Cykliczne spotkania prezydent Gdańska z mieszkańcami
Spotkania z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” zorganizowano po raz pierwszy w 2019 roku. Odbyły się wówczas na Chełmie, w Pieckach-Migowie, Wrzeszczu Dolnym, Przymorzu Wielkim, Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia oraz Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach. Każdorazowo uczestniczyło w nich kilkudziesięciu mieszkańców, którzy mieli okazję porozmawiać z władzami Gdańska, a także z dyrektorami miejskich jednostek o bolączkach i potrzebach danej dzielnicy.
Po dwuletniej przerwie władze Gdańska ponownie zapraszają na spotkania w takiej formule. Najbliższe zaplanowano w poniedziałek, 30 maja, w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, przy ul. Człuchowskiej (przy zbiorniku retencyjnym Jeleniogórska), od godz. 17. W przypadku złej pogody (deszcz) spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Człuchowskiej 6.
W spotkaniu weźmie udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępcy, a także kluczowi dyrektorzy odpowiedzialni m.in. za inwestycje i sprawy społeczne, jak również z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni czy Zarządu Transportu Miejskiego.
Podczas spotkania będzie też można zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, zrobić zgłoszenie do Gdańskiego Centrum Kontaktu, a także napić się kawy czy herbaty. Będzie też przygotowany kącik dla dzieci.
- Ideą tych spotkań jest rozmowa o dzielnicy we wszystkich aspektach, stąd obecność zastępców prezydent i części dyrektorów wydziałów Urzędu Miejskiego - zaznacza Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. - Zapraszamy do rozmowy o dzielnicy, o wyzwaniach, ale też mocnych stronach i korzyściach mieszkania w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, jednej z najprężniej rozwijających się dzielnic w Gdańsku.
Ujeścisko - Łostowice. Spacer prezydent Gdańska po dzielnicy, w towarzystwie radnych
Skąd wziął się okrągły biało-czerwony stół?
Biało-czerwony mebel, do którego zaproszeni są gdańszczanie, zaprojektowano, i wykonano, z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W Gdańsku zorganizowano wówczas obchody Święta Wolności i Solidarności. Stół zaprojektowali artyści-wzornicy z Gdańska.
Ma on nawiązywać do Okrągłego Stołu, przy którym opozycja i władza wynegocjowali historyczne porozumienie - ma on "łączyć, wzmacniać relacje i wspierać porozumienie".
Całkowita powierzchnia płyt sklejki użytej do wyprodukowania blatów stołu i siedzisk to 168m2. Składa się on z 12 różnych modułów, które w obrębie swojego okręgu można dowolnie konfigurować. Na Ujeścisku, podobnie jak w wymienionych wyżej dzielnicach, pojawi się jeden z elementów tego ogromnego stołu.