Udany festyn dzielnicowy na Siedlcach. Uczestniczyło w nim kilkuset mieszkańców

Kilkanaście stoisk z pysznymi słodkościami, ale też z grochówką i bigosem na ciepło. Do tego, wręcz obowiązkowe, stanowisko przy którym malowano dziecięce buzie, i stoiska szkolne, przy których uczniowie sprzedawali domowe wypieki, sałatki owocowe, ale i roślinki. W piątek, 27 maja, zorganizowano doroczny Festyn Siedlecki.
27.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dla każdego coś miłego. Podczas festynu na Siedlcach można było zagrać w piłkę siatkową, stworzyć gigantyczne bańki mydlane bądź spróbować smakołyków przy jednym ze stoisk
Dla każdego coś miłego. Podczas festynu na Siedlcach można było zagrać w piłkę siatkową, stworzyć gigantyczne bańki mydlane bądź spróbować różnych smakołyków 
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Festyn na Siedlcach to wieloletnia tradycja

Atrakcje zorganizowano na wewnętrznym placu i boiskach przy Szkole Podstawowej nr 14 i VIII Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Kartuskiej 126 A. Na wielkiej scenie można było zobaczyć występy artystyczne uczniów, ale też posłuchać koncertu "Daniel Erdanowski i Przyjaciele". Były występy seniorów, przedstawienie w języku angielskim, taniec "Belgijka", zajęcia z Nordic Walking, warsztaty jogi, pokazy chemiczne, rozgrywki sportowe, pokazy pierwszej pomocy, judo, pokaz samoobrony oraz wiele innych. Było też dużo stoisk ze słodkim, ale i wytrawnym poczęstunkiem.

Piecki-Migowo. W niedzielę dzielnicowy Pchli Targ

Festyn podzielony był na dwie części: poranną, od godz. 10, dedykowaną głównie uczniom szkół i przedszkoli, i otwartą dla wszystkich mieszkańców - od godz. 15.

Łakoci, własnego wyrobu, na piątkowym festynie nie brakowało
Łakoci własnego wyrobu, a także zdrowych owocowych przekąsek, na piątkowym festynie nie brakowało
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Integracja lokalnej społeczności 

- Od samego rana nie brakowało więc atrakcji dla młodzieży licealnej, a także przedszkolaków z pobliskich placówek. To, co najbardziej mnie dziś ucieszyło, to widok licealistów z pomalowanymi twarzami, którzy stojąc przy stanowiskach sportowych zajmowali się maluchami z przedszkola. Cel, który przyświeca nam przy organizowaniu tego festynu, to łączenie lokalnej społeczności, jej integracja i budowanie relacji. W tym roku po raz pierwszy nasz dzielnicowy festyn współtworzyło Liceum Ogólnokształcące nr 8. Zależało nam, by zintegrować uczącą się w nim młodzież z tutejszymi przedszkolakami. I to się udało - przyznał Wojciech Widzicki, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Siedlce. - Na festynie pojawiło się kilkanaście stanowisk, przy których stoją nasi partnerzy. Dla przykładu: są tu Siostry Pallotynki, które są bardzo aktywne i chętnie z dzielnicą współpracują. Mamy tu Szkoły Podstawowe: nr 58 z Siedlec i nr 8 z sąsiedniego Chełmu, wystawiły się też cztery przedszkola, które działają w naszej dzielnicy. "Kawiarenkę" zorganizowała z kolei Rada Rodziców jednej ze szkół. Jest też zabytkowy Żuk, z którego sprzedawana jest oranżada nawiązująca do tej z czasów PRL. Sprowadziła go jedna z osób związanych ze szkołą. Na miejscu są też animatorzy MOPR, którzy są jednymi z głównych organizatorów tego festynu, oraz przedstawiciele fundacji "Świat wrażliwy", która działa w naszej dzielnicy - wylicza.

Zobacz zdjęcia z festynu na Siedlcach

Piątkowy festyn otworzył oficjalnie zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, Piotr Grzelak.

- Jestem w dużym szoku, że zebrało się tutaj tak dużo osób, ale jeszcze w większym szoku dlatego, że tak naprawdę wszyscy to wydarzenie zorganizowaliście: szkoły, Rada Dzielnicy, organizacje pozarządowe. Udowadniacie, że na Siedlcach jest niesamowity potencjał i pozytywna energia, i bardzo się z tego cieszę - nie ukrywał prezydent Piotr Grzelak. - Dziękuję, że przywracacie nadzieję w tych trudnych czasach, i że możemy się spotkać.

Ujeścisko-Łostowice. W poniedziałek spotkanie prezydent z mieszkańcami

Wśród stoisk z ciepłym poczęstunkiem można było zauważyć radnego Miasta Gdańska, Piotra Dzika, który częstował obecnych przygotowaną przez siebie grochówką.

- Tu się urodziłem i wychowałem. Tutaj chodziłem do obu tych szkół. To wspaniała dzielnica, jestem z nią zawsze duchem i sercem - przyznał radny Piotr Dzik.

Organizatorzy zaprosili na Siedlecki Festyn m.in. zastępcę prezydent Gdańska Piotra Grzelaka oraz miejskich radnych. Samorządowca przywitała grupa uczniów z pobliskiej podstawówki
Organizatorzy zaprosili na Siedlecki Festyn m.in. zastępcę prezydent Gdańska Piotra Grzelaka oraz miejskich radnych. Samorządowca przywitała grupa uczniów z pobliskiej podstawówki
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kto zorganizował festyn na Siedlcach?

Przy jednym ze stanowisk ze słodkimi wypiekami dyżurowali przedstawiciele Rady Rodziców w SP 14.

- Smakołyki na dzisiejszy festyn przygotowali rodzice naszych uczniów. My je sprzedajemy, a dochód ze sprzedaży przeznaczymy na bardzo konkretne cele. Uczniowie zbierają bowiem środki na zakup specjalnego "żagla" do letniej sali znajdującej się na świeżym powietrzu. Żagiel ma chronić uczniów przed słońcem - by nie świeciło im w oczy w trakcie zajęć. Zbierają też na kotarę, którą chcą zainstalować na sali gimnastycznej. Z każdej klasy otrzymaliśmy średnio po dwa ciasta, w sumie jest ich kilkadziesiąt. Kawałki sprzedajemy za symboliczne kwoty, od 2 do 5 złotych, w zależności od wielkości - tłumaczyła Joanna Bąkowska, która jest skarbnikiem w Radzie Rodziców.

Organizatorami piątkowego wydarzenia byli: Rada Dzielnicy Siedlce, Dom Sąsiedzki "Zakopianka" i animatorzy MOPR Gdańsk, a także szkoły: SP14 i VIII LO.

TV

Każdy może pomóc