• Start
  • Wiadomości
  • Zaproś „Brave kids” do swojego domu. Projekt po raz pierwszy w Gdańsku

Zaproś zdolne dzieci do swojego domu. Projekt „Brave kids” po raz pierwszy w Gdańsku

Trwa rekrutacja rodzin, które chciałyby ugościć w swoim domu uzdolnione dzieci z dalekich krajów. Młodzi artyści z Iranu, Salwadoru, Indii i Litwy pojawią się w naszym mieście w ramach projektu „Brave Kids 2019”, aby - w dniach 13 – 28 lipca - wspólnie z polskimi dziećmi stworzyć międzykulturowy spektakl. Efekt ich pracy zobaczymy 26 lipca na Festiwalu Kultur „Okno na świat”.
02.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny. Gdańsk bierze w nim udział po raz pierwszy. Spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata.
Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny. Gdańsk bierze w nim udział po raz pierwszy. Spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata.
Materiały organizatora

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, gdzie w różnych miastach spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączy je chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. 

Zaangażowanie lokalnej społeczności, co w praktyce oznacza umożliwienie zamieszkania im w domach lokalnych rodzin, jest ważnym elementem projektu. To wyjątkowa bliskość często zupełnie odmiennego świata, a także lekcja szczodrości i niejednokrotnie przyjaźń na całe życie.

- Do Gdańska przyjedzie 24. dzieci i młodzieży w wieku 10 – 18 lat z Indii, Salwadoru, Litwy i Iranu, które na co dzień w swoich krajach zajmują się sztuką – wyjaśnia Weronika Figurska-Zięba ze Stowarzyszenia Educational Cha(ll)ange, koordynator rodzin goszczących w Gdańsku. – Dzieci z Indii uprawiają komedię, tzw. clauding, z Salwadoru na co dzień zajmują się teatrem, z Litwy – tańczą, a z Iranu przyjedzie grupa artystyczna. 

Uczestnicy projektu będą codziennie, w godz. od 9.30 do 17, brać udział w warsztatach artystycznych, które odbywać się będą na Wydziale Nauk Społecznych w Gdańsku i wspólnie pracować nad spektaklem łączącym różne kultury. Do obowiązku rodziny goszczącej należy dowiezienie dzieci na miejsce warsztatów oraz odbiór, a także zapewnienie śniadania i kolacji oraz osobnego pokoju. W ramach gościny polska rodzina przyjmuje dwójkę dzieci z jednego kraju.

Projekt obchodzi w tym roku w Polsce 10. rocznicę, ale miasto Gdańsk uczestniczy w nim po raz pierwszy.

Spektakl, nad którym pracować będą dzieci z dalekich krajów wraz z polskimi, zostanie zaprezentowany 26 lipca podczas Festiwalu Kultur „Okno na świat” w Gdańsku
Spektakl, nad którym pracować będą dzieci z dalekich krajów wraz z polskimi, zostanie zaprezentowany 26 lipca podczas Festiwalu Kultur „Okno na świat” w Gdańsku
Materiały organizatora


– Ideą programu jest pokazanie, że niezależnie skąd jesteśmy, sztuka potrafi nas połączyć, bo jest językiem świata. Spektakl, nad którym pracować będą dzieci z dalekich krajów wraz z polskimi, zostanie zaprezentowany 26 lipca podczas Festiwalu Kultur „Okno na świat” w Gdańsku – opowiada Weronika Figurska-Zięba.

Organizatorzy zapraszają chętne rodziny do zgłaszania się w formularzu aplikacyjnym dostępnym tutaj https://goo.gl/forms/ej3vZ9O7DDKxWRoE2 . 

Podczas Brave Kids w Gdańsku goszczone nie tylko grupy artystyczne z Iranu, Indii, Litwy i Salwadoru, ale także młodzi liderzy z innych krajów. To właśnie oni wspierać Dzielne Dzieciaki w przygotowaniu finałowego występu. Jednym z nich jest niezwykła postać - Lakhan z Indii pochodzący z Koloni Marionetek.

Projekt edukacyjno-artystyczny Brave Kids powstał z inspiracji dra Akonga Tulku Rinpoche, tybetańskiego lamy, lekarza i filantropa. Jest założycielem organizacji charytatywnej ROKPA International, która od ponad 35 lat prowadzi projekty pomocowe oraz edukacyjne, m.in. w Nepalu, tybetańskiej części Chin, Afryce Południowej, Zimbabwe, a także w Europie.

Dr Akong Rinpoche zawsze powtarzał, że rozwojowi dzieci należy poświęcić szczególną uwagę, ponieważ to one będą w przyszłości kształtować nasz świat, a ich spotkanie uda się, gdy damy im możliwość wymiany umiejętności i swobodę twórczego działania. Od tych głównych idei wywodzą się kolejne – poświecenie uwagi różnorodności kultur i tradycji, pielęgnowanie ojczystego języka, wymiana doświadczeń liderów.

W 2009 roku, podczas pilotażowej edycji Brave Kids, po raz pierwszy spotkały się trzy dziecięce grupy młodych artystów. W 2016 roku, podczas 7. już edycji, w projekcie weźmie udział 144 dzieci, z 24 grup artystycznych z 19 krajów świata.

Dla wszystkich dzieci zainteresowanych sztuka oragnizatorzy stworzyli odpłatną ofertę pólkolonii w czasie trwania projektu w Gdańsku.

Wszelkie pytania można kierować do koordynatora w Gdańsku telefonicznie pod numerem 790 253 090 lub na adres e-mail | bravekids.gdansk@bravefestival.pl. Szczegóły projektu są dostępne pod adresem http://www.bravekids.eu/pl.

Organizatorem Brave Kids w Gdańsku jest Stowarzyszenie Educational Cha(ll)ange, a współorganizatorem Nadbaltyckie Centrum Kultury.

 
 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia