Święto Ukrainy w 547 dniu wojny
Dzień Niepodległości Ukrainy to święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR – Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Akt ten przyjęto 24 sierpnia 1991 roku. 1 grudnia 1991 r. w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia suwerennego państwa.
Tegoroczne święto Ukrainy przypada w 547 dzień napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada.
Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy
Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, przypomniał, że Polska była pierwszym państwem na świecie, który 32 lata temu uznał oficjalnie niepodległość Ukrainy.
Bohaterski ukraiński Mariupol ma skwer swego imienia w Gdańsku - w pobliżu konsulatu Rosji
- Tak rozpoczęła się nasza najnowsza przyjaźń. I w moim kraju mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jestem przekonany, że w tej chwili gdy wy tam u siebie walczycie o wolność swoją, ale także o wolność naszą - Polski, Europy i świata - my tutaj zdajemy właśnie egzamin z tej przyjaźni - powiedział.
Oba narody żyjące we wspólnocie
Piotr Borawski podziękował, że w Gdańsku, Trójmieście i na Pomorzu Polacy z Ukraińcami tworzą wspólnotę.
- Dziękuję, że razem chodzimy po tych samych ulicach, że nasze dzieci chodzą do tych samych szkół. Razem spędzamy tutaj czas jak siostry i bracia. Chciałbym, żeby nasze kraje zawsze były tak połączone, jak siostry i bracia, tu w Gdańsku, na Pomorzu i całej Polsce - dodał zastępca prezydenta Gdańska.
Piotr Borawski życzył Ukraińcom pokoju i zwycięskiego zakończenia wojny.
- Żebyśmy mogli spotkać się w pokoju nie tylko w miastach partnerskich Gdańska na Ukrainie - Lwowie, Odessie i Mariupolu - ale na całym terenie wyzwolonej od jarzma Rosji Ukrainy. Do tego czasu, będziecie mieć tutaj w Gdańsku, na Pomorzu w nas Polakach siostry i braci. Będziemy wspierać was w tej wspólnej walce. Niech żyje Polska. Sława Ukrainie - zakończył Piotr Borawski.
Jego przemówienie było kilkakrotnie przerywane oklaskami przez licznie zgromadzonych na placu Ukraińców.
Konsul dziękuje Polakom
Wyrazy wdzięczności dla Polaków za ich postawę wobec Ukraińców wyraził Ołeksandr Płodystyj, Konsul Ukrainy w Gdańsku.
W Kijowie podpisano deklarację współpracy miast Polski i Ukrainy
- Wasza pomoc jest dla nas bardzo ważna. Ona ma wiele twarzy: to jest pomoc wojskowa, humanitarna, pomoc w przyjęciu uchodźców i ludzi w potrzebie. A również życzliwość i otwartość. Dziękujemy - mało liter jest w tym słowie - ale ma na tyle głęboki sens, że po prostu chcę powtórzyć: dziękujemy za otwarcie drzwi i nie zamknięcie serca, że nie zapomnieliście o nas. Ukraina, my Ukraińcy zawsze będziemy wam bardzo wdzięczni - zapewnił dyplomata.
Wyróżnienie dla fundacji z Biskupiej 33
Podczas uroczystości specjalny medal od metropolity prawosławnej cerkwi w Ukrainie otrzymała Aneta Rabuszko-Borkowska z Fundacji Rodzinny Gdańsk, która od marca ub. roku przy ul. Biskupiej 33 prowadzi punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Uroczystość pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego znajdującym się przy cerkwi św. Bartłomieja i Opieki NMP rozpoczęło odegranie hymnów ukraińskiego i polskiego. Ceremonię zakończył zaś łańcuch jedności - wszyscy zebrani na kilka minut słuchając pieśni ukraińskiej chwycili się za dłonie.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW DNIA NIEPODLEGŁOŚCI UKRAINY W GDAŃSKU:
W uroczystości uczestniczyli m.in. Leszek Bonna - wicemarszałek pomorski, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu.
Koncert w ECS
Następnie, obywatele Ukrainy przeszli do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wzięli udział w darmowym koncercie pt. "Sięgaj do swoich korzeni". W audytorium ECS wystąpili: Artem Furman, Andrij Szymbra, Bohdana Radczenko, Oksana i Andriana Hałeszczuk, espół muzyczny „eLove”, ukraiński chór „Vyrij” GAK Gama, zespół dziecięcy „Skrzydła Ukrainy”, Studio Tańca „MAKSYMUS”, „Zjednoczeni” Gdańsk, Chrystyna Hruchowska „TYNKA”.
Po koncercie odbyła się zbiórka charytatywna na pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy.