• Start
  • Wiadomości
  • Ukraińska firma najlepszym startupem Infoshare 2022 za patent na wczesne wykrywanie chorób

Ukraińska firma najlepszym startupem Infoshare 2022 za patent na wczesne wykrywanie chorób

Ukraińska firma CareTech Human, która wymyśliła urządzenie umożliwiające zdalne monitorowanie parametrów urologicznych, wygrała konkurs na najlepszy startup podczas zakończonej w piątek, 7 października, konferencji Infoshare 2022. W nagrodę otrzymała 20 tysięcy euro. Drugie miejsce w konkursie zajęła firma Ender Turing z Estonii (7 tys. euro), a trzecie polski MAB Robotics (3 tys. euro). Nagrody pieniężne w konkursie startupów ufundował prezydent miasta Gdańska.
07.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konkurs dla startupów podczas Infoshare organizowany jest od 2014 roku
Konkurs dla startupów podczas Infoshare organizowany jest od 2014 roku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Pięć firm w finale konkursu

Nagrody zostaną przeznaczone na dalszy rozwój innowacyjnych pomysłów laureatów konkursu.

Czym jest cyfryzacja miast, czy w urzędach zagości sztuczna inteligencja? Start Infoshare 2022

W finale Infoshare Startup Contest walczyło 5 startupów - ukraiński CareTech Human, estoński Ender Turing, Helgen Technologies z Irlandii, MAB Robotics z Polski oraz holenderski Scentronix. Wszystkie prezentowały się przed jury złożonym z inwestorów oraz ekspertów biznesowych. Podczas konkursu pomysły oceniane były pod kątem potencjału biznesowego, innowacyjności, zespołu oraz samej prezentacji. 

Na czym polega innowacyjność zwycięskiego startupu?

Firma CareTech Human, która zdobyła pierwsze miejsce, wprowadza na rynek przełomowe rozwiązanie do zdalnego monitorowania parametrów urologicznych. Umożliwi to wczesne wykrywanie chorób układu moczowego i monitorowanie ich nawrotu. 
 
To szczególnie ważne w przypadku mężczyzn, którzy borykają się z przerostem gruczołu krokowego i syndromem nadczynności pęcherza. Na świecie jest ich około 14 milionów.

Jak działa nagrodzone rozwiązanie?

Zasada pomysłu stworzonego przez ukraiński startup jest prosta: użytkownik otrzymuje urządzenie i przypina je do muszli klozetowej. Od tego momentu platforma automatycznie wykonuje badania przesiewowe w kierunku wielu chorób urologicznych, dostosowując się do nawyków użytkownika. 
 
Urządzenie dostępne jest w kilku wersjach. Jedna z nich analizuje także biomarkery lotnych związków organicznych w ludzkim moczu.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem

- W tym roku do konkursu zgłosiło się 466 startupów z 62 krajów z całego świata. Zdecydowanie najwięcej projektów pochodziło z Polski (136), Wielkiej Brytanii (36), Niemiec (28) oraz Hiszpanii (17). Najwięcej zgłoszonych pomysłów to rozwiązania z branży health, medtech i wellbeing. Dużą grupę uczestników stanowił także sektor e-commerce oraz finansów, bankowości i ubezpieczeń” - mówi Grzegorz Borowski, prezes zarządu Fundacji Infoshare, organizującej konferencję technologiczną w Gdańsku.
 
nagrody-startup-021_949x633
Fundatorem całej puli nagród był prezydent miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Poza startem w konkursie, uczestniczące w konferencji Infoshare startupy mogły nawiązać kontakt z ponad 100 inwestorami z całego świata.  

Duża frekwencja podczas tegorocznego Infoshare

W tegorocznej, 16. edycji konferencji Infoshare, zorganizowanej w Centrum Wystawienniczym AmberExpo przy ul. Żaglowej 11, udział wzięło ponad 6 tys. osób.

Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów

Poświęcona nowym technologiom impreza, która odbyła się w dniach 6-7 października, gościła ponad 100 wystawców i 150 ekspertów. W hali targowej dla uczestników Infoshare dostępnych było 6 scen.
 
Konferencja Infoshare uznawana jest za największą konferencję technologiczną w Europie środkowo-wschodniej
 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic