Św. Ducha zostanie przebudowana na odcinku o długości 292 metrów, od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni (zamiast asfaltu pojawi się kostka brukowa, do tego wykorzystana zostanie m.in. istniejąca nawierzchnia kamienna), a także wymienione zostaną chodniki i pojawi się mała architektura: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz słupki wygradzające. Zrobi się też bardziej zielono, ponieważ zaplanowano posadzenie przy ulicy nowych drzew.
Z mniej spektakularnych, ale bardzo potrzebnych prac, zaplanowano przebudowę kanalizacji deszczowej oraz sieci i przyłączy wodociągowych.
Chodnik wykonany zostanie z kostki kamiennej płomieniowanej, nawiązującej do historycznego wyglądu. Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska przypomina, że taką kostkę wykorzystano już m.in. na skwerze Świętopełka, ul. Stągiewnej oraz Łąkowej. Mało tego, ciąg pieszy zrównany zostanie z poziomem jezdni, dzięki czemu nie będzie potrzeby montowania w tym miejscu krawężników. Inwestycja powinna zakończyć się do 30 listopada br.
Miasto zabezpieczyło na ten projekt 2,5 mln złotych, a realizacją inwestycji zainteresowanych jest pięć firm. Za wykonanie prac zażyczyły sobie od 2,26 do 2,99 mln złotych. Obecnie trwa weryfikacja ofert pod kątem formalno-prawnym.
- Ta uliczka jest bardzo ruchliwa i stanowi jedną z ważniejszych wizerunkowo przestrzeni miejskich – podkreśla Karina Rembiewska, menadżer Śródmieścia Gdańska. - Chcemy nieco"wymieszać" na niej ruch wszystkich użytkowników, a więc pieszych, kierowców i rowerzystów. Znajdzie się tu pas małej architektury odgradzający jezdnię od chodnika, za to nie będzie krawężnika, który czasem utrudnia przemieszczanie się osobom mającym ograniczoną sprawność.
Oblicze tej ulicy wyraźnie zmieni się na lepsze, ale miasto nie zamierza na tym poprzestawać – chce bowiem, by ta urokliwa uliczka tętniła życiem. Mają to jednak sprawić nie tylko urzędnicy, a przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy tutaj prowadzić będą m.in. lokale gastronomiczne oraz inwestorzy, którzy zdecydują się np. na postawienie w tym miejscu nowego budynku. W planie miejscowym zaplanowano odbudowę pierzei na tej ulicy, są już także wydzielone pod inwestycje działki.
Docelowo ul. Św. Ducha będzie zwężona i jednokierunkowa, co ma uspokoić ruch kołowy w tym miejscu. - Chcielibyśmy, by ulica zaczęła żyć usługowym trybem. Pojawiają się już nawet pierwsze jaskółki: w ubiegłym roku powstały tu dwa nowe lokale gastronomiczne – przypomina Karina Rembiewska.
Menadżer Śródmieścia przyznaje, że trwają też prace nad uregulowaniem kwestii działek i wewnętrznych podwórek. Coraz więcej tutejszych wspólnot mieszkaniowych jest zainteresowanych zadbaniem o swoje najbliższe otoczenie i dostosowaniem wyglądu podwórek do standardów coraz atrakcyjniejszych ulic Głównego Miasta.
Na razie nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał w najbliższej przyszłości i jakie są plany wobec terenu dawnych Ław Mięsnych, sąsiadującego z Bazyliką Mariacką. Obecnie trwają w tej kwestii rozmowy z nowym właścicielem nieruchomości.
I jeszcze jedna ważna informacja: w tym roku, ze względu na planowany remont, na ul. Św. Ducha nie pojawią się kupieckie kramy w ramach Jarmarku św. Dominika. Stoiska powrócą w przyszłym roku.