrowia i premier skapitulowali przed antyszczepionkowcami

Marszałek województwa pomorskiego i prezydenci miast Unii Metropolii Polskich (UMP), zrzeszającej 12 największych polskich miast, apelują do rządu RP o podjęcie walki z narastającą pandemią Covid-19. Potrzebne są szpitale tymczasowe, szeroka akcja szczepień i egzekwowanie certyfikatów covidowych. Na razie rząd, jak zauważają samorządowcy, zamyka oddziały w szpitalach specjalistycznych.
26.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzni w średnim wieku w garniturach, jedna kobieta elegancko ubrana, mikrofon
Marszałek województwa pomorskiego i prezydenci miast Unii Metropolii Polskich podczas spotkania w Gdańsku zaapelowali do rządu o skuteczne działania dotyczące pandemii
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W piątek, 26 listopada 2021 roku podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku do bieżącej sytuacji związanej z pandemią Covid-19 na Pomorzu i w Polsce odniósł się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Na temat IV fali pandemii i sposobów poradzenia sobie z rosnącą z dnia na dzień liczbą zakażeń i zachorowań wypowiadali się też przedstawiciel Unii Metropolii Polskich. 

- Na początek cytat: „Nie mamy wpływu jako rząd na pandemię, bo nie my ją wywołaliśmy”, to powiedziała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej - rozpoczął konferencję marszałek Struk. - Rząd kompletnie nie poradził sobie z tematem szpitali tymczasowych, wiedząc o tym, że jesienią pojawi się czwarta fala pandemii. I pojawiła się. A 2 czerwca podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że w każdym województwie zostanie jeden szpital tymczasowy jako zabezpieczenie na okres jesienny. No i co się stało? Dlaczego dopiero w dniach, kiedy obserwujemy 30 tysięcy zakażeń dziennie, rząd obudził się i zamierza powoływać na nowo szpitale tymczasowe.

Zobacz zapis całej konferencji:


Jak podkreślił Mieczysław Struk w województwie pomorskim uruchomienie szpitala na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich wymaga 3-4 tygodni Będzie to stworzenie placówki od zera, bo poprzedni szpital został zdemontowany i rozdany innym placówkom medycznym.

- Obawiamy się tego, że w szpitalach specjalistycznych, a większość z nich jest w naszych rękach, będą zamykane oddziały, które mają leczyć pacjentów - dodał marszałek. - To już się dzieje: interna w Koperniku w Gdańsku, interna w Kościerzynie, otolaryngologia w Wejherowie, a także kilka oddziałów rehabilitacji dziecięcej i rehabilitacji dla dorosłych. To nie jest dobry kierunek, mamy doświadczenia z poprzednich fal. Chcemy, żeby szpitale nadal leczyły, żeby pacjenci chorzy na Covid nie “wypychali” tych, którzy oczekują pomocy lekarskiej.

Szpitale, dla których organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski, oddały 503 łóżka dla chorych na covid-19. Dwa gdańskie szpitale - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - tylko 33 łóżka, VII Szpital Marynarki  Wojennej  - 44 łóżka. 

- Dziś w szpitalach należących województwa pomorskiego dla chorych na covid-19 jest wolnych 31 łóżek, to bicie dzwonu na alarm - powiedział Mieczysław Struk. - Apelujemy o szybkie decyzje, nasza propozycja to wznowienie działalności szpitala  tymczasowego w oparciu o szpital uzdrowiskowy w Sopocie, który wielkim nakładem środków został wyremontowany i przygotowany podczas poprzednich fal pandemii. Apelujemy do rządu o pilne uruchomienie tego szpitala.

 

Mężczyzna w średnim wieku w maseczce przed mikrofonem, w ręku trzyma komórkę
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku podkreślił, że jest wyraźna korelacja pomiędzy liczbą zachorowań, liczbą zgonów a poziomem wyszczepienia obywateli w poszczególnych krajach. 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Prezes Unii Metropolii Polskich i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że poziom  wyszczepienia w Polsce wynosi 53 procent, w Portugalii to 87 proc. w Hiszpanii 80 proc., w Irlandii - 78 proc. mieszkańców ma za sobą szczepionkę. 

Jest wyraźna korelacja pomiędzy liczbą zachorowań, liczbą zgonów a poziomem wyszczepienia obywateli w poszczególnych krajach - podkreślił Tadeusz Truskolaski. - Uważamy że rząd, minister i premier skapitulowali przed antyszczepionkowcami. Słupki poparcia dla rządzącej partii są ważniejsze niż zdrowie i życie Polaków.

W Gdańsku w piątek obradował zarząd Unii Metropolii Polskich. Prezydent Białegostoku powiedział, że UMP Polskich podpisała stanowisko pod  projektem ustawy, która pozwoliłaby weryfikować pracowników zaszczepionych i nie zaszczepionych i odpowiednio zmniejszać ryzyko zachorowania naszych mieszkańców. Jednak obecnie nie wiadomo, co dzieje się z tym projektem.  

- Można podróżować po Europie, byłem w Nicei - mówił szef UMP. - Tam certyfikat covidowy musiałem pokazywać przy wejściu do restauracji, wejściu na konferencje, w wielu innych miejscach, w Szkocji podobnie. W Polsce nie musiałem tego certyfikatu pokazywać nigdzie, on jest niepotrzebny. Po co on jest? To kapitulacja rządu. Apelujemy, żeby zachęcać do szczepień, ale to za mało. Niezaszczepieni nie mogą zagrażać zaszczepionym. Wolność każdego kończy się tam, gdzie zagraża życiu i zdrowiu innych osób. Antyszczepionkowcy powinni być od społeczeństwa izolowani, żebyśmy wiedzieli idąc do kina, teatru, hotelu że w tych miejscach ryzyko jest mniejsze. 

 

Kobieta w średnim wieku, w okularach, w garniturze, stoi przed mikrofonem
- Bez rzetelnej kampanii zachęcającej do szczepień i korzystania z paszportu covidowego będzie bardzo źle, czego dowodzą każdego dnia liczby zgonów i chorujących - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdańska powiedziała o sytuacji uczniów w placówkach szkolnych.   

- Wielu z nas jest rodzicami dzieci w wieku szkolnym - powiedziała prezydent Gdańska. - W każdym mieście szkoły nie działają normalnie. Minister Czarnek, który gości na Pomorzu, chowa głowę w piasek, zajmuje się tym, jak powinna wyglądać edukacja ideologiczna, nie podejmuje tematu związanego z codziennością, dotykającej setek tysięcy rodziców w całej Polsce. Dziś przeciętnie jedna trzecia szkół w każdym mieście nie pracuje normalnie, zajęcia są albo zawieszone, albo w trybie hybrydowym. W Gdańsku na dziś, na kwarantannie albo chorych na Covid, jest 10 proc. uczniów. Oni nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Przyrost takich uczniów na przestrzeni ostatniego tygodnia wyniósł 24 procent. Zajmijmy się naszymi dziećmi, nie udawajmy że jest normalnie, nie trwają normalne zajęcia a to wpływa na przyszłość społeczeństwa, przyszłość Rzeczypospolitej. 

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że samorządowcy oczekują docelowej kampanii do osób, które nie są zaszczepione, skutecznej z nimi komunikacji.  

- Bez rzetelnej kampanii zachęcającej do szczepień i korzystania z paszportu covidowego będzie bardzo źle, czego dowodzą każdego dnia liczby zgonów i chorujących - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.  

Rafał Cudnik, dyrektor ds. medycznych szpitala św. Wojciecha należącego do spółki Copernicus podkreślił, że szpital i personel placówki jest przygotowany na otwarcie szpitala tymczasowego. 

- Toczą się rozmowy na temat odtworzenia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich - powiedział dyrektor Cudnik. - Jako lekarz i dyrektor szpitala powiem, że jesteśmy przygotowani na otwarcie szpitala tymczasowego. Mamy zebraną kadrę, kiedy zapadnie decyzja o udostępnienie powierzchni czy to szpitala MTG, czy w Sopocie, od momentu oddania nam przestrzeni w ciągu siedmiu dni jesteśmy w stanie zmobilizować siły i środki, umieścić tam niezbędny sprzęt medyczny. Czekamy na decyzje o szpitalu tymczasowym. 

 

Wnątrze Bazyliki Mariackiej kilka osób mężczyźni i kobieta idą z kwiatami
Po konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku członkowie Unii Metropolii Polskich udali się do Bazyliki Mariackiej, aby złożyć kwiaty na grobie prezydenta Pawła Adamowicza
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!