Ucieka przed napastnikiem prawie jak struś pędziwiatr. W zoo urodził się patas rudy

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odnotowano kolejne narodziny. Tym razem na świat przyszedł patas rudy. Jeszcze nie wiadomo, jakiej płci jest maleństwo. Patas to gatunek małpy, która w naturze zamieszkuje tereny sawannowe Afryki zachodniej i środkowej. Ciekawostką jest to, że atakowany, potrafi biec z prędkością nawet 55 km/h. Patasy preferują naziemny tryb życia. Na drzewa wskakują głównie wtedy, gdy grozi im niebezpieczeństwo.
18.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mała małpa tuląca się do dużej małpy
Mały patas szuka ciepła i bezpieczeństwa w objęciach rodzica
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jeden samiec na stado 

W naturze patasy żyją w grupach liczących 13 - 56 osobników, składających się z samic i tylko jednego samca. W Gdańsku pieczę nad stadem sprawuje 13-letni Max, który rok temu przyjechał do Gdańska z węgierskiego ogrodu zoologicznego w Miszkolcu

- Niedawno na świat przyszło młode, którego płci jeszcze nie znamy - informuje Paweł Ciesielski, inspektor ds. edukacji w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.  

Maleństwo powoli zaczyna się usamodzielniać. Okres ten zajmie mu kilka miesięcy.

Krótka charakterystyka patasa

Patas rudy (łac. Erythrocebus patas, ang. Patas Monkey), w przeciwieństwie do wielu innych gatunków małp, większość czasu spędza na ziemi, gdzie w ciągu dnia poszukuje pożywienia. Jego pokarmem są m.in. owoce i owady, ale również liście, korzenie i jaja ptaków.

Jest to gatunek poligyniczny, co oznacza, że samiec łączy się w pary z więcej niż jedną samicą w stadzie. 

 
Małpa trzymająca w objęciach małą małpę
Pracownicy zoo jeszcze nie wiedzą, czy mały patas jest chłopcem czy dziewczynką
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Ciąża u tego gatunku trwa do 170 dni. Samica rodzi jedno młode. Masa ciała dorosłego samca może sięgać nawet do 13 kg, a samicy do 7 kg.

Jak przystało na małpy patasy potrafią wspinać się po drzewach, ale to na ziemi mogą poszczycić się niezłą prędkością, jak na ten gatunek zwierzęcia. W przypadku niebezpieczeństwa potrafią rozpędzić się nawet do 55 km/h. Taka strategia na pewno nie jest na rękę polującym na nie drapieżnikom.

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

W ogrodach zoologicznych patasy rude mogą żyć ponad 20 lat, ale w naturze ze względu różne czyhające na nie zagrożenia zdecydowanie krócej.

Patas rudy wykorzystywany jest niestety jako zwierzę labolatoryjne. Jest również zabijany dla mięsa.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia